Telli Turna İlk Defa Görüldü

1

Anadolu’nun Kutsal Kuşu-Telli Turna

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de 2010 yılından sonra görülemeyen telli turna kuşu, Kastamonu civarlarında sürü halinde gezerken fotoğraflandı. Çalılık ve sulak alanlarda gezen Telli Turna fotoğrafını, Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş çekti.

Masalların Kuşu, Telli Turna

Türkiye’de en son 2010 yılında görülen ve nesli yok olma tehlikesi altında olan telli turna, Kastamonu’da sürüler halinde gezerken fotoğraflandı. Doğa fotoğrafçıları, gördükleri telli turnalar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi ve bu durum doğa severleri çok sevindirdi.

Türk kültürünün her noktasına etki etmiş, türkülerde sıla ve hüzün özlemini anlatan kanatlısı telli turna, günümüzde Anadolu’da her yerde görülmüyor. Telli turnalardan günümüzde Anadolu’da sadece 16 tür kaldı. Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş, birkaç gündür Kastamonu semalarında uçan telli turnaları fotoğraflamayı başardı. Kaçak avcılık, besin kıtlığı ve tarımda ilaçlama nedeniyle nesli tükenmek üzere olan telli turnalar,  Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (WWF) tarafından nesli koruma altına alındı. Türkiye’de 1977 yılından itibaren avlanması yasak olmasına rağmen; hâla kaçak olarak avlanıyor.
Dünyada ortalama 10 farklı turna türü var. Bu türlerden allı turna (flamingo), telli turna, Anadolu turnası ve dağ turnaları Türkiye’de yaşıyor ve kuluçka dönemlerini Muş’un Bulanık Ovasında tamamlıyor.  Avrupa ve Ön Asya’da yalnızca Muş Bulanık Ovası’nda görülen telli turnalar, Kastamonu bölgesinde de sürü halinde gezerken görüldü.

Telli Turna kuşu ile karşılaşmak üzere….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here