Siyah Sarımsak-Fermente Sarımsak Nedir?

34
563

Siyah Sarımsak, Kara Sarımsak Nedir ?

Bildiğimiz sarımsaktan daha faydalı olduğu iddia ediliyor.  Siyah sarımsak, Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerin mutfaklarında oldukça popüler bir kullanım alanına sahip. Siyah sarımsak kara sarımsak yada fermente sarımsak adı ile bilinmekte olup bildiğimiz sarımsağın belirli ısı ve nem koşullarında bir ay süreyle kurutulması sonucu elde ediliyor.

Bir ay boyunca fermente olan sarımsak siyah bir renge bürünüyor. Asya mutfaklarında ( özellikle Kore Mutfağı ) oldukça popüler olan siyah sarımsak faydaları nedeniyle Avrupa Mutfaklarında da son dönemlerde oldukça popüler.

Siyah Sarımsak, 2004 yılında Scott Kim tarafından Güney Kore’de keşfedilmiş bir üründür. Hafif şurubumsu ve ekşimsi tadı vardır. 

Siyah Sarımsak Nasıl Yapılır?

Sarımsaklar başları soyulmadan, folyolara sarılarak; bunun için özel olarak üretilmiş fermentasyon cihazına konur. 60-75 derece ısıda ve ortalama % 75 nem koşullarında fermente edilir ve yaklaşık 40 günde istenilen kıvama gelir.

Siyah sarımsak; yemeklerde kullanıldığı gibi çerez olarak da tüketilebilir. Ayrıca enerji içecekleri, çikolatalar, dondurma ve kraker üretiminde fermente sarımsak katkı maddesi olarak da kullanılır.

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Fermentasyon sürecinde sarımsağın antioksidan özelliği 10 katına kadar çıkmaktadır. 

Fermentasyon sonrasında ortaya çıkan yoğun maddeler yüksek antikanserojen maddelerdir. Örnek verecek olursak S-allylcysteine isimli maddeyi siyah sarımsak daha fazla içermektedir. Siyah sarımsak, normal sarımsaktan daha fazla kolestrol ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Siyah sarımsak  daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşimler içmektedir. Bu yüzden kronik hastalıklarda, dolaşım sistemi hastalıklarında, romatoid arterit ve Alzheimer gibi hastalıklarda oldukça etkilidir.

Siyah sarımsak, yeni geliştirilen bir fermantasyon teknolojisi ürünüdür, bu ürünün zengin besin içeriği ve bünyesindeki özel sülfür bileşikleri sayesinde kansere karşı korumada ve kontrol altına almada etkili olduğu yapılan  çalışmalarla ortaya konularak özellikle uluslararası boyutta popüler bir besin haline gelmiştir.

Ancak bu konuda yapılan çalışmalar çok kısıtlı olması sebebiyle bünyesindeki biyoaktivitesi henüz tam net değildir. Ülkemizde ise henüz bilinmemektedir. Ancak ülkemizde özellikle Kastamonu ilimizde sarımsak yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır ancak iç piyasa talebi karşılanmaktadır.

Ülkemizde kişi başı sarımsak tüketimi 0,78 kg/yıldır (50). Bu rakam bize arzu edilmeyen kokusu ve acı tadı sebebiyle pek çok kişinin sarımsak tüketiminden kaçındığını göstermektedir. Ancak yıllardır bilinen tıbbi, mikrobiyolojik etkileri ile lezzetinden dolayı da ülkemizde gündemdeki yerini hep korumuştur.

Ülkemizde sağlığına önem veren bireyler sarımsak tüketimi için istenmeyen koku ve keskin tadından dolayı alternatif arayışlar içine girmektedirler. Bu anlamda  sarımsak tabletleri, granüller, soslar ve ekstratlar şeklinde tüketmektedirler. Ancak bunlar da gerçek sarımsak aroması  ve besinini ihtiva etmemektedir. Siyah sarımsak beklentileri karşılayacak özel bir üründür. İlerleyen zamanlarda; siyah sarımsak yağı da baya rağbet görecek ürünlerden biri olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle saç bakım ürünlerinde, krem ve şampuanlar da kara sarımsak ihtiva edeceklerdir. Konuya merak salan okurlarımız her konuda bize sorularını gönderebilirler. 

Sağlıcakla Kalınız…

34 YORUMLAR

  1. ben kullandım ama pişman oldum bildiginiz sarımsak gibi kokuyorum 1 haftadır çok yogun bir kokusu var kimseye yaklaşamıyorum bile kokacam diye hergün yıkıyorum saclarımı kokuyu cıkartmak için ne denediysem kar etmedi

    • Turşu, sirke, yoğurt ve peynir vs. de doğada doğal olarak bulunmaz, ancak oldukça sağlıklı ve fermente ürünlerdir. Herhangi bir kimyasal madde ile üretilmediği, genetiği oynanmadığı sürece doğal ve organiktirler. Siyah sarımsak da böyledir. Sadece bildiğiniz beyaz sarımsağın 60-70 derece ısıda ve %75 nemli ortamda fermente edilme işlemi. Başka birşey değil. İçtiğimiz siyah çay da öyle değil midir? Yeşil çayın belli ısıda fermente edilip, 90 derece ısıda siyahlaştırma işlemidir siyah çay. Saygılar.

  2. Ben siyah sarmısak üreten varmı bunun tesisi ve üreticiliği Nasıl ben yapmak istiyorum teknik bilgi ve araç gereç Hakkı’nda bilgi

  3. HOCAM,FERMANTOSYON ICIN NASIL BIR YOL TAKIP ETMELIIYIZ.SARIMSAGI FOLYOYA DIS DIS MI SARACAGIZ YOKSA DEMET HALINDE MI?FOLYOYA SARMADAN GELISMIS BIR INKUBATOR LE DEMETLER HALINDE KOYSAK AYNI SONUCU ALABILIR MIYIZ?
    EROL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here