Teriyaki Sos Nasıl Yapılır? Teriyaki Sos Nasıl Kullanılır?

0

Teriyaki Sos Nasıl Yapılır?

Teriyaki, tatlı bir sos çeşididir. Pişirildiği yemeklere tatlımsı bir lezzet ve parlak-karamelize bir renk katar.  Tariflerde küçük farklılıklar olsa da ana malzemeler; su, nişasta, tatlandırıcı ve soya sosudur. Sadece bu dördü ile de yapılabilir. Sos; yemeğin kendi içerisinde de hazırlanabilir. Aşağıdaki malzemeler (nişasta hariç); pişirilecek et ile karıştırılır ve bir süre marine olması beklenerek et normal şekilde pişirilebilir. Teriyaki sos halinde ise kızartmalar için kızartma işlemi bittikten sonra kızartılmış ürünün üzerine dökülür. Sulu yemeklerin pişme aşamasında içerisine eklenerek birlikte pişirilebilir.

Malzemeler

1 su bardağı su
Yarım çay bardağı soya sosu
3-4 tatlı kaşığı toz şeker
Varsa 1 tatlı kaşığı bal
İsteğe göre az miktarda püre haline getirilmiş taze zencefil veya zencefil tozu
2-3 diş sarımsak
2 yemek kaşığı mısır nişastası
Çeyrek su bardağı soğuk su

Not: Sosu tatlandırmak dilenen her şey (nar ekşisi, limon, fesleğen, kekik vs. ) eklenebilir.

Bir tencere içerisine 1 bardak su, şeker, bal, soya sosu, zencefil ve sarımsaklar kısık ateşte 2-3 dakika karıştırılarak pişirilir ve ocağın altı kapatılır. Çeyrek su bardağı soğuk su içine nişasta atılır ve iyice karıştırılır. Nişasta su içinde iyice dağıldıktan sonra tencereye eklenir. Ocağın altı tekrar açılarak sos yavaş yavaş karıştırılarak pişirilir. Sos koyulaşana kadar 6-7 dakika kadar pişirilir. Artık sos kullanıma hazırdır. Sos saklanmak isteniyorsa veya isteğe göre süzülebilir. Bir süzgeç veya bone içerisinden geçirilerek hoş bir sıvı sos elde edilebilir. Süzüldükten sonra buzdolabına kaldırılır. Bu sos, 1-2 ay boyunca buzdolabında tazeliğini koruyabilir.

Teriyaki Sos Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Tavuk göğsüne eşsiz bir lezzet katar. Her tür tavuk ve biftek kızartmasında, makarna yemeklerinde, salatalarda ve sebze yemeklerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here