Şimşir Ağacı Nasıl Kullanılır? Şimşir Ağacı Nerelerde Yetişir?

0

Şimşir (Buxus) Ağacı Nedir? Şimşir Ağacı Nerelerde Yetişir?

Şimşirgiller ailesine mensup ağaç yada çalı formatında yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizde; adi şimşir türü yaygın olarak görülür. Hazar Şimşiri, Japon Şimşiri, Himalaya şimşiri, Grek Şimşiri, Çin Şimşiri gibi türleri bulunur. Daha çok ticari bir süs/bonsai bitkisi olarak bilinse de ülkemizin en önemli ağaç varlıklarından birisidir. Öyle ki ülkemizde Rize’nin Fırtına Vadisi ile Kastamonu’nun Loç Vadisin doğal olarak orman görünümünde olan şimşir ormanları bulunur. Ayrıca Rize sınırlarında bulunan Çat-Meydan Vadileri arasında yer alan bölgede bir anıt ağaç tespit edilmiştir. Bu anıtsal şimşirin yaşı 300 olarak tahmin edilmiştir. Boyu 8 metre olarak ölçülmüştür. Şimşir Ağaçlarının varlığı Karadeniz bölgesinin doğusundan batısına kadar görülmektedir. Şimşir ağaçlarının varlığının Devlet tarafından tespit edildiği bölgeler koruma altındadır. Şimşir ağaçlarının izinsiz kesimi ise yasaktır.

Şimşir Ağacı’nın Özellikleri-Şimşir Ağacı Nerelerde Kullanılır?

şimsir süs ağacı
Bahçe ve park süsü olarak yetiştirilen Şimşir Ağaçları

Şimşir ağacı benzersiz bir ağaçtır. Dört mevsim yeşil kalabilen bu bitki sudan yoğun bir bitkidir. Bir bitkinin sudan yoğun olması yani suya batması ender görülen bir durumdur. Şimşir ağacının odunu çok dayanıklı ve serttir işlendiği zaman pürüzsüz bir yüzeye kavuşur.Ülkemizde yetişen şimşir ağaçlarından elde edilen odun; bükülgen karaktere sahiptir; yarılma, basılma, aşınma ve sürtünme gibi etkilere karşı çok dayanıklıdır. Böceklenmeye ve kurtlanmaya karşı da dayanıklıdır. Özgül ağırlığı yüksek olduğundan suda batma eğilimi gösterir.

Bu nedenle; baston, tahta kaşık, kafes,tarak,cetvel, tesbih, makara, satranç taşı, tavla pulu vs. yapımında kullanılmıştır. Şimşir tarak tabiri bu ağaçtan gelmedir. Geleneksel dokuma tezgahlarından bulunan mekik isimli ahşap aparat da şimşir ağacından yapılmaktadır. Çok yavaş büyüyen bir ağaç olması ile de bilinir. Ömür biter şimşir bitmez deyimi de buradan gelmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here