Sirken Otu – Yabani Ispanak Otu

3

Sirken Otu – Yabani Ispanak

Sirken Otu, yabani ıspanak olarak da bilinir. Bilimsel adı Chenopodium album olan bu otu özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizde iyi bilinir ve yemeği yapılan bir ottur. Besin değerinin çok zengin olduğu ileri sürülür. İçerisinde; Demir, kalsiyum gibi minareller ile A, C ve B gurubu vitaminlerince zengin olduğu belirtilmiştir. Hindistan’da kültür bitkisi olarak üretimi yapılmaktadır.Halk arasında yalancı ıspanak, Ak kaz ayağı, Ak pazı olarak da bilinir.

Sirken Otunun faydaları arasında, kanı ve bağırsakları temizlediği, kandaki iltihaplara ve yaralara iyi geldiği söylenmiştir.

Sirken Otu, çiğ olarak pek tüketilmez ancak pişirme yöntemi diğer yapraklı sebzelerde olduğu gibi çok az süre ile pişirilmesi gerekmektedir. Tıpkı ıspanak gibi az miktarda haşlanır ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yenir veya haşlandıktan sonra biraz kavrularak tüketilebilir. Böreği ve çorbası ıspanakla aynı metotla yapılabilir. Ispanak gibi yumurta kırarak da tüketilebilir.

Zeytinyağlı Sirken Otu Yemeği

Malzeme:
1 bağ sirkenotu
1 diş sarımsak
1 tane kırmızı veya yeşil biber
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet limon
Az miktarda tuz

Sirken otu iyice yıkanır ve süzülür. Süzüldükten sonra biraz iri doğranır. Bir tencere içinde 1,5-2 litre su kaynatılır.Sirken otu suya atılır ve çok az bir süre haşlanır. ( Diriliğini çok kaybetmemeli ) Daha sonra süzülür ve soğuk su altında gezdirilir veya buzlu su içinde bir kaç dakika bekletilir. Bir adet biber biraz zeytinyağı ile kavrulur. Zeytinyağı, ezilmiş sarımsak ve limon suyu karıştırılır ve sonra sirkenlerin üzerine dökülür. Kavrulmuş biber eklenerek karıştırılır. Biraz soğuduktan sonra servis yapılır.

Not: Sirken Otunun aşırı kullanımı, bir takım sindirim sorunlarına yol açabilir. Böbrek rahatsızlığı olanların dikkatli tüketmesi tavsiye edilir.

Afiyet Olsun…

3 YORUMLAR

  1. Bugün kadinlar satiyordu bu otu.aldim.sogani kavurup otu içine attim.1 diş sarimsakla iyice kavurdum üstüne yumurta kirdim..ayni madimak otu gibi dehşet bir lezzeti var.herkes tatmali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here