Sirke ile Ev Temizliği

Sirke ile Ev Temizliği

Sirke ile Ev Temizliği Mükemmel Sonuçlar Veriyor

Sirkenin evinizde nasıl kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Sağlık bakımından bir ilaç, temizlik bakımından da çok faydalı olan sirke ve özellikle elma sirkesinin evinizde nerelerde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte Sirke ile Ev Temizliği yapma yöntemleri.

Elektronik eşyalarınızı silmek isterseniz, kapalı durumda olan eşyalarınızı sirke-su karışımı ile silebilirsiniz. Bunun için 10 oran suya 0,5 oran sirke koymanız yeterli olacaktır.

Duman kokusunu gidermek için, mesela et-balık pişirirken veya odanızda çok sigara içiliyorsa kokunun en yoğun olduğu bölgeye 4/3 oranında sirkeli su karışımı koyarak evinizin içinin ferahlamasını sağlayabilirsiniz. Öyle ki halen Anadolunun pek çok yerinde büyü ve nazara karşı kadınlar evlerini sirkeli suyla temizlerler. Aslında bunu yapmalarının sebebi sirke ile temizlenmiş bir ortamda hava kalitesinin artmasından kaynaklanan ferahlık hissidir.

Ayrıca küf kokusunu gidermek için küflü bölgeler sirkeli su ile yıkanabilir. İç kısmı çay lekesi tutmuş çaydanlıklarınızın  içine bir fincan sirke koyup bir miktar su eklerseniz bir gece sonra çaydanlıklarınızın tertemiz olduğunu görürsünüz. Ayrıca her türlü metal mutfak eşyalarınızı veya gümüş eşyalarınızı bir süre sirkeli suda bekletirseniz veya sirke ile ovarsanız çok başarılı bir şekilde parlatmış olursunuz.

Sirkenin ile Ev Temizliği alanında bir diğer kullanım alanı bulaşıklar ve çamaşırlarınızdır. Bulaşıklar için makinadan çıkardığınız bulaşıklarınızı sirkeli bez ile silerseniz, alkali içerikli deterjan artıklarının zararlı etkilerini yok edersiniz. Ayrıca çamaşır makinanızın yumuşatıcı gözüne yumuşatıcı ile beraber bir miktar sirke veya yumuşatıcı yerine bir miktar sirke koyarsanız, çamaşırlarınızın yumuşacık olduğunu görürsünüz. Yine çamaşırlara sinen zararlı deterjan artıklarının nötralize olması için çok etkili bir yöntemdir. Sirke ile yıkanmış çamaşırlar daha kolay ütülenirler.

Bir diğer husus, sebze ve meyvelerinizi yıkadıktan sonra bir miktar sirkeli suyla durulayabilir veya sirkeli suda bir süre bekletebilirsiniz. Böyle yaparak sebze ve meyvelerde bulunan mikropların ve zirai ilaç artıklarının zararlı etkisini azaltabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ