Sihirli Tavşan ( Ili Pika )

0

Sihirli Tavşan – Ili Pika

Nesli tükenmek üzere olan ve dünya üzerinde sadece Çin’de yaşayan “Sihirli Tavşan ( Magic Rabbit ) ” seneler sonra ilk defa görüldü. Yaklaşık 20 yıldır görüntülenemeyen sihirli tavşanın ilk defa kayda alınması başta hayvanseverleri ve tüm doğa tutkunlarını sevindirdi.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan  bu sevimli ve sıradışı canlı sadece Çin’de yaşıyor ve günümüzde  sayılarının binden az olduğu tahmin ediliyor.  Bu hayvanın keşfedilmeside henüz çok yeni, Ili Pika tavşanları ilk kez 1983 yılında Çin’in Tianshian dağlarında keşfedildi. O tarihte sayıları İkibinin üzerindeydi ve günümüze kadar sayıları iyice azalmış durumda. Nüfusları 1983’ten günümüze % 70 oranında düştü.

Bu sıradışı ve sevimli tavşanların bilimsel adı Ochotona iliensis  ve bilimadamları henüz bu yaratıklar hakkında net bir bilgiye sahip değiller. Bu sevimli tavşanları 20 yıl sonra görüntülemeyi başaran  doğa tutkunu Li Weidong, bu hayvanların nesli tükenmesi halinde çok üzüleceğini belirtti.  Bu tavşanların neslinin tükenmesinde hangi faktörlerin rol oynadığı  ise merak konusu. Küresel ısınmanın etkili faktör olabileceği yönünde çeşitli bilgiler mevcut. Ancak Sihirli Tavşan üzerinde doğal ortamlarında  bilimsel olarak gözlem yapılabilecek sayıda tavşan bulmak çok zor. ( Kaynak: boredpanda )

Pokemon’un ünlü karakteri olan Pikachu’nun, Sihirli Tavşan’dan esinlenmesi ihtimali tüm dünyada dolaşan bir söylenti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here