Su İçmek Neden Önemli-Suyun Faydaları

1

Genç Kalmak İçin, Güzelliğinizi Korumak için Yeterli Su İçin

Yeterli Su İçmek: Hücrelerimizin ve dolayısı ile vücudumuzun % 70’i sudur. Su; mutlak surette alınması gereken, alınmaması durumunda ise sayısız sorunlara yol açacak zaruri bir maddedir. Uzmanlara göre susuz kalmak yavaşça intihar etmeye benziyor. Çünkü siz susuz kalınca, vücudunuzda bir su savaşı patlak veriyor. Çünkü bu suya kalbinizin, karaciğerinizin, midenizin, böbreklerinizin, beyninizin hatta derinizin ihtiyacı var. Susuz kaldığınız vakit, vücudunuzda dışarı atılması gereken toksik maddeler atılamıyor ve sizi zehirlemeye başlıyorlar.  Ayrıca su, tüm hücrelerde olduğu gibi cilt hücrelerinizin hacminin büyümesini sağlayarak, cildinizde dolgunluk yaratacak ve cildinizin genç ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Bu sebeple güzel kalmak için ve genç kalmak için su tüketimine özel göstermelisiniz.

Su İçmek Hayati fonksiyonların devamını sağlar

Taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere ihtiyaçları olan besin ve oksijeni ulaştırırken, vücutta ortaya çıkan atık maddeleri ise ter ve idrar yoluyla uzaklaştırmaktadır. Su kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle; sıcak ve soğuk havalarda vücut ısısını sabitleyerek yaşamsal bir görev üstlenmiştir. Ayrıca eklemlerin kayganlığını ve elastikiyetini sağlayarak, sürtünmeden dolayı bu bölgelerin aşınmasının önüne geçer.

Su yerine çay kahve içiyorum demeyin

Çay, Kahve, Kola gibi içecekler su yerine  kesinlikle geçmemektedir.  Çay ve kahve diüretik etki göstererek vücutta bulunan suyun dışarı atılmasını hızlandırmaktadır. Kola gibi içecekler ise vücutta ödem oluşturucu etkiye sahiptir. Günde içebileceğimiz su sınırı 1,5-2,5 litre arasında olmalıdır. Bir kişinin günlük su ihtiyacı günlük yaktığı kalori ile alakalıdır. Çok aşırı kalori yakıyorsanız su ihtiyacınız artacaktır. Bu nedenle çok su içmek yararlı düşüncesi ile aşırı su alımı gereksiz bir davranıştır. Ki insan vücudu susadığı zaman bizlere otomatik olarak susuzluk hissi vererek uyarmaktadır. Susuzluk hissedildiğinde yapılması gereken davranış su içmektedir. Susuzluk hissedildiğinde kola, çay ve diğer şekerli içecekleri içmek sağlığımızı bozucu etkiler gösterebilir.

Suyun kalorisi yoktur ve içildiğinde kısmen tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflamak için yardımcı olmaktadır.

Yeterince Su Almıyorsak Sağlığımız Tehlikede

Yeterince Su Almadığımız Zaman Vücudumuzda Yaşanacak Sıkıntılar

 • 1- Yeterli su alınmaması durumunda, böbreklerde kalıcı zararlar görülebilir hatta böbrekler iflas edebilir.
  2- Yeterli Su alınmadığında, vücuttan atılması gereken çeşitli metabolik atıklar böbrek tarafından atılamamakta ve karaciğer bunları filtrelemek zorunda kalmaktadır.. Bu durum karaciğer ekstra yük bindirmekte ve vücutta yağ depolanma oranı artmaktadır.
  3- Vücudun en büyük organ deridir. Susuzluk ciltte kuruluğa sebep olur ve kırışıklıkları arttırır.
  4- Susuzluk vücut direncini düşürür ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
  5- Hazımsızlık sorunlarına yol açar. Kabızlık sorunları görülür.
  6- Kalpte yorgunluğa sebep olur. Kas Kramplarını tetikler. Ayrıca düzensiz tansiyon sorunlarına yol açar.
  7- Baş ağrısı, unutkanlık ve dikkat bozukluğu az su tüketimi sonucunda oluşabilir.
 • 8- Saç dökülmesi ve kepeklenme sorunlarına yol açar, bu süreçleri hızlandırır

Sabah Kalkınca Limonlu Su İçmek

Her sabah kalkınca, kahvaltıdan önce bir bardak ılık su içmekte fayda vardır. Su içerisine atacağınız bir kaç damla limon yada elma sirkesi ise metabolizmanızı hızlandıracak ve güne daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Su içiminde her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Ayrıca, su ihtiyacını baskılayacak doğal olmayan içecekleri kesinlikle içmeyin. Özellikle tatlandırılmış meyve suları, kola, şekerli maden suyu, enerji içeceklerinden uzak durun. Çay ve Kahve içiminde aşırıya kaçmamanızda fayda vardır. Ayrıca; soğuk su ile vücudun çeşitli yerlerinin yıkanmasının( el, kol, ayak, boyun, kulak, yüz ) bazı noktaları uyaracağına dair görüşler vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here