Soka Tarifi-Kaymaklı Boşnak Turşusu

0

Soka Nedir-Nasıl Yapılır?

Soka; Boşnak mutfağına özgü olan bir turşu çeşidi olup içerisinde süt, kaymak, beyaz peynir ve biber içerir. Soka yapımı için kullanılan biber boşnak biberi adı verilen biber çeşidinden yapılır. Boşnak biberi, Yugoslav biberi ve Somborka adları ile de bilinir. Genel olarak keçi sütü veya koyun sütü kullanılır. Beyaz peynir yerine lor veya ekşimikte kullanılabilir. Turşu kurulduktan sonra serin ve güneş görmeyen bir yerde yaklaşık 1 ay olgunlaşması için bekletilir. Kahvaltılarda ve meze olarak tüketilebilecek bir besindir.

Soka Nasıl Yapılır?

Soka Tarifi için Malzemeler:

Yarım kilo süt
Yarım kilo süt kaymağı
Yarım kilo boşnak biberi
Yarım kilo beyaz peynir
Bir miktar tuz

Soka Yapımı

* Biberler, dolmalık biberlerde olduğu gibi baş kısmında açılıp tohumları çıkartılır ve iç kısımları temizlenir.
* Daha sonra biberler yıkanır ve kurulanır. Daha sonra biberlerin içerisi tuz ile ovalanır. Biberler bir tepsi içerisine dizilir ve üzerine bir örtü örtülerek 1 gün bekletilir. Ertesi gün biberlerin içinde biriken su boşaltılır.
* Yarım kilo süt içerisine yarım yemek kaşığı tuz atılır ve süt kaynatılır. Ilıyıncaya kadar beklenir.
* Peynir ve kaymak uygun bir kap içine alınır ve içerisine ılıyan sütten eklenerek iyice çırpılır. Bu işlem blender ile de yapılabilir. Kaymak ve peynir iyice birbiri ile karışmalıdır.
* Kaymak ve peynir karışımları biberlerin içerisine doldurulur.Artan malzeme kenarda bekletilir.
* Biberler kavanoza dizilir ve her katmanın üzerine bir miktar süt dökülür ve artan malzemeden az miktarda konur. Diğer katmanlar için de aynı şey yapılır.
* Kavanoza doldurulmuş turşu bir gün dışarıda mayalanması için bekletilir. Ertesi gün buzdolabına veya güneş görmeyen serin bir yere kaldırılır ve 1 ay bekletilir. 1 ay sonra soka turşusu tüketime hazırdır.

Afiyet olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here