Telli Turna İlk Defa Görüldü

Telli Turna İlk Defa Görüldü

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de 2010 yılından sonra görülemeyen telli turna kuşu, Kastamonu civarlarında sürü halinde gezerken fotoğraflandı. Çalılık ve sulak alanlarda gezen Telli Turna fotoğrafını, Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş çekti.

Masalların Kuşu, Telli Turna

Türkiye’de en son 2010 yılında görülen ve nesli yok olma tehlikesi altında olan telli turna, Kastamonu’da sürüler halinde gezerken fotoğraflandı. Doğa fotoğrafçıları, gördükleri telli turnalar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi ve bu durum doğa severleri çok sevindirdi.

Türk kültürünün her noktasına etki etmiş, türkülerde sıla ve hüzün özlemini anlatan kanatlısı telli turna, günümüzde Anadolu’da her yerde görülmüyor. Telli turnalardan günümüzde Anadolu’da sadece 16 tür kaldı. Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş, birkaç gündür Kastamonu semalarında uçan telli turnaları fotoğraflamayı başardı. Kaçak avcılık, besin kıtlığı ve tarımda ilaçlama nedeniyle nesli tükenmek üzere olan telli turnalar,  Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (WWF) tarafından nesli koruma altına alındı. Türkiye’de 1977 yılından itibaren avlanması yasak olmasına rağmen; hâla kaçak olarak avlanıyor.
Dünyada ortalama 10 farklı turna türü var. Bu türlerden allı turna (flamingo), telli turna, Anadolu turnası ve dağ turnaları Türkiye’de yaşıyor ve kuluçka dönemlerini Muş’un Bulanık Ovasında tamamlıyor.  Avrupa ve Ön Asya’da yalnızca Muş Bulanık Ovası’nda görülen telli turnalar, Kastamonu bölgesinde de sürü halinde gezerken görüldü.

“TELLİ TURNA BEŞ YIL SONRA İLK KEZ KASTAMONU’DA GÖRÜNTÜLENDİ”

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de 2010 yılından sonra görülemeyen telli turnalar, Kastamonu civarlarında sürü halinde gezerken fotoğraflandı. Çalılık ve sulak alanlarda gezen telli turnaların fotoğrafını, Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş çekti. Fotoğrafladığı kuşların telli turna olduğunu tespit ettiğini ifade eden Keleş, “Telli turnalar, en son 2010 yılında ülkemizde görülmüş ve koruma altına alınmış. Türkiye’nin Kuşları adlı internet sitelerinde yaptığımız araştırmalarda, Muş’un Bulanık Ovasında on bir telli turna üreme alanı seçiyor. Telli turnalar, dünyada nesli tükenmekte olan kuşlardan biridir.

İHA

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ