Siyah Sarımsak-Fermente Sarımsak Nedir?

34

Siyah Sarımsak, Kara Sarımsak Nedir ?

 Siyah sarımsak, Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerin mutfaklarında oldukça popüler bir kullanım alanına sahip. Siyah sarımsak kara sarımsak yada fermente sarımsak adı ile bilinmekte olup bildiğimiz sarımsağın belirli ısı ve nem koşullarında bir ay süreyle fermantasyonu ve kurutulması sonucu elde ediliyor.

Bir ay boyunca fermente olan sarımsak siyahlaşıyor. Asya mutfaklarında ( özellikle Kore Mutfağı ) oldukça popüler olan kara sarımsak faydaları nedeniyle Avrupa Mutfaklarında da son dönemlerde oldukça popüler. Siyah Sarımsak, 2004 yılında Scott Kim tarafından Güney Kore’de keşfedilmiş bir üründür. Hafif şurubumsu ve ekşimsi tadı vardır. 

Siyah Sarımsak Nasıl Yapılır-Nerelerde Kullanılır?

Sarımsaklar başları soyulmadan, folyolara sarılarak; bunun için özel olarak üretilmiş fermantasyon cihazına konur. 60-75 derece ısıda ve ortalama % 75 nem koşullarında fermente edilir ve yaklaşık 40 günde istenilen kıvama gelir. Bu koşullar evde sağlanırsa fermantasyon cihazına gerek kalmadan siyah sarımsak üretmek mümkündür. Bunun için bir fırının içi idealdir. Fırının ısısı 60-70 dereye ayarlanır ve üst göze sarımsaklar bir tepsi içine dizilir. Alt göze ise bir kap içine su konmalıdır. Ortalama şartlarda 30 gün ile 40 gün arasında fermente sarımsak elde etmek mümkündür.

Siyah sarımsak; yemeklerde kullanıldığı gibi çerez olarak da tüketilebilir. Ayrıca enerji içecekleri, çikolatalar, dondurma ve kraker üretiminde katkı maddesi olarak da kullanılır. Toz haline getirilerek siyah sarımsak tozu, baharat olarak kullanılabilmektedir. Son yıllarda siyah sarımsak yağı, siyah sarımsak şampuanı gibi ürünler piyasada satılmaktadır. Ayrıca; saç çıkarıcı bazı ürünlerinden bileşiminde de bulunmaktadır.

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Fermantasyon sürecinde sarımsağın antioksidan özelliği 10 katına kadar çıkmaktadır. 

Fermantasyon sonrasında ortaya çıkan yoğun maddeler yüksek antikanserojen maddelerdir. Örnek verecek olursak S-allylcysteine isimli maddeyi daha fazla içermektedir. Fermente sarımsak, normal sarımsaktan daha fazla kolesterol ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Siyah sarımsak  daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşimler içmektedir. Bu yüzden kronik hastalıklarda, dolaşım sistemi hastalıklarında, romatoid arterit ve Alzheimer gibi hastalıklarda oldukça etkilidir.

Siyah sarımsak, yeni geliştirilen bir fermantasyon teknolojisi ürünüdür, bu ürünün zengin besin içeriği ve bünyesindeki özel sülfür bileşikleri sayesinde kansere karşı korumada ve kontrol altına almada etkili olduğu yapılan  çalışmalarla ortaya konularak özellikle uluslararası boyutta popüler bir besin haline gelmiştir.

Ancak bu konuda yapılan çalışmalar çok kısıtlı olması sebebiyle bünyesindeki biyo aktivitesi henüz tam net değildir. Ülkemizde ise henüz tam olarak bilinmemektedir. Ülkemizde özellikle Kastamonu ilimizde sarımsak yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır ancak üretilen miktar iç piyasa talebi karşılanmaktadır.

Ülkemizde kişi başı sarımsak tüketimi 0,78 kg/yıldır (50). Bu rakam bize arzu edilmeyen kokusu ve acı tadı sebebiyle pek çok kişinin sarımsak tüketiminden kaçındığını göstermektedir. Ancak yıllardır bilinen tıbbi, mikrobiyolojik etkileri ile lezzetinden dolayı da ülkemizde gündemdeki yerini hep korumuştur.

Ülkemizde sağlığına önem veren bireyler sarımsak tüketimi için istenmeyen koku ve keskin tadından dolayı alternatif arayışlar içine girmektedirler. Bu anlamda  sarımsak tabletleri, granüller, soslar ve ekstratlar şeklinde tüketmektedirler. Ancak bunlar da gerçek sarımsak aroması  ve besinini ihtiva etmemektedir. Siyah sarımsak beklentileri karşılayacak özel bir üründür. İlerleyen zamanlarda; siyah sarımsak yağı da baya rağbet görecek ürünlerden biri olacaktır. Konuya merak salan okurlarımız her konuda bize sorularını gönderebilirler. 

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Evde Sarımsak Kurusu ve Sarımsak Tozu Yapımı

Sağlıcakla Kalınız…

34 YORUMLAR

  1. ben kullandım ama pişman oldum bildiginiz sarımsak gibi kokuyorum 1 haftadır çok yogun bir kokusu var kimseye yaklaşamıyorum bile kokacam diye hergün yıkıyorum saclarımı kokuyu cıkartmak için ne denediysem kar etmedi

    • Turşu, sirke, yoğurt ve peynir vs. de doğada doğal olarak bulunmaz, ancak oldukça sağlıklı ve fermente ürünlerdir. Herhangi bir kimyasal madde ile üretilmediği, genetiği oynanmadığı sürece doğal ve organiktirler. Siyah sarımsak da böyledir. Sadece bildiğiniz beyaz sarımsağın 60-70 derece ısıda ve %75 nemli ortamda fermente edilme işlemi. Başka birşey değil. İçtiğimiz siyah çay da öyle değil midir? Yeşil çayın belli ısıda fermente edilip, 90 derece ısıda siyahlaştırma işlemidir siyah çay. Saygılar.

  2. Ben siyah sarmısak üreten varmı bunun tesisi ve üreticiliği Nasıl ben yapmak istiyorum teknik bilgi ve araç gereç Hakkı’nda bilgi

  3. HOCAM,FERMANTOSYON ICIN NASIL BIR YOL TAKIP ETMELIIYIZ.SARIMSAGI FOLYOYA DIS DIS MI SARACAGIZ YOKSA DEMET HALINDE MI?FOLYOYA SARMADAN GELISMIS BIR INKUBATOR LE DEMETLER HALINDE KOYSAK AYNI SONUCU ALABILIR MIYIZ?
    EROL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here