Damak Çatlatan Süt Reçeli Tarifleri

3

Süt Reçeli Nasıl Tüketilir? Süt Reçelinin Yapılışı?

Süt reçeli; condensed milk ( yoğunlaştırılmış süt ), dulce de leche ( karamel süt ), süt karameli olarak da bilinir. Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde atıştırmalık ve kahvaltılık olarak oldukça sık tüketilir. Ayrıca çeşitli pasta ve tatlıların yapımında süt veya karamel yerine kullanılabilir.

Süt Reçeli Yapmak için Malzemeler

1 kilogram süt ( hazır veya doğal fark etmez ama yağlı süt olması daha iyi sonuç verir )
1 su bardağı toz şeker
1 silme çay kaşığı kabartma tozu veya karbonat

Süt Reçelinin Yapımı

  • Derin ve yapışmaz özelliği bulunan bir tencere içine süt ve şeker konarak ocağa alınır.
  • Dibinin tutmaması için ara ara karıştırılır, kaynama başlayınca kabartma tozu eklenir.
  • Bu esnada sütün taşmaması için hızlı hızlı karıştırmak gerekir.
  • Orta ateşte yaklaşık 45 dakika kadar ara ara karıştırarak pişirilir.
  • Sütün rengi yavaş yavaş koyulaşmaya başlayacaktır. Bu aşama karamel haline gelme aşamasıdır ve bu aşamada dibinin tutmaması için karıştırmaya devam edilmelidir.
  • Pekmez yada boza kıvamına gelince altı kapatılır.
  • Cam kavanoza yada kavanozlara alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra buzdolabına alınır ve bir müddet (1-2 saat) buzdolabında bekletilir. Süt reçelinin tarifi bu kadar. Afiyet olsun…

Dilenirse yukarıda tarif uygulanırken, kabartma tozu kattıktan sonra iyice karıştırdıktan sonra isteğe göre 1-2 tatlı kaşığı kakao eklenerek, kakaolu süt karameli elde edilebilir.

Naneli Süt Reçelinin Yapılışı

Bazı kaynaklarda naneli süt karameli olarak da tarifler mevcut. Naneli süt karameli için kuru nane, yeşil nane veya nane şurubu kullanılır. Nane veya nane şurubu, yukarıdaki ilk tarifte şeker ve karbonat atılmasından sonraki aşamada eklenir ve nane iyice rengini verene kadar kaynatılır. Ancak daha sonra nanelerin süzülmesi gerekeceğinden bu işlem çok uzun süre olmamalıdır. Süt, karamelize olmadan naneler süzülmeli ve işleme kalındığı yerden devam edilmelidir. Nane şurubu için böyle bir problem bulunmamaktadır.

Süt reçelini satın almakta mümkün ve internette bulmak mümkün.  İnternette 250-500 gram süt reçeli fiyatı ise 10 ile 25 TL arasında değişiyor.

Sağlıcakla Kalınız….

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here