Tereyağının Faydaları Nelerdir?

0

Tereyağı Nedir? Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Tereyağı, yüzlerce yıldır yemeklerde ve kahvaltılarda kullanılan bir besindir. Artan sıcaklıkla kısa zamanda bozulabilen bir yiyecektir. Daha çok soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü; Orta Asya-Rusya-Anadaolu-Kafkasya ve Kuzey Avrupa gibi ülkelerde geleneksel olarak üretimi ve tüketimi eski zamanlardan beri yapılır. Ancak modern soğutma tekniklerinin gelişmesi ve buzdolabının yaygınlaşması ile bugün dünya genelinde tüketilebilen bir yağ olmuştur. Eski zamanlarda tereyağının bozulmaması için tuzlanarak tüketimi veya pişirilerek sade yağ haline getirilmesi şeklinde tüketimine rastlanmıştır. Eski tarihlerde genel olarak Türkler, Vikingler ve Cermenler gibi halklarda tereyağı tüketiminin yaygın olduğu bu nedenle Romalıların bu yağ için “Barbar Yağı” tabirini kullandıkları bilinmektedir. Kuzey Avrupa dışında kalan Avrupa’nın tereyağı ile barışması ancak 18-19.yy’ı bulmuştur.

Tereyağı genel olarak inek, keçi ve koyun gibi hayvanların sütlerinden yapılır. Esas itibariyle bileşiminde ağırlıklı olarak süt yağı bileşimi bulunan tereyağı iki şekilde yapılabilir. Birincisi direk sütten yapılan tereyağı diğeri ise ayrandan yapılan tereyağıdır.

Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, Tereyağının beyin ve hafıza için çok önemli bir bileşik olan Lesitin bakımından zengin olduğunu ortaya koymuştur. Lesitin aynı zamanda yumurta ve soya fasulyesi gibi gıdalarda da önemli oranda bulunuyor ve sinir sisteminin % 17’si Lesitin adı verilen proteinden oluşuyor ve bu protein beyin hücrelerinin yapısında da bulunmakta. Ayrıca lesitinin kolesterolü düzenleyen etkileri de var. Bu maddenin bir diğer özelliği kalın bağırsak zarının yapısında da önemli oranda bulunması.

Tereyağının faydaları arasında yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kansere karşı koruyucu etkisi de vardır. Ayrıca iyot içeren ender besinlerden birisidir. Bilindiği gibi iyot minerali troid hormonlarının düzgün çalışması için gerekli minerallerden birisi ve ülkemize iyot eksikliği sıkça karşılaşılan bir sorundur. Yine linoleik asit içerdiğinden alerjiye ve iltihaplanmaya karşı da fayda sağlar.

Tereyağı içerisinde A vitamini benzeri maddeler bolca bulunur. Bu nedenle göz sağlığı başta olmak üzere sağlıklı bir seçimdir. Eski zamanlarda kozmetik amacıyla da kullanılan tere yağı içerdiği kalsiyum nedeniyle kemik sağlığı içinde faydalı bir besindir. Normalde yağların büyük bir kısmı protein içermez ancak bu yağ protein açısından en zengin yağlardan birisidir.

Tereyağının Besin Değerleri
100 g tereyağda;

Kalori (kcal) : 52
Karbonhidrat (g) : 0.85
Protein (g) : 0.19
Yağ (g) : 83.22
Lif (g) : 0
Kolesterol (mg) : 191
Sodyum (mg) : 7
Potasyum (mg) : 20
Kalsiyum (mg) : 15
Vitamin A (mg) : 559
Vitamin C (mg) : 0
Demir (mg) : 0.09

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Tereyağı Tarifi Hakkında Bilgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here