Su Teresi Otu- Gerdeme – Kardomat

0

Su teresi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su teresi; aslında lahana, brokoli, roka ve Brüksel lahanası ile birlikte turpgiller ( lahanagiller ) ailesinin bir üyesidir. Genel olarak temiz ve sığ sularda yetişir. Akdeniz-Ege bölgesinde sıklıkla rastlanmasına rağmen Türkiye’nin hemen her yerinde su kenarlarında yetişir.

Bilimsel adı: Nasturtium officinale, İngilizce: Watercress

Bilinen diğer isimleri: Gerdeme, acı gerdeme, kardomat,cırcır, çayır teresi, istapan, kerdeme, hoş kıran, sezab, tuzik, su mancası,

Bundan 100 yıl kadar önce Avrupa’da özellikle İngiltere’de yoksulların tükettiği bir bitki olan su teresi ile çeşitli sandviclerin yapıldığı bilinmektedir. Ancak sonraki dönemde, bu bitkinin çok zengin olan içeriği gün yüzüne çıkınca üzerine çeşitli araştırmalar yapılmaya başlandı. Su teresi, ANDI (Agrega Besin Yoğunluk İndeksi) puanı bakımından yüksek bir skalada yer almaktadır. ( ANDI puanı bir besinin vitamin, mineral ve kalori içeriği ile ilgili olarak fitobesin içeriği ölçen bir değerdir.)

İngiliz-USDA Ulusal Besin Veritabanı göre, 100 gram taze su teresi sadece 10 kalori civarındadır.
Yaklaşık 70 gram su teresi ( iki bardak ) 1,65 gram protein, 0,1 gram yağ, 0,3 gram lif, 0,9 gram karbonhidrat içermektedir. 70 gram taze su teresi vitamin bakımından çok zengindir ve günlük K vitamini ihtiyacının % 212’si, C vitaminin % 50 si, A vitamininin % 45’ini karşılamaya yetmektedir. Ayrıca içerisinde, kalsiyum, magnezyum, potasyum, E vitamini, B vitamini açısından zengindir.

Su Teresinin Faydaları Neler?

Fitobesin açısından zengin diğer besinlerde olduğu gibi bu bitkiden de makul ölçülerde tüketmek; özellikle cilt ve kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Diyabet ve obezite ile mücadele etkili bitkilerden birisidir.

Kanseri önleme ve tedavi için Yapılan araştırmalar

Lahanagiller ailesine üye bitkilerde DİM adı verilen ve diindolylmethane adı verilen bir bileşiğin kansere karşı koruyucu etkilerinin olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Ancak yapılan son çalışmalarda, kanser tedavisi sırasında sağlıklı dokuları korumak için bu bileşiğin kullanılabileceğine dair umutlar vardır.

Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, deney farelerine öldürücü dozda radyasyon verilmiştir. Deneklerden bir kısmı tedavi edilmemiş bir kısmında 2 hafta boyunca DIM bileşiği enjekte edilmiştir. DIM enjekte edilen fareler daha uzun süre yaşarken, diğer fareler ölmüştür. Ayrıca bu süreçte hayatta kalan farelerin kan değerleri daha sağlıklı aralıkta çıkmıştır.

American Journal of Clinical Nutrition’ adlı bilimsel dergide yayımlanan bir çalışmada (2006) günlük su teresi tüketimi DNA hasarını azaltıyor ve DNA hasarına karşı da hücrelere direnç kazandırıyor.

Turpgiller ailesinin diğer bir özelliği de kükürt içeriklerinin olmasından dolayı, kanserden korumada etkili olduğu bilinmektedir. Bunun yanında özellikle ızgara etlerinin su teresi gibi turpgiller ailesine üye bitkilerle terbiye edilmesi önerilmektedir. Çünkü terbiye sırasında ve pişme sırasında açığa çıkacak kanserojen bileşikler bu şekilde etkisiz hale gelmektedir.

Ayrıca su teresi kan basıncını düşürmektedir. Bunun yanı sıra; içerdiği kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemik kırılmalarını ve kemik güçsüzlüğünü önleyecektir.

Nefes yolları rahatsızlıklarının giderilmesi için, kan temizleyici olarak, grip, ilkbahar yorgunluğu, vitamin eksikliği, kanda şeker yükselmesi, gut, guatr, hafif sinirsel rahatsızlıklar, artrit gibi sorunlarda iyi bir destekleyici besin olarak kullanılabilir.

Su teresi Nasıl kullanılır?

Su teresi, çorbalara pişmeye yakın eklenir ve çok güzel ekşimsi bir tat bırakır.
Sandvic ekmeklerinin arasına roka yerine konulabilir.
Zeytinyağı ve peynir içine su teresi doğranarak güzel peynir salataları elde edilebilir.
Omlet, makarna gibi yemeklere garnitür veya sos bileşeni olarak eklenebilir.
Normal bitki çayı olarak tüketilebilir.

Not: Hiç bir bitki tek başına ilaç değildir ve tıbbi tedavinin yerini tutamaz. Burada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıca, su teresi bulmak pek kolay olmadığından; suteresi yerine doğal lahana, brokoli, turp ve turp yaprakları da benzer faydaları gösterebilecektir. Önemli olan doğal ve temiz beslenmektedir.

Sağlıcakla kalınınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here