Sorgum-Sürüge Darısı Nedir-Nasıl Kullanılır?

0

Sorgum-Süpürge Darısı Nedir? Sorgum Nerelerde Yetişir?

Sorgum otu;bilimsel adı sorghum bicolor olan buğdaygiller familyasına ait bir tahıl türüdür. Dünya üzerinde 25’den fazla sorgum türü bulunur. Genel olarak bir yem bitkisi olarak bilinmesine rağmen son yıllarda kinoa gibi popüler bir besin maddesi olmuştur. Dünyada ilk yetiştirildiği yerin Kuzey Afrika olduğu düşünülür ve 3000 yıldır kullanıldığına dair veriler bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye ismi değişmekle birlikte; gine mısırı, kafir mısırı, süpürge darısı gibi isimlerle bilinir. Özellikle açlık sorunu ile yaşamak sorunda kalan bazı ülkeler için çok önemli bir besindir.

Dünya üzerinde en büyük sorgum üreticisi ABD’dir. ABD’den sonra Meksika, Sudan, Nijer ve Hindistan en büyük üreticiler arasındadır. Dünya üzerinde yetişen pek çok türü bulunur. Ülkemizde yetişen türü özellikle Trakya bölgemizde süpürge darısı olarak bilinir. Süpürge darısı olarak bilinen bu tür yerel olarak süpürge yapımından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Sorgumun Kullanım Alanları? Sorgumun Özellikleri Nelerdir? 

Sorgum bitkisi; buğday ve mısır ile diğer tahıl ürünlerine alternatif hemen her alanda kullanılabilir. Kuskus, yulaf lapası gibi lapası, ekmek, pasta ve kek yapımında kullanılabilir. Silaj, hayvan yemi, duvar kaplama ve şıra yapımında da kullanılır. Ayrıca birası yapılabilir. Bazı ülkelerde pek çok içeceğin temel maddesidir. Hindistan’ın meşhur ekmeklerinden roti ve Meksika’nın ünlü tortilla ekmekleri sorgum unundan yapılmaktadır. Ayrıca etil alkol yapımında da kullanılmaktadır. Sorgumdan elde edilen etil alkol, ABD’de araçlarda yakıt tasarrufu amacıyla kullanılmaktadır.

Benzer şekilde; süpürge darısı sorgumu kağıt sanayisi, hayvan yemi, çit yapma gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. Süpürge darısı un yapımında da kullanılmaktadır. Sorgumun diğer türlerine benzer kullanım şekilleri bulunur.

Sağlıcakla Kalınız..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here