Tıbbi Sülük Tedavisi ( Hirudoterapi) Nedir

0

Sülük Tedavisi ( Hirudoterapi )Hakkında Bilgi

Sülük tedavisi antik çağlardan beri hekimler tarafından hastalara uygulanmış bir tedavi yöntemidir. Sanılanın aksine bu tedavi, sülüğün pis kanı emme esasına dayalı değildir. Sülükle tedavi işleminin asıl içeriği sülüğün kanı emerken salgıladığı ve içinde 100 çeşit bioaktif madde bulunan salyasıdır. Salyanın içinde bulunan bioaktif maddelerden Hirudin ve Calin sebebiyle tedavinin ismi Hirudoterapi olarak geçmektedir. 15.000’den fazla çeşidi olan sülüklerin sadece 650 türü tıbbi tedavide kullanılan sülüklerdendir.

Profesyonel Sülük Tedavisi Nelere İyi Gelir?

Sülüğün salyasındaki bioaktif maddeler; kanın pıhtılaşmasını engeller, oluşmuş pıhtıyı eritir. Aynı zamanda ağrı kesici, kas gevşetici, mikrop öldürücü, stres giderici, tansiyon ve bağışıklık sistemi düzenlemeye de faydalı olan bu maddeleri salgılayan sülükler sayesinde hirudoterapi benzeri olmayan bir tedavi yöntemi olarak asırlardır uygulanmaktadır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sülükle tedavi amacıyla kullanılan sülüklerin ağızlarında 60-100 arası küçük diş bulunmaktadır. Sülükler; sivrisineklere benzer şekilde ağrı oluşturmadan; ağızlarında çenenin üstünde bulunan üç adet keskin dişi deriye geçirerek kan emmeye başlarlar ve salyalarındaki çeşitli tedavi edici maddeleri kanı emdikleri bölgeye salarlar.

Sülük Fiyatları

Hirudoterapi’de kullanılan sülüklerden birkaç çeşidinin ülkemizde de yaşamakta olduğu bilinmekle beraber, özel kliniklerde de yetiştirilmektedir. Tıbbi sülük tedavisi için mutlaka uzman kişilerin tavsiye ettikleri sülükleri kullanmak gerekmektedir. bu amaçla satılan sülükler tedavi edilecek hastalığa göre iki boy olarak satışa sunulmaktadır. Normal boyun tek adeti ortalama 7,50 TL olup büyük boy sülük tanesi yaklaşık 12,50 TL’den satılmaktadır.

Sülüğün Zararları

Sülük tedavisi birçok hastalığa iyi gelmekle beraber, bazı kişilerde kullanılması ciddi zararlar verebileceğinden sakıncalıdır. Özellikle tedavi edilecek kişide kansızlık sorununun olmaması, kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının olmaması ve vücudunda aktif halde bulunan kanamalı bir durumda olmaması çok dikkat edilmesi gereken hususlardır. Ayrıca cerrahi bir müdahale öncesinde, gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalarında ve kalp yetmezliği bulunan kişilerde ve K vitamini eksikliği bulunanlarda kesinlikle hirudoterapi ( sülük tedavisi ) uygulanmamalıdır.

Burada çok önemli bir noktayı belirtelim. Dışarda kavanoz içerisinde bazı insanlar sülük satabiliyorlar. Ancak bu sülüklerin hangi cins sülük oldukları, tıbbi amaçlı kullanılıp kullanılmayacakları bilinmiyor. Ayrıca; hem sülüğün dış yüzeyinin hem de uygulanacak bölgenin steril olması gerekir ki bu yapılmazsa enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır.  Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların, büyük şehir çevrelerinde bulunan sülük kaynaklarından ( çeşitli göl veya nehir vs. ) sülük temin etmeleri de çok risklidir. Bu gibi yerlerde eğer daha önce o sülükler hepatit vs. gibi hastaların kanınını emmiş ise düşükte olsa enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Tıbbi sülük tedavisi‘nde ise kullanılan sülükler steril şartlarda üretildiğinden enfeksiyon riski de yok denecek kadar azdır.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hirudoterapi yani tıbbi sülük tedavisi; migren ve her türlü baş ağrısında, göz hastalıklarında, iktidarsızlık durumunda, cinsel güç arttırıcı yani afrodizyak olarak, üreme organları rahatsızlıklarında ve kısırlık tedavisinde, varis başta olmak üzere kalp ve damar hastalıklarında, sivilce, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında, yanıklarda ve geçmeyen ameliyat izlerinde, iyileşmeyen yaralarda, epilepsi çeşitlerinde, romatizmal hastalıklarda, felç, kısmi felç durumlarında, tiroide ve hormonal bozukluklara bağlı olan kilo problemlerinde, astım ve diğer akciğer hastalıklarında, kangrende, hemoroid yani bağsurda ve daha birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Sülükle Varis Tedavisi

Varis, genellikle bacaklarda görülen ve şiddetli ağrılara sebep olan bir damar hastalığıdır. Damarlarda toplanan fazla kanın oluşturduğu basınç nedeniyle duyulan ağrı ve acı yüzünden yürümede zorluklar yaşanması kaçınılmazdır. Sülükler sorunlu bölgelere yerleştirildiğinde damarlarda toplanan fazla kanı emerken aynı zamanda salgıladıkları tedavi edici enzimler sayesinde de hastaya şifa olmaktadır. Bu şekilde varis sebebiyle oluşan ağrılar ve acılar dinerken, hasar görmüş damar da onarılmış olur.

Not: Tıbbi Sülük Tedavisi yazımız sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanım tavsiyesi değildir. Bir uzman tavsiyesinde ve denetiminde uygulanması zorunludur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here