Teflon Tavalar Zararlı mıdır?

2

Teflon Nedir?

1938’de Du Pont firması çalışanı Roy J. Plunkett tarafından bulunmuş olup 1946 yılında ticari olarak piyasaya sürülen bir termoplastik floropolimerdir. Isıya, neme, kimyasal maddelere ve sürtünmeye dayanıklı olan teflon maddesi hiçbir maddeye yapışmaz ve sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerden küçüktür.  Ancak 250 derece üzerine çıktığı zaman bozulmaya başlar.

Teflon esasen tesadüfen bulunmuş bir malzemedir. Tesadüfen bulunuşunun ardından K 146 olarak isimlendirilmiştir. İlk kez nükleer projelerde göreceli olarak ısıya dayanıklı olması nedeniyle conta yapımında kullanılmıştır. Ardından bomba ve koruyucu giysi yapımında kullanıldı. Teflonun bir mutfak malzemesi olarak hayatın içine girmesi 1954 yılında olmuştur. Patates kızartmak için daha az yağ kullanmak için ilk kez alüminyum kaplar teflon ile kaplanmıştır.

Teflon Tavaların Zararları Nelerdir?

Teflon hem yüksek sıcaklıklarda kullanımında hem de  üretim aşamasında insan ve çevre sağlığına ciddi zararlar vermektedir.   Yapışmaz yüzeylerde kullanılan perfloro oktanik asit kanserojen madde.Üretim aşamasında veya yıkım aşamasında 230 derecede perfloroizobutan ( PFIB) gibi kanserojen gazlar açığa çıkarır.  Daha yüksek sıcaklıklarda ise ( +370) per floro metil alkol gibi kanserojen gazlar açığa çıkarmaktadır.

Görüldüğü gibi teflon eldesi için geçirilen kimyasal süreçlerde çevreye verilen zarar ortadadır ve bu verilen zarar doğrudan insan sağlığını ilgilendirmektedir. Ayrıca uygun olmayan kullanım  koşullarında da teflon tavaların yapısı bozularak bazı kanserojen maddeler açığa çıkmaktadır. Uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan tavalar sağlık açısından tehlike arz edebilmektedir. Eğer bu tip tavalar kullanılıyorsa uzun süre yüksek ateşte bekletilmemeli, içerisinde yağ varken yüksek ısıya maruz kalmışsa bu yağ kullanılmamalıdır. Hatta yüksek ısıya maruz kalan tavaların da kullanılmamasında fayda vardır.

Ayrıca gözlemlenmiş bir diğer tehlike, teflon tavaların fırınlar için yapılmış olan versiyonlarıdır. Fırın içerisinde ortalama bir yemeğin 180-250 derece arasında yapıldığı düşünülürse bu tavaların sahip oldukları risk daha kolay anlaşılacaktır.

Ayrıca bu tavalar her ne kadar çizilmez gibi sunulsa da teflon tavalar metal ile temas edildiğinde çizilmektedir. Zamanla bu çiziklerden ısının etkisiyle kopan mikro parçalar yemeğe karışıp insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle teflon kaplar çizikse kesinlikle kullanılmamalıdır ve hepimizin bildiği üzere bu kaplar ile birlikte tahta kaşık, çatal vs. bu kaplara temas ettirilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız…

2 YORUMLAR

  1. Peki hangi malzemeyi kullanacağı. Yapışmazlık güzel ve sadece kolaylığından değil ben de teflonları çöpe atalı 3 sene oldu ama meretin kıvamı da ii tutturuyor. seramik yine üretilirken zaralı madeli ve altaki çok tehlikeli alüminyum tabaka ortaya çıkabilir. dökme demir yapışıyor ve pratik değil. cam tava yok, porselen de…granit ne kadar sağlıklı ? MadameCOCO dan aldığımı yanmaz yapışmaz granitmi ne bi zaman sonra tavanın ucunda kağıt gibi kalkana parçaya baktım karton mu kağıt mı ne ? Çeliğe bol ağ tıp yemek yapıyoruz ama altı kızarsın diyince hemen yapışıyor. vs vs . Gerçekten bıktırıyorlar. Yapışmayan sağlıklı bi dökme tava tencere bulmak lazım.
    Ayrıca bilgi ve tecrübem cam tencerede hemen altı yapışıyor ama dikkatli kullanımda iyi.Çelikte yemekle ilişkiye giriyormuş.

  2. Teflon için verdiğiniz bilgiye teşekkürler.Hep şüpheleniyordum.Uzay çalışmalarından kaydırıldığını bilmeme rağmen …VE DE yoğurt vs. tariflerinizi uygulayacağım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here