Tatlı Krizi ve Tatlı Krizini Yenmenin Yolları Nelerdir?

0

Aah ah..Evdeki musluktan çikolata aksa yetmez bazen bilirim :)O hale gelmemek için tatlı krizlerini tatlı tatlı yenelim mi?

Öncelikle bilmemiz gerek ki ;genelde tatlı krizlerinde basit karbonhidratlara yöneliriz.Çaya attığımız şeker,gofret,sütlü çikolata gibi.Bunun yerine kompleks yani kan şekerini daha yavaş ama daha kaliteli yükselten karbonhidratlara yönelmeliyiz.Bunlar bulgur,tam buğday veya çavdar ekmeği,kurubaklagiller veya kepekli besinlerdir.

Bu besinlerin yanında posa içeriği yüksek olan meyveleri de eklediğimizde tokluk hissimiz daha uzun süre devam edecek ve tatlı ihtiyacımız daha da azalacaktır. Bunlara ek olarak aşağıdaki maddeleri uyguladığımızda sen fit ben mutlu devam edeceğiz hayatımıza.Çok basit dikkatle takip et şimdi !

A)Su gibi aziz olun !

Su gibi aziz olup 2,5 litre su tüketelim.Emin ol bu tatlı krizini önlemende güzel bir etken.

B)2,5-3 saat kuralı.

‘Zor değil ah zor değil’ demiş Mabel Matiz.Kuzum senden istediğim ana öğünlerinin arasına bir ara öğün yerleştirmen.Böylelikle 2,5-3 saatte bir beslenmiş kan şekerini düşürmemiş olacaksın.Sonuç=tatlı krizini 1 adım daha engelledik ! Yapabilirsiiin inanıyorum J

C)Sıradaki şarkı tatlı krizini tatlı geçiren tariflerimize gelsin..

Hiç mi tatlı yemeyeceğim deme lütfen,tabiki yiyeceksin.Üstteki maddeleri yerine getirdikten ve bu doğru tatlı tariflerimizi denedikten sonra ne çılgınca tatlı yiyeceksin ne de kilolarla başın belada olacak.Bir ‘ohh’ çekeceksin aziziiim J Bak şimdi:

-İllede çikolata diyorsak;

Bu maddeler sonrasında irademiz daha sağlam olacak ve 3  küçük bitter çikolata yiyebileceğiz.Yetmez mi diyorsun?Aşağıdaki leziz tariflere göz at!

-Şekersiz sakız candır;

Şekersiz ama aromalı sakız bizi az da olsa kandıracak.Dene derim ;)

-Tatlı tarifler gelsin bakalım;

1)3e 3 gelsin hadi!

3 bitteri erit 3 kuru kayısı üzerine dök dondur.Tatlı krizin son bulsun.

2)Meyru tatlısı:

Sevdiğin kuru meyveleri haşla,içine vanilya ve tarçın ekle ceviz büyüklüğünde şirin toplar yap dondur.1 tanesini  Türk kahvenin yanında keyifle tüket.

3)Tarçın aşkına

Tansiyon sıkıntın yoksa ekleyebildiğin herşeye yarım çay kaşığı tarçın ekle hem tokluk hissi versin hem tatlı krizini bastırsın.

4)Fırınlanmış meyveler.Farklı olanların tarifi olsun

İstediğin meyveleri dilimle tepsiye diz.Üzerine biraz vanilya biraz tarçın biraz susam ekle.Fırından çıkmadan rendelenmiş bitter çikolatayıda üzerine dök.Çikolatanın eşşiz lezzeti meyveye karışsın aklını başından alsın;)

5)Süt varsa varım diyenlere!

Sütlü tatlılara şeker yerine meyve eklemeyi deneyin.Özellikle şekeri belli olan meyveleri tercih edin.Bu sayede ne kilo sıkıntın olacak ne tatlı krizi belan.

6)Parfe kalp ben.

Light yoğurdu,kuru meyveleri,tarçını,biraz rendelenmiş bitter çikolatayı iyice karıştıralım.Streç filme koyup sarıp buzdolabına atalım.Tatlı Krizi anında 1 parmak kalınlığında parfeyi alıp bağrımıza basıp tüketelim.

7)Ballı veya çikolatalı meyve salatası (aşık olurum şimdi)

İstediği meyveleri küçük küçük doğra (ama 3 yemek kaşığını aşmayalım)Üzerine biraz tarçın ve 1 tatlı kaşığı bal veya 1 küçük kare bitter çikolata rendeleyin.Afiyetle aşkla tüketin.

8)Çöp şiş meyveleri

Sevdiğin bir meyveyi dilimle çöp şişe geçir,benmari usulü bitter çikolatayı erit meyveleri çikolataya batır tepsiye yerleştir(damlatma etrafa batar ortalık kim temizleyecek) sonra hoop buzdolabına.Tatlı Krizi anında al bi çöp şiş bitsin gitsin.

 

Şimdi söyle bana bu kadar lezzetli ve basit kurallar tarifler varken ne gerek var çılgınca kilo almalara? Evet tatlıyım ama fit bir tatlı olacağım diyorsan bizi sonraki günlerde de takip et ;) Afiyet olsun fit tutsun tatlım !

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here