Sirke ile Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

0

Ev Temizliğinde Sirke Nasıl Kullanılır?

Sirke; ev temizliğinde kullanılabilecek bir malzemedlr. Doğal bir parlatıcı olmasının yanı sıra mikrop öldürücü, pas sökücü, koku giderici etkisi de bulunur. Bu nedenle hem evdeki çeşitli yüzeylerin hem eşyaların hem de meyve ve sebzelerin temizlenmesi için kullanılabilir.

Elektronik eşyalarınızı silmek isterseniz, kapalı durumda olan eşyalarınızı sirke-su karışımı ile silebilirsiniz. Bunun için 10 birim suya yarım birim sirke koymanız yeterli olacaktır. Yani 10 çay kaşığı suya yarım çay kaşığı sirke.

Duman kokusunu gidermek için: Et-balık pişirirken ortaya çıkan duman veya sigara içilen odalarda meydana gelen duman, is ve koku için kokunun en yoğun olduğu bölgeye 4/3 oranında sirkeli su karışımı koyarak evinizin içinin ferahlamasını sağlayabilirsiniz. Öyle ki halen Anadolu’nun pek çok yerinde büyü ve nazara karşı kadınlar evlerini sirkeli suyla temizlerler. Aslında bunu yapmalarının sebebi sirke ile temizlenmiş bir ortamda hava kalitesinin artmasından kaynaklanan ferahlık hissidir.

Ayrıca küf kokusunu gidermek için küflü bölgeler sirkeli su ile yıkanabilir. İç kısmı çay lekesi tutmuş çaydanlıklarınızın  içine bir fincan sirke koyup bir miktar su eklerseniz bir gece sonra çaydanlıklarınızın tertemiz olduğunu görürsünüz. Ayrıca her türlü metal mutfak eşyalarınızı veya gümüş eşyalarınızı bir süre sirkeli suda bekletirseniz veya sirke ile ovarsanız çok başarılı bir şekilde parlatmış olursunuz. Sirke doğal bir parlatıcı ve pas sökücüdür.

Sirkenin ile Ev Temizliği alanında bir diğer kullanım alanı bulaşıklar ve çamaşırlarınızdır. Bulaşıklar için makinadan çıkardığınız bulaşıklarınızı sirkeli bez ile silerseniz, alkali içerikli deterjan artıklarının zararlı etkilerini yok edersiniz. Ayrıca çamaşır makinanızın yumuşatıcı gözüne yumuşatıcı ile beraber bir miktar sirke veya yumuşatıcı yerine bir miktar sirke koyarsanız, çamaşırlarınızın yumuşacık olduğunu görürsünüz. Yine çamaşırlara sinen zararlı deterjan artıklarının nötralize olması için çok etkili bir yöntemdir. Sirke ile yıkanmış çamaşırlar daha kolay ütülenirler.

Bir diğer husus, sebze ve meyvelerinizi yıkadıktan sonra bir miktar sirkeli suyla durulayabilir veya sirkeli suda bir süre bekletebilirsiniz. Böyle yaparak sebze ve meyvelerde bulunan mikropların ve zirai ilaç artıklarının zararlı etkisini azaltabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here