Tamanu Yağı Faydaları Nelerdir?

0

Tamanu Yağı Nedir? Tamanu Yağı Kullanımı

Tamanu adlı bir meyveden elde edilen yağdır. Güney Doğu Asya kökenli olan bu bitkiden elde edilen yağ son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Tamanu yağı daha çok topikal kullanım için uygundur ve kesinlikle içilmez. Topikal kullanımda ise yüze sürülmemesi tavsiye edilir ve yüz hariç diğer bölgelere uygulanır.

Tamanu yağı, cildi koruma, inflamasyonu azaltma, kanseri önleme, ağrıları dindirme, mantar enfeksiyonları ile mücadele etme, bağışıklık sistemini destekleme ve yaşlanma sürecini yavaşlatma gibi birçok etkileyici özelliğe sahiptir. Bu tropikal yağı kullanan bazı kişilerde ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirli yan etkiler görülebilir ancak bu etkiler nadir ve nispeten hafiftir. Ayrıca; içilirse bazı sindirim sıkıntıları da ortaya çıkabilir.

Tamanu yağı, Güneydoğu Asya’ya özgü olan ve Vietnam, Malezya ve diğer tropikal bölgelerde bulunan tamanu ağacının meyve çekirdeğinden üretilir. Calophyllum inophyllum olarak bilinen bu ağaç, yılda iki kez çiçek açar ve sonunda büyük bir ceviz kadar olan küçük bir sarı meyve üretir. Zengin ve güçlü tamanu yağının bulunduğu yer burasıdır, fakat yağın izole edilmesi süreci oldukça zaman alabilir. Bu kabuklar 1-2 ay güneşte bırakılmalı ve nemden uzak tutulmalıdır.

Bu yağ uzun zamandır Güneydoğu Asya doğal tıbbının bir parçası olmuştur ve dünyanın bu bölgesinde tropikal kültürlerin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Yağ asitleri bakımından, tamanu yağı, sırasıyla yaklaşık olarak % 10 stearik ve palmitik asitlerin yanı sıra % 30 oranında oleik asit ve % 30 oranında linoleik asit içerir. Yağın geri kalanı terpenler, benzoik asit, lipitler, doymuş yağlar ve diğer uçucu bileşikler ve antioksidanlardan oluşmaktadır.

Tamanu Yağının Faydaları

Tamanu yağı daha çok cilt tahrişi, cilt lekeleri, kırışıklıklar, bazı enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar, kronik ağrı ve bazı iyileşmeyen yaralara karşı kullanılmasının yanı sıra yakın zamanda ameliyat geçirmiş olan kişilerde, çeşitli yaralanma geleneksel olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tekrardan söyleyelim; bu yağ kesinlikle içilmez bir kaç damlasını içmek bile ciddi sorunlara neden olabiliyor. Harici kullanımda ise bir kaç damla yağ; zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağla karıştırılıp öyle kullanılıyor.

Tamanu yağı; antibakteriyel, virüs ve mentar enfeksiyonlarına karşı etkili antiseptik özellikleri bulunan bir yağ olduğu iddia edilmektedir. Genel olarak yüz bölgesi için kullanımı pek tercih edilmez ancak ayaklar, koltuk altları, kollar ve bacaklar gibi bakteri veya mantar enfeksiyonlarının yoğun görülebileceği yerler için etkili olabileceği belirtilmektedir. Bu yağın nemlendirme ve iltihap önleyici özellikleri, cilt tahrişinin görünümünü en aza indirmek için kullanılabilir.

Tamanu yağının faydaları arasında ayrıca topikal olarak uygulandığı bölgede var olan ağrı sorunlarına iyi gelmesi de sayılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here