Şiraz Üzümü Nerelerde Yetişir? Şiraz Üzümünün Faydaları Nelerdir?

0

Şiraz Üzümü Nedir?

Şiraz üzümü, İran’ın Şiraz kentinden dünyaya yayılan bir üzüm çeşididir. Rengi mor-siyah olup şiraz şarabı adı verilen şarap dünyanın en kaliteli şarapları arasındadır. Şiraz üzümü siyah üzüm veya kara üzüm olarak da bilinir ancak siyah renkli üzümlerin başka çeşitleri de bulunur.

Anemi, hemoglobin düşüklüğü, kanser önleyici ve kanser hastalarına takviye besin olarak kullanılabilen çok fonksiyonu olan bir meyvedir. Anadolu topraklarında yüksek verimle yetişmektedir. Özellikle son yıllarda Malatya yöresinde yetiştirilmektedir.

Şırası, pekmezi, pestili, şarabı ve özü yapılabilir. Şiraz üzümü özü bu açıdan oldukça etkili olup son zamanlarda oldukça popüler bir besin haline gelmiştir.

Şiraz Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Fransa’da Syrah ve bazı ülkelerde shiraz olarak bilinir. Meyvesi özellikle kabuk ve çekirdekleri yüksek oranda resveratrol adı verilen antioksidan bulunur. Demir  ve ferritin ( demiri taşıyan bir bileşik) minerali açısından oldukça zengindir bu nedenle demir eksikliğine faydalı bir besindir. Kalp ve kan hastalıklarına karşı fayda sağlar.  Vücuttaki toksit maddelerin atılmasını sağlayarak bedeni temizler. Enfeksiyonlara karşı vücuda destek sağlar, ağız yaralarına iyi gelmektedir. Tansiyon yüksekliğine iyi gelen şiraz üzümü.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here