Şizandra Üzümü Nedir? Şizandra Üzümü Nerelerde Kullanılır?

0

Şizandra Üzümü Nedir? Şizandranın Özellikleri Nelerdir?

Şizandra üzümü, Çince Wu We Zi yani beş aromalı üzüm anlamına gelmektedir. Ekşi, tuzlu, acı, kekre ve tatlı lezzet bileşenlerine sahip bir bitkidir. Anavatanı Çin olan bu bitki sadece geleneksel tıp alanında kullanılan sarmaşık özellikte bir bitkidir.

Geleneksel Çin tıbbında yorgunluğa karşı kullanılmaktadır. Ömrü uzattığına dair inanışlar vardır. Kandaki stres hormonlarını azaltıcı etkisi bulunur. Sporcularda performans artışı sağlamakta, stresi azaltmaktadır. Toksin atıcı özelliği bulunur. Konsantrasyonu arttırıcı etkileri de bilinmektedir. Bu nedenle özellikle zihin yorgunluğuna karşı etkilidir. Öksürük, uykusuzluk, gece terlemesi, sinirlilik gibi durumlara iyi geldiğine inanılmıştır. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirici etkisi bulunur.

Şizandra üzümü gölgelik ve yarı gölgelik alanları ve nemli, drenajı iyi yapılmış toprağı seven bir bitkidir. Sarmaşık şeklinde büyüyen bu bitkinin boyu 25 metreye kadar uzanabilir. Soğuk havalara karşı çok dayanıklıdır. -30 derecelere kadar dayanabilir. Zaten yetiştirilmesi için kış aylarının karlı ve soğuk geçtiği yerler tercih edilir. Bu nedenle ülkemizde özellikle Doğu Anadolu Bölgemiz”de üretimi yapılabilecek bir ağaçtır. Daha çok alkolde bekletilerek tentür şeklinde bulunmakta ve satılmaktadır. Meyvesinin tazesi veya kurutulmuşu tüketilebilir ancak kurusunun tüketilmesinin daha uygun olacağı kaynaklarda geçmektedir. Meyvenin tadı mayhoş-tatlı arasındadır. Taze yaprakları da tüketilmektedir. Taze yapraklar salatalarda kullanılabilir.

Şizandra üzümünün (Schisandra rubriflora) fidanı internet ortamında 30 TL ile 90 TL arasında satılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here