Tahin Faydaları Hakkında Bilgi

1

Tahin Nasıl Kullanılır?

Tahin; susamın bir takım işlemlerle kabuklarından ayrılması ve kavrulup ezilmesi ile elde edilen bir besindir. Lübnan ve Filistin mutfaklarında kullanılan tahin ülkemizde de sevilerek tüketilmektedir. Tahin türlü şekillerde tüketilebilir. Kullanımda; tahin-pekmez, kaymaklı ve tahinli bal gibi tüketimleri görülmektedir. Ayrıca; nohutlu yemeklere oldukça iyi gittiği söylenir. Yine ana maddesi nohut olan humus mezesinin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca, tahinli pide şeklinde yapılan bir ekmek türü de bulunmaktadır. Bunların dışında çeşitli tatlı ve kurabiyelerin yapımında kullanılır. Tahin helvası artık herkesin aşina olduğu bir yiyecek haline gelmiştir.

Tahin Pekmez karışımı neredeyse herkesin kışın tükettiği favori yiyeceklerden biridir. En iyi tat genelde 1/4 oranında ki karışımdır. Yani bir kaşık tahinle üç kaşık pekmez karıştırıldığında güzel bir tat elde edildiği söylenmektedir.

Kabak tatlısına da tahinin oldukça yakıştığı, özellikle cevizle tahinin çok uyumlu olduğu bilinmektedir.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

B, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Oldukça enerji vericidir ve kış aylarında vücudu sıcak tutmaktadır. Kalorisi yüksek olduğundan dikkatli tüketmekte fayda vardır. Vücuda kuvvet veren tahin, ayrıca ağır metallerden yada bazı ilaçlardan ve vücuda giren toksik maddelere karşı koruma sağlar. Bu özelliklerine ilaveten içerdiği diğer vitaminler nedeniyle kansere karşı koruyucu olduğu iddia edilmiştir. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Zengin bir E vitamini kaynağı olduğundan güçlü antioksidan özelliğinden söz edilebilir. Ayrıca; çok iyi protein kaynağıdır.

Tahinin faydaları arasında anne sütünü arttırıcı etkisinden söz edilebilir. Kalsiyum açısından zengin olduğundan özellikle çocukların gelişimi açısından önemlidir. Hakiki tahin pekmez karışımının çocuklar üzerinde çok önemli olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle; şeker içerikli karışımlar ve ezmeler yerine çocukların tahinli pekmeze alıştırılması sağlık açısından daha faydalıdır.

Tahindeki Besin Değerleri:

100 gram tahin yaklaşık 585 kaloridir. Bu çok yüksek bir kalori değeridir ve ölçülü tüketmekte fayda vardır. 100 gram tahinde neredeyse 500 gram balık veya 200 gram ete eşdeğer kalori vardır.

100 gram tahinde yaklaşık olarak 17 gram protein bulunmaktadır. Özellikle sporcular için bu oldukça önemli bir orandır.

Bunların dışında 21 gram kabronhidrat, 48 gram da yağ bulunmaktadır. Yağ içeriği çok fazla olduğundan ( neredeyse tahinin yarısı yağdır. ) dikkatli tüketmekte fayda vardır. Ancak; tahin içerisinde bulunan yağlar ağırlıklı olarak doymamış yağlar olduğundan bir nebze daha faydalıdır denebilir. Bunlar dışında önemli oranda potasyumi kalsiyum ve demir içermektedir.

Tahin kolesterol içermemektedir. Bu sağlık açısından belki en önemli avantajıdır.

Tahin Nasıl Saklanır?

Tahinin buzdolabında saklanması önerilmektedir. Ayrıca, suyla temas etmemesi uzun süre saklanması açısından önemlidir.

Not: Tüketim tavsiyesi olmayıp, sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here