Spirulina Hakkında Detaylı Bilgi

3

Su Yosunu Yenir mi? Spirulina Nedir? Spirulina Faydaları Neler?

Spirulina, sıklıkla “mavi-yeşil alg” olarak da anılan, filamentöz siyanobakteri (Cyanobacteria) cinsidir.Yani bilinenin aksine yosunlar, birer bitki değil bir tür bakteri formudur. Botanik bilimi açısından ise yosunun bazını oluşturan iğ iplikli siyanobakteriler sınıflandırmasında ele alınır.

Spirulina- Su Yosunu Faydaları Nelerdir?

Spirulina; bir tür mavi-yeşil alg olup yosun türünden bir besindir. Kolesterol içermez, düşük yağa ve kaloriye sahiptir. İçeriğinde Omega asit türevlerinin öncüsü olan gamma-linoleik asit asit bulunur. Linoleik Asit grubu bilindiği gibi kalp, damar sağlığı açısından oldukça önemli bileşiklerdir. Sprulina aynı zamanda; kolesterol, diyabet gibi hastalıkların önlenmesi için iyi bir ek besin olabilir. Spiruline eski Amerika yerlilerinin, Çad bölgesinde yaşayan afrikalıların bir zamanlar temel besin maddeleriymiş. Halen bu bölgelerde temel beslenme maddelerinden biri olan spirulina üzerinde Çad bölgesinde yapılan araştırmalarda, bu bölgedeki insanların u zun yaşamaları, kanser ve kalp hastalıklarına pek yakalanmamaları, dikkatleri spirulina üzerinde toplamıştır.Bu yosunun bilinen en iyi beta-karoten ( A vitamini öncüsü ) kaynağı olduğu belirtilmiştir.

Spirulina içindeki beslenme bileşenleri

Vitaminler: Beta-Karoten, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 (pyridoksine), B12 (kobalamin), C vitamini, D vitamini, E vitamini, folat, K vitamini, biotin, pantotenik asit, inositol ( B8 )

Not: İnositol ( B8 ) vitamini eksikliğinde özellikle panit atak, anksiyete bozukluğu gibi sorunlar baş gösterebilir.

Mineraller: kalsiyum, manganez, demir, krom, fosfor, molibden, iyodin, klorid, magnezyum, sodyum, çinko, potasyum, selenyum, germanyum, bakır, boron.

İçerdiği Diğer Maddeler: phycocyanin, klorofil, karotenoidler, gamma linolenik asit, glükolipidler, sulfolipidler, polisakaridler.

Amino asitler: isologin, phenylalanine, leucine, threonine, lizin, tryptophan, metonin, valin, alanin, glisin arginin, histidin, aspartik asit, prolin, sistin, serine, glutamik acit tirosin. ( Kaynak: wikipeda )

Spirulina Zayıflatır mı?

Spirulina, çok zengin içeriğine rağmen yağ, kalori, kolesterol içermediğinden ve doyurucu ve yüksek protein ( aminoasit ) içeriğine sahip olduğundan zayıflatıcı etkisinden bahsedilebilir.

Yapılan çeşitli deneysel çalışmalar, spirulina yada spirulina tableti kullananlarda; bağışıklık sisteminin güçlendiği ve kansızlık problemlerinde önemli iyileşmelerin sağlandığı gözlenmiştir.

Spirulinanın Zararları

Spirulina mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Bunun dışında, spirulinanın üretildiği su kaynağının durumu da içeriğini etkilemektedir. Çünkü su yosunları bilindiği gibi bir su kaynağında ki ağır metalleri, kirliliği temizlemektedirler. Bu sebeple ağır metaller ve başka bir takım zehirli bileşenler ihtiva edebilirler.

Spirulina Fiyat ne kadar?

Spirulina tablet olarak 60 kapsül ve 720 miligram şeklinde 32 TL’ye bazı internet sitelerinde satıştadır. 100 spirulina tablet 750 mg şeklinde ve bilinen iyi bir markanın satış fiyatı ise yaklaşık 56 TL‘dir.

3 YORUMLAR

  1. spirulina toplandıktan sonra kurutulma aşaması vardır. Kurutma işlemini yaparken preslerseniz cips şeklini alacaktır. kurutma tamamlandıktan sonra mümkünse soğuk içeceklerle tüketirseniz daha sağlıklı olacaktır.

  2. Spirulina yı toplayıp salata gibi yemek istiyorum bir sunum öneriniz varmı
    Nasıl yenir zehirli bir etkisi olurmu
    Deneyen veya bilenlerin tavsiyelerini bekliyorum

    • Sakın böyle birşey yapma, Spirulina denizdeki bütün ağır metalleri içine çeker diyor okumadın mı? Karaciğerine ve böbreklerine ciddi zarar verirsin. Tablet olarak satılanlar Spirulina yı özel yetiştiriyorlar. İçeriğindeki metal düzeylerini kontrol ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here