Tarçın Elması ( Guanabana ) Meyvesi

4

Tarçın Elması (Annona Muricata) Nedir?

Graviola, Guanabana, Soursop, Annona Muricata adı da verilen tarçın elması, genellikle tropik bölgelerde yaşayan ve yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu ağacın çiçekleri ekim ve ocak ayında ortaya çıkar ve aralık nisan ayları arasında meyve vermektedir. Tarçın elması; rüzgar, kuraklık ve buna benzer doğanın olumsuz şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir ağaçtır. Tarçın elması Hint ayvasına çok benzer, yeşil renkte, dikenlerle kaplı ve çok sulu bir meyvedir. İnsanı serinletip ferahlatan lezzetli bir tadı vardır. Bu sebeple tatlı, reçel, şekerleme, marmelat ve içecek yapımında kullanılmaktadır.

Tarçın Elmasının Faydaları Nelerdir?

Tıbbi olarak Annona Muricata ismiyle anılan ingilizce de ise soursop olarak bilinen tarçın elmasının kanser hücrelerini öldürdüğü yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.  Tarçın elmasında ise bu yan etki kesinlikle yoktur ve sadece kanserli hücreleri yok ettiği görülmüştür. 70’li yıllardan bu yana tarçın elmasının kanser tedavisindeki faydaları araştırılmaktadır. Neredeyse yapılan tüm araştırmalar bu bitkinin içerdiği sitotoksik madde sayesinde sadece kanserli hücrelerle savaştığı ve yok ettiği, sağlıklı hücrelere ise  zarar vermediği defalarca rapor edilmiştir.

Çeşitli tıp araştırmalarında ve yayın organlarında açıklandığına göre meme kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanserde tarçın elmasının sadece kanserli hücreleri yok ettiği belirtilmiştir. Tarçın elması doğal bir kemotaksidir. Yani doğal kemotaks; kötü huylu ve kanserli hücreleri yok ederken, sağlıklı hücrelerin zarar görmediği bir işlemdir. Kemoterapi sırasında meydana gelen saç dökülmesi, mide bulantısı gibi yan etkileri de ortadan kaldıran mucizenin adı tarçın elmasıdır.
Tarçın elması kansere karşı yarattığı bu mucizenin yanında bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluk hissini ortadan kaldırır ve enerji verir. Bağırsak parazitlerini düşürüp spazm sorununu da gideren bir meyvedir.  Geleneksel olarak ise yetiştiği bölgelerde raşitizm ( daha çok çocuklarda görülen bir kemik hastalığı ) ile mücadelede kullanılmıştır.
Tarçın elması veya suyu, ateş düşürücü olarak, ishan ve diznateriyet karşı da kullanılmıştır. Ayrıca kökleri antiparazitik maddeler içerdiğinden, evcil hayvanların bit ve pirelerden arındırılması için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra tarçın elması çayı yada meyve suyu tansiyon dengeleyici özellikleri bulunmaktadır.

Amazon yerlileri tarçın elması yaprakları’nı kullanarak mukoza zarı iltihaplanmasında, burun, boğaz ve akciğer iltihaplanmasında kullanmışlardır.

Kısaca; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yorgunluğa karşı çok iyi gelmesi, kanser önleyici bazı etken maddeleri içermesi, bağırsak hareketlerini arttırması, kemik hastalıklarına iyi gelmesi ve daha pek çok faydaları sayılabilir.

Her şeyden önce, meyvelerin vitaminleri ve mineralleri, B1, B2 ve C vitamini de dahil olmak üzere zengindir. Ayrıca potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor ve magnezyum vardır. Kök, kabuk ve yapraklar, enflamasyonla savaşmak, serbest radikalleri ortadan kaldırmak ve vücudunuzun optimum seviyelerde işler durumda olmasını sağlamak için antioksidanlar, özellikle de Koenzim Q10 bakımından zengindir.

Tarçın Elması (Annona Muricata) Nasıl Kullanılır?

Tarçın elmasının yapraklarını çay olarak tüketebileceğiniz gibi meyvesini de çiğ olarak yiyebilirsiniz. Günümüzde tarçın elması meyvesiyle ilgili araştırmalar hız kaybetmeden devam etmektedir. Kanser Araştırma Vakfı’nın sunduğu bir rapora göre bu bitkinin kapsül halinde kullanılması istenen başarıyı sağlayamamaktadır. Tarçın elmasının en doğru kullanımı meyvenin kendisini yemek veya suyunu içmek olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen tüketim şekli; aşırıya kaçmadan sabah, öğlen ve akşam aç karnına yenmesi veya suyunun içilmesi şeklindedir.

Sağlıcakla Kalınız..

4 YORUMLAR

  1. Guanabananin meyvesinden ziyade agac kabuklari ve koklerinde bulunan bir etken madde kanser tedavisinde etkilidir. Mevyvesi ise enerji bakimindan zengindir.

  2. Guanabananin meyvesinden ziyade agac kabuklari ve koklerinde bulunan bir etken madde kanser tedavisinde etkilidir. Meyvesi ise enerji bakimindan zengindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here