Sığla Yağı Hakkında Bilgiler

0

Sığla Yağı Nedir? Sığla Yağı Nasıl Elde edilir?

Sığla Yağı; İngilizce’de sweetgum olarak bilinen bir yağ olup, dünyada sadece Amerika, Çin ve Anadolu topraklarında yaşayan ve buzul çağından beridir yaşayan bir ağaç türü olan Sığla Ağacı (Günlük Ağacı )’dan elde edilmektedir. Yılın belli zamanlarında, sığla ağacının gövdesine çizilen kanallardan elde edilen sıvının bir takım işlemlerden geçirilmesi ile sığla yağı, sığla sakızı ve sığla tütsüsü elde edilir. Sığla ağacı yağı ısıtıldığında içinde bulunan tarçın asidi nedeni ile tarçın kokusu vermektedir.

Sığla Yağı Nasıl Yapılır?

Günlük Yağı  yada günlük ağacı yağı olarak da bilinen sığla ağacı yağı ağaç gövdesine dikey olarak açılan kanallarında ağaç özünün toplanması ve bu özün kaynatılarak ardından preslenmesi ile elde edilir. Yağ elde edilecek ağaçlar, Orman İşletme Şeflikleri tarafından belirlenir ve belli bir kontrolle yapılır. Yağ elde etmek için, Mart ayında ağaç kabuklarında sıyırma işlemi yapılır.  Nisan ayı sonunda göz çekme işlemi yapılır. En son aşamada, Haziran Temmuz gibi oyuklarda biriken sıvı belli aralıklarla toplanır. Her toplanmada alınan sıvının içeriği ve kalitesi farklıdır.

Günlük Yağı, Muğla’da bitkilere dayalı geleneksel tedaviler kapsamında ülser, gastrit, reflü gibi mide ya da bağırsak rahatsızlıklarında, üst yolunum yolu hastalıklarında, insan ya da hayvanlardaki cilt hastalıklarında, kesi, yara ve yanıklarda kullanılır. Eskiden

Sığla Yağının Faydaları Nelerdir? Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağı; ağır kesici, mikrop öldürücü, mantar ve uyuz gibi hastalıklara karşı etki gösterebilecek bileşimleri içeren bir yağdır. Öksürük kesici, balgam atıcı etkilerinden söz edilmiştir. Ayrıca, cilt bakımı ve saç bakımı için de kullanılabilmektedir. Sığla sakızı ise çiğnendiğinden tıpkı damla sakızı gibi diş etlerini güçlendirici, ağız içindeki, mikropları öldürücü etkisi olabilir.  Ayrıca, hemoroid, sivilce ve siyah nokta gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde de kullanılmıştır.

Sığla yağı son yıllarda mideye olan faydasından dolayı aranan doğal ürünlerden birisi olmuştur. Hatta bu konuda  Güzin Abla’nın hurriyet.com’da 06 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan yazısında bahsettiği gibi ( kendisinin yıllardır reflü hastası olduğunu belirtiyor ) sığla yağı reflüye ve mide ağrısına karşı da fayda sağlayabilmektedir. Ancak bunun için doktor onayı aranması diğer riskleri ortadan kaldırması açısından çok önemli. Güzin Abla’nın hikayesini okumak isteyenler için: Güzin Abla ve Sığla Yağı  Ancak, tavsiye edilen durumlarda bu yağın yutulması bazı istenmeyen sonuçlara da neden olabilir. Ağır kokusundan dolayı, kusturucu gücü yüksektir ve literatürde pek karşılaşmasak da alerji gelişmesi de mümkün olabilir. Bu nedenle ister harici ister dahili kullanılsın, mutlaka bilimsel verilere bakılmalı ve uzman hekime sorulmalıdır.

Sığla Yağı, Antik dönemlerden beri bilinen önemli bir ticaret ürünüdür. Hristiyan kültürü ve Eski Mısır kültüründe önemli bir üründür. Günümüzde sığla yağı’nın asıl kullanım yeri, parfümcülüktür. Bilindiği gibi parfümlerde esas önemli noktalardan biri kalıcılıktır. Bir parfümün kalıcılığı ne kadar fazla ise o parfüm daha kullanışlıdır. Sığla yağı, parfümlerdeki kalıcılığı arttırmakta bir nevi sabitleyici olarak kullanılmaktadır. Parfüm içinde bulunan diğer uçucu yağların, daha geç sürede uçmasını sağlamaktadır.

Günlük yağı, tütünlere koku vermek amacı ile de kullanılır. Eski zamanlarda, Ruh çağırma ayinlerinde kullanılmıştır. Ayrıca yine cüzzamın yaygın olduğu yıllarda, tesadüfen bu bölgelere bırakılan cüzzam hastalarından belirgin bir iyileşme yaşandığı da gözlenmiştir.

Not: Sığla Ağacı Yağı kullanım alanı çok geniş olmakla birlikte, tedavi amacıyla kullanılabileceğine dair bilimsel veri sayısı yetersizdir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan, hiç bir şekilde kısa süreli veya uzun süreli kullanılmamalıdır. Yazımız bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle tüketim tavsiyesi değildir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Sığla Ağacı Hakkında Bilgi

Sağlıcakla Kalınız…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here