Siyah Fasulye Faydaları Nelerdir?

2

Siyah Fasulye Nedir?

Siyah fasulye, sinirleri güçlendirmek, enerji artırmak, kardiyovasküler sağlığı korumak, diyabeti önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cilt sağlığını korumak, ağrı ve inflamasyonu azaltmak, kemik yapısını güçlendirmek gibi pek çok şaşırtıcı faydaları olan bir bakliyattır. Bilimsel adı Wigna Mungo olan bu fasulye türü; matpe fasulyesi olarak da bilinir ve ingilizcesi black gram‘dır.

Anavatanı Hint Yarımadasıdır ve Hindistan-Güney Asya’daki egzotik mutfak kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Kendine has lezzetinin yanı sıra siyah fasulye ayrıca iyi bir protein, mineral, vitamin ve lif kaynağıdır. Antioksidan bakımından zengindir.

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

İçerdiği zengin lif kaynağı nedeniyle bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. İshal, şişkinlik gibi sorunlarda da etkilidir. Önemli miktarda demir içerdiğinden demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı anemiye karşı kullanılabilir. Yorgunluk, halsizlik gibi problemlere karşı da etki göstermektedir.

İçeriğinde bolca kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve magnezyum gibi pek çok mineral ihtiva eder. Özellikle kemik ve diş sağlığı için romatizma, artrit ve osteoporoz için faydalı besinler arasındadır.

Diğer pek çok lifli gıdalarda olduğu gibi siyah fasulye diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. Lifli bir gıda yavaş yavaş sindirildiğinden bir yandan bağırsağın hacmini ve hareketini arttırarak bağırsağı temizlerken bir yandan da kan şekerini dengede tutmak için çok önemlidir. Özellikle işlenmiş gıdalar lif açısından zayıf olduklarından zamanla hem bağırsak sorunlarına hem de kan şekeri ile alakalı sorunlara neden olmaktadırlar.

Siyah fasulye, pek çok dünya ülkesinde cilt bakım ürünlerinin içerisine girmiştir bile. Ciltte kan akışını hızlandırdığı, inflamasyon giderici olduğu, cilt dökülmelerini engellediği, akne belirtilerini azaltabileceği belirtilmiştir.

Ayurveda inanışında, ağır ve iltihaplara karşı iyi geldiği söylenmiştir. İçerdiği mineral ve vitamin kombinasyonu ve antioksidan özelliği oksidatif strese karşı etkili olduğu, vücutta meydana gelen ağrıları azalttığı ve ilthapları kuruttuğuna dair görüşlere neden olmuştur.

Ancak tabiki, her besinin makul ölçülerde tüketilmesi gerekir. Siyah fasulye gibi belli proteinleri içeren pek çok besin özellikle konserve besinler vücutta önemli ölçüde ürik asit düzeyinin artmasına neden olabilmektedir. Vücutta ürik asit fazlalığı, gut hastalığına neden olabilmekte veya gut hastalarının şikayetlerini şiddetlendirmekte, böbrek ve safra taşlarına neden olabilmektedir.

Siyah Fasulye Nasıl Tüketilir? 

Siyah Fasulye, normal fasulye gibi tüketilebilir. Kuru fasulyesi, fasulye salatası, köftesi, ezmesi yapılabilir.

Not: Öncelikle siyah fasulye ülkemizde pek bilinmeyen, son zamanlarda ise bolca reklamı yapılan ürünlerden birisidir. Bu yazımız tüketim tavsiyesi değildir bilgilendirme amaçlıdır.

 

Sağlıcakla Kalınız..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here