Taşyünü-İzocam Nedir, İzocam Nerelerde Kullanılır?

0

Taşyünü (İzocam) Nedir,  İzocam Nerelerde Kullanılır?

Taşyünü elyafı yada özdeşleşen adıyla izocam; volkanik kayaçların 1600 derece gibi bir ısıda eritilip elyaflaştırılması ile elde edilen bir materyaldir. Kaya yünü veya cam yünü olarak da bilinmektedir. İngilizce’de rockwool veya mineral wool olarak adlandırılır.

Her türlü ısı ve ses yalıtımının yanı sıra organik tarım alanında toprak yerine de kullanılabiliyor. Yün gibi yumuşak olması ve inorganik malzemeden yapılması cam yününe benzersiz fiziksel özellikler kazandırmıştır.

Doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilen mineralce çok zengin olan inorganik taşların 1500-1600 derecelerde eritilip, elyaf haline getirilmesiyle oluşan bir doğal yalıtım malzemesidir. Çatılarda, çeşitli bölme duvarlarda, dış cephelerin yalıtımlarında, fırın izolasyonlarında, çelik kapıların yalıtımlarında, gemi inşaatlarında, elektrikli ev gereçlerinde, daha pek çok alanda ısı, ses, rutubet yalıtımı olarak ve ayrıca yangın güvenliğini gerektiren her yerde üst düzeyde koruyucu özelliğe sahiptir.

Taşyününün Özellikleri Nelerdir?

İnorganik yapısı sayesinde çürüme olmaz, bakteri ve mikro organizmalar üreyemez. Doğal ham maddeden imal edildiği için ekolojik ve çevre dostu bir üründür. Taş yünü, doymuş yapısından dolayı su itici özelliğe sahiptir. Buhar geçirgenliğine de sahip olduğundan taşyünü nem barındırmaz.

Bunların yanı sıra taşyünü kullanımı ile elde edilen yalıtım sayesinde fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Bu sebeplerle CO ve CO2 salınımının azalmasına yardımcı olarak iklim değişikliği gibi ekolojik olayları da hafiflemektedir. Ayrıca, binalalarda yazın klima amaçlı tüketilen enerji miktarını da önemli ölçülerde azaltmaktadır. Taşyünü 1000 °C’ ye kadar olan sıcaklığa dayanması nedeni ile mükemmel bir yangın güvenliği sağlar. Kayayünü elyafları ses, gürültü gibi olumsuz çevresel faktörlere karşı mükemmel bir akustik yalıtım sağlar.

Taşyünü, boru, levha, şilte ve dökme şeklinde kullanılabilir. Ortamlarda akustik düzenlemeyi sağlama amacıyla da kullanılır. Nemden zarar görmeyen, çürümeyen, küf tutmayan ve bozulmayan bir yapısı vardır. Ayrıca; böcekler ve diğer zararlıların etkilerine karşı oldukça dayanıklıdır. Her bakımdan çevre dostu, ekonomik bir üründür.

Topraksız Tarım’da İzocam kullanımı

Bunun yanı sıra taş yünü son yıllarda organik tarımda ve seracılıkta kullanılmaktadır. Mükemmel su tutucu özelliği ve köklere sağladığı hava akımı sebebiyle tercih edilmektedir.