Tatlı Patates Nasıl Yenir? Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

1

Tatlı Patates Nedir? Tatlı Patates Nasıl Yenir?

Tatlı patates kahkaçiçeğigiller familyasına ait bir bitkidir. Bu bitkinin normal patates ile alakası bulunmamaktadır. Tatlı patatesin yaprakları yenebilmektedir. Ancak normal bildiğimiz patatesin yaprakları zehirlidir. Amerika kıtasına özgü bir bitki olup ülkemizde gittikçe yaygınlaşan tarımı yapılmaktadır. Sweet potato veya ipomoea batatas olarak da biliniyor. Amerika’da tarımının 5 bin yıldır yapıldığı biliniyor. Ayrıca Polinezya ve Hawai’de de binlerce yıldır yetişen bir bitkidir. Afrika ve Asya’ya, Meksika üzerinden yayıldığı düşünülmektedir. Tatlı patatesin bazı çeşitleri vardır. Yemeklik, yemlik, nişastalık gibi çeşitleri bulunur.

Tatlı patates, patates yerine kullanılabilir. Kumpiri oldukça lezzetli olmaktadır. Çorbası, fırında kızartması, haşlaması, salatası, böreği, tatlısı ve cipsi yapılabilir. Tadı kestaneye benzemektedir. Ayrıca; unu ekmek yapımında kullanılmaktadır. Köklerin mayalandırılması ile etanol elde edilebilir. Taze sürgün uçları yemek yapımında kullanılır.  Ayrıca bu patatesten alkollü içki de yapılabilmektedir.

Hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Tatlı patatesten elde edilen yem hayvanlar için oldukça besleyicidir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda A vitamini içermektedir. Demir açısından da zengin olan tatlı patates, cilt sağlığına faydalı bir besindir. Şeker hastalarının makul ölçülerde tüketebilecekleri bir besindir. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Kolesterol düşürmeye yardım eder ve uzun süre tok tutucu etkisi bulunur. Nişasta içeren bir bitkidir. 100 gram tatlı patates 125 gramdır. 100 gramda 15 gram lif vardır. Ayrıca C vitamini açısından zengin bir besindir.

Türkiye’de Tatlı Patates Nerede Yetiştirilir?

Ülkemizde Hatay’da yetiştirilmektedir. Ayrıca son yıllarda Bursa-Nilüfer’de üretimi yapılmıştır. Sıcak iklimi seven bir bitki olup soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle ülkemizde en iyi Akdeniz ve Ege’de tarımı yapılabilir. Kıbrıs’ta yetiştirildiği bilinmektedir. Yatırım amaçlı oldukça karşı bir iş kolu olarak görünmektedir. Marketlerde kilosu 30 TL’den başlamaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here