Siyah Pirinç ( Yasak Pirinç ) Hakkında Bilgi

4

Siyah Pirinç- Yasak Pirinç nedir?

Siyah pirinç kara pirinç yada yasak pirinç olarak da bilinir ve bazı uzak doğu asya ülkelerinde yetiştirilir. Kahverengi pirinç veya yabani pirinçten daha az popüler olmasına rağmen, yasak pirinç olarak bilinen siyah pirinç, birbirine yakın pek çok pirinç çeşidinden daha etkileyici sağlık faydaları olan eski bir tahıldır. Güçlü hastalıklara karşı savaşan antioksidanlarda en zengin pirinç türü olmakla birlikte aynı zamanda diyet lifi, anti-inflamatuar özellikler içerir ve şeker hastalığı, kanser, kalp hastalığı ve hatta kilo alımının durdurulmasına yardımcı olma kabiliyetine sahiptir .

Siyah  Pirinç/ Yasak Pirinç Özellikleri

Bir porsiyon siyah veya yasak pirinç, yalnızca 160 kalori içerir, ancak çok miktarda flavanoid içerir ve önemli bir lif kaynağı, demir ve bakır dahil olmak üzere önemli miktarda mineral içerir, iyi bir protein kaynağıdır.

Pişmiş siyah pirinçten yarım fincan veya pişmemiş 1/4 fincan siyah pirinç içinde

160 kalori
1.5 gram yağ
34 gram karbonhidrat
2 gram lif
5 gram protein
Demir

Yasak pirinç diğer pirinç çeşitleriyle karşılaştırıldığında nasıl bir şey olduğunu aşağıda açıkladık. Her 100 gramlık porsiyonlar için değerler şöyledir.

Parlak beyaz pirinç – 6,8 protein, 1,2 demir, 0,6 lif içerir.
Kahverengi pirinç: 7.9 protein, 2.2 demir ve 2.8 lif.
Kırmızı pirinç: 7.0 protein, 5.5 demir ve 2.0 lif.
Siyah pirinç: 8.5 protein, 3.5 demir, 4.9 lif ve herhangi bir pirinç çeşidine ait en yüksek antioksidan miktarı.

Siyah pirincin, en çok antioksidan, protein ve tüm pirinç çeşitlerden var olandan daha fazla diyet lifi içerdiğini görebilirsiniz. Hatırı sayılır oranda demir içermektedir.

Ancak siyah pirinç ve beyaz pirinç için araştırmacıların bulduğu önemli bir risk, bu pirinç türü ve aslında diğer pirinç türlerinde de görülebilecek arsenik oranıdır. İnsanlar için toksik etki gösteren bu madde bir miktar kara pirinç içinde de görülebilir. Bu oranı azaltmak için, pirinçleri pişirmeden önce bir süre ıslatmak ve fazla nişasta ile birlikte arseniğin bir kısmını da uzaklaştırmak mümkündür.  Bu işlem bir kaz kez yapılırsa nişasta ve arsenik önemli oranda uzaklaşmış olacaktır.

Siyah Pirincin Faydaları Neledir?

Bitkilere mor renk veren pigmentler genel olarak güçlü antioksidan karakter taşımaktadırlar. Tıpkı yaban mersini gibi yasak pirinç de antioksidan bakımından gayet zengindir. Mor bitkilere rengini veren antosiyanin bakımından diğer tahıl türlerine daha daha zengindir. Bilindiği gibi bu antioksidanlar kalp hastalıklarını ve kanseri önlemek için önemli birer savaşçıdırlar. Aynı zamanda damar tıkanıklığını önleme ve kötü kolesterolü düşürmede etkin rol oynayabilirler.

Bunun dışında siyah pirincin faydaları arasında, zayıflamaya yardımcı lif öğelerini içerdiğinde diyetlerde kullanabilmesi, glisemik indeksi beyaz ve esmer pirince göre daha düşük olması ve kabızlık gibi sorunlara karşı daha etkili olması sayılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

4 YORUMLAR

  1. Gülümseten Dükkan olarak patentli üretimi Türkiye de yapılmaktadır.İsterseniz bizimle iletişme geçebilirsiniz.Özürlüler Vakfı….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here