Taşköprü Sarımsağı-Bitki Hazinelerimiz

0

Kastamonu Taşköprü Sarımsağı Nedir?

Sarımsağın anavatanı Asya topraklarıdır. Tarihi binlerce yıl öncesine giden sarımsak, Sümerler ve Eski Mısır döneminde hem bir besin maddesi hem de bir ilaç olarak kullanılmıştır. Anadolu topraklarında da doğal ortamda yetişen sarımsağın Avrupa’da tanınması daha geç dönemde olmuştur. Kastamonu taşköprü sarımsağı ise kendine has özellikleri ile dünyanın en kaliteli sarımsak türlerinden biridir. İçerdiği etken maddelerin yoğunluğu bakımından ilk sıralarda yer alır. Ayrıca dayanma süresi çok çok fazladır ve uygun koşullarda neredeyse 1 yıl hiç bozulmadan saklanabilir. Lezzet olarak da bazı otoritelere göre dünyanın en lezzetli sarımsağı Taşköprü sarımsağıdır.

Taşköprü Sarımsağı Nasıl Anlaşılır?

Taşköprü sarımsağı tadı yoğun bir aromaya sahiptir ve birazcık tadıldığında fark anlaşılır. Daha acı özelliğe sahiptir ve diğer sarımsak çeşitlerinde bu acılık daha azdır.

Taşköprü sarımsağını diğer sarımsaklardan ayıran en önemli özellik içindeki aromasıdır.Icindeki selenyum sayesinde sert ve keskin bir kokuya sahiptir.sarımsağın dişleri birbirleriyle orantılı büyüklüktedir.
Çin ve diger sarimsakların acısı olmadığından 1 başını rahatlıkla yiyebilirsiniz fakat taşköprü sarımsağının 1 dişindeki acısı diger sarimsaklarin 1 başındaki acılığa eşdeğerdedir.

Taşköprü sarımsağı biraz zor soyulur bu nedenle çok kolay soyulan çin sarımsağı ile kıyaslanınca fark anlaşılabilir.

İşte bazı sarımsak çeşitleri:

Taşköprü Sarımsağı: Görüldüğü gibi süt beyaz değil, kök püskülleri bariz belirgin.

taşköprü sarımsağı

Çin Sarımsağı: Daha beyaz pürüzsüz, kabukları daha kolay soyulur.

çin sarımsağı

Kastamonu Taşköprü Sarımsağının Faydaları

İçerdiği etken madde oranının fazla oluşu nedeniyle her bir dişi bir ilaç gibidir. Damar tıkanması-kireçlenmesine, bağırsak kurtlarına, mide ve bağırsaklarda yaşayan zararlı mikroorganizmalara karşı, ayak mantarına, saç dökülmesine, saç kıran sorununa oldukça fayda sağladığına dair bilgiler paylaşılmıştır. Etken madde oranı fazla olduğundan diğer sarımsaklara nazaran daha faydalıdır. Taşköprü sarımsağı bunlara ilaveten, tansiyon düşürücü etkisi de vardır ayrıca kolesterolü düzenler, unutkanlığa iyi gelebilir, şeker dengeleyici özelliği de bulunur içerdiği yoğun kükürtlü bileşiklerde vücudumuz için faydalıdır. Kükürtlü bileşikler ve diğer maddeler çok güçlü virüs ve bakteri öldürücü özelliktedir. Bağırsak gazlarına ve grip ve nezle gibi problemlere de iyi gelmektedir.

Neden Taşköprü Sarımsağını Tercih Etmeliyiz

Ülkemizin sarımsak piyasasında karşılaşılan en büyük tehlike Çin Sarımsağı adı verilen bir türdür. Genetiği ile oynanmış, dişleri iri tadı ise çok daha orantısız acı olan bu sarımsaktan tohum elde edilemiyor ancak kısa hasat süresi ve yüksek verim nedeniyle son zamanlarda ülkemizde yetiştiriliyor hatta taşköprü de bile yetiştiriliyor. Bizler tüketici olarak soframıza koyduğumuz sarımsağı tanımalıyız cinsini bilmeli ve ona göre tercin yapmalıyız. Gerek üreticiden gerekse satın aldığımız yerlerden hakiki taşköprü sarımsağını veya diğer yerli tohumlu sarımsakları talep etmeliyiz.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here