Soğanın Faydaları Hakkında Bilgi

0

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, eski çağlardaki inanışlara göre büyüden ve şeytanlardan korunmak için kullanılmıştır. Bu amaçlarla evin içerisine konularak bir zırh oluşturduğuna inanılmıştır. Yine orta çağda, evde soğan bulundurmak ve soğan yemenin kolera ve veba gibi hastalıklara karşı faydalı olduğuna inanılmıştır. İşin açıkçası bunların bilimsel bazı yönleri tespit edilmiştir. Geçmiş çağlarda, astım, nefes darlığı ve grip gibi hastalıklar kötü ruhlara bağlanmıştır. Bu noktada, soğan tüketmek ve hatta odaya kesilmiş soğanlar bırakmanın kötü ruhlarla ilgisi yoktur ancak nefes açıcı ve mikrop kırıcı etkisi nedeniyle bir takım etkileri olmuştur. Yapılan bir araştırmada gerçekten de bir odada bekletilmiş soğan dilimlerinin mikroskop altında incelenmesi sonucu soğan dilimlerinin havada bulunan grip virüsü gibi mikropları hapsettiği görülmüştür. Buradan iki önemli kuralı anlıyoruz. Birincisi odaya soğan koymanın grip engelleyici etkisi var. İkincisi ise dilimlenmiş soğanlar eğer yenerek tüketilecekse asla dışarıda bekletilmemeli!

Kuru soğan, besin açısından yoğun bir besindir; yani, kalori miktarı düşük olmakla birlikte, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi yararlı besin maddeleri açısından zengindir Bir bardak doğranmış soğan yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein C vitamini, vitamin B-6 ve manganez içerir. Soğanlar ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum ve kuarsetin ve kükürt gibi antioksidan etkili bileşikler içerir. Gelelim soğanın faydaları’na

Genel anlamda soğan; diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili ve cilt ve saç sağlığı için faydalı bitkiler arasındadır.

Kansere karşı kuru soğanın faydaları: Diğer Allium ailesine mensup; sarımsak ve pırasa gibi soğan da kanser, özellikle de mide ve kolorektal kanserler ile ilgili olarak geniş çapta incelenmiştir. İçerdiği kükürtlü bileşiklerin kanseri önlediği, tümör büyümesini yavaşlattığı ve serbest radikal oluşumunu azalttığı yönündedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olması da bu duruma katkı sağlamaktadır. Zengin bir lif kaynağı olmasından dolayı da kolon kanserine karşı koruyucudur. Yapılan bazı araştırmalarda; soğan, sarımsak ve pırasa gibi besinleri tüketen erkeklerde prostat kanserinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Benzer bir durum özofagus ve mide kanseri içinde geçerlidir.

Soğanda bulunan folat, homosisteinin fazla oluşmasını önleyerek, uykusuzluk, depresyon gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Soğanın faydaları arasında ayrıca; hafızaya iyi gelmesi, sinir sistemine faydaları, damar sertliğini önleyici etkisi sayılabilir. Her gün orta boy bir kuru soğanın tüketilmesi önerilmektedir. Mide sorunları olanlar soğanı az miktarda pişirerek tüketebilirler. Soğan kemik erimesine karşı da önleyici bir besindir. Ağrı azaltıcı etkisi vardır. İltihap atıcı bir besindir. Geleneksel şifacılıkta yaralara harici olarak uygulaması da görülmüştür.

Bazı durumlarda hamile kalmak isteyen bayanlara soğan kürü önerilmiştir.  Bknz: Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Kuru Soğan Nasıl Tüketilmeli?

Soğanın en faydalı kısmının dış kısımlarına doğru kabuk kısmın hemen altındaki kısım olduğu söylenmektedir. Çünkü bu kısım flavonoid bakımından çok zengindir. Soğan aynı zamanda quercetin isimli antioksidan bir madde açısından da zengindir. Bu madde ısı ile bozulmaz ancak soğanı pişirirken çok ve yüksek ateşte pişirmemek, az miktarda pişirmek tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here