Soya Sütü Tarifi Hakkında Bilgi

0

Soya Sütü Nedir? Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

Soya Sütü, protein açısından zengin olup; b vitamini ve demir elementi içermektedir. Soya sütünde süt şekeri olarak bilinen laktoz bulunmadığından laktoz sindirimine karşı hassasiyeti olan ( laktoz intoleransı ) insanlar tarafından kullanılabilmektedir. Ancak; bu süt ile ilgili anlatılanlar ve anılan faydaları daha çok alternatif beslenme kaynaklarının kıt olduğu Japonya gibi ülkeler için geçerlidir. Ülkemizde ise soya sütüne alternatif olarak pek çok besin bulunmaktadır. Badem sütü, yulaf sütü gibi besinler soya sütünden daha az riskli besinlerdir. Nedeni soyanın erkeklerde iktidarsızlığa yol açan etkileri ve dünya üzerinde kullanılan soyanın GDO’lu olması sayılabilir.

Soya içerisinde zengin lif kaynakları olan bir besindir. Soya ve soya sütü izoflavon içeren en zengin kaynaklardandır. Bir fitoöstrojen olan izoflovanlar pek çok kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır. Soya sütündeki yağ miktarı normal inek sütünden daha fazla olmasına rağmen LDL ( kötü ) kolesterol oranı düşüktür.

Ayrıca bilindiği gibi toplumda inek sütüne alerjisi olan pek çok insan var. İnek sütüne alerjisi olanlar için uygun besinlerden birisidir.

Amerikalı bilim adamları düzenli olarak soya sütü içeren içecekler tüketmenin, göbek bölgesinde meydana gelen yağlanma sorununu ortadan kaldırdığını tespit ettiler. Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, bu süt vücuttaki fazla şekerin yağa dönüşmesini engelliyor ve günlük düzenli olarak alındığında karın bölgesindeki yağların erimesini sağlıyor.

Çalışmayı yürüten bilim adamlarından Dr. Daniel Christie, soya sütlü içeceklerin göbek-karın bölgesindeki yağlanmayı engellemesine bağlı olarak özellikle kadınların kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinin de azalacağını belirtiyor.

Soya Sütü Nerede Satılır? Evde Soya Sütü Nasıl Yapılır?

Soya Sütü Tarifi 1

Bir miktar soya sütü bir gün süre ile su içinde bekletilir, daha sonra püre haline getirilir ve süzülür. Süzülen su yaklaşık 10 dakika kaynatılır ve soğutulur.

Soya Sütü Tarifi 2

1 su bardağı  soya fasulyesi

5.5 su bardağı kadar su

2 çorba kaşığı esmer şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Soya sütü bir kaba alınır ve üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su eklenir. 2-3 saat dışarda, 6-7 saat ise buzdolabında olmak üzere en fazla 8-10 saat dinlendirilir. Dinlendirme sonrası, soya süzülür ve kalan su atılır. Soyalar blender içine alınır ve üzerine 2 bardak su eklenerek püre haline getirilir.

Elde edilen bulamaca 2,5 su bardağı su eklenir ve ocakta kaynatılır. Üzerinde köpük oluştukça köpükler atılır. Sonra 2 çorba kaşığı esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenir. ( Şeker miktarı arzuya göre artırılabilir ). Kaynama işlemi sürerken dip tutmaması ve taşmaması için mutlaka karıştırmak gerekiyor. Piştikten sonra ocaktan alınır, soğutulur ve süzülür. Posası ise yenebilir olduğu için atılmaması tavsiye ediliyor.

Çabuk bozulduğundan, buzdolabında saklanıp 3-4 günde tüketmek gerekiyor. Ayrıca soya sütünden tofu da yapabilirsiniz. Tofu, Soya Peyniri olup, protein açısından oldukça zengin bir besindir. Tofu Tarifi için Bknz: Tofu Tarifi

( İkinci Tarif Kaynak: http://evimalathanesi.blogspot.com.tr/2013/02/evde-soya-sutu-yapm.html )

Uyarı: Uzmanlara göre, soya sütü erkeklerde hormon dengesini bozabiliyor. Bu nedenle erkeklerin dikkatli tüketmesi gerekiyor.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here