Tofu Nedir? – Soya Peyniri Tarifi

2

Soya Peyniri veya Tofu Nedir?

Tofu, soya fasulyesinin haşlanıp asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniri’ne verilen isimdir. Çorbalardan tatlılara, yemek ve kızartmalarak kadar pek çok üründe kullanılabilir. Japonya, Çin gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tofu Nasıl Yapılır? Soya Peyniri Tarifi

Tofu Tarifi İçin Malzemeler
Yarım kg soya fasulyesi (6 saat suyun içinde bekletilmelidir)
250 ml taze sıkılmış limon suyu
3,5 litre su

Suda bekletilmiş soya fasulyeleri küçük parçalar halinde ve üzeri su ile fazlasıyla kaplanacak şekilde doldurulup, blender’da püre haline getirilir. Yeterince büyük bir tencere içine temiz bir tülbent serilir. Tülbent içine püre dökülür. Tülbent sıkılarak suyu çıkarılır , tofu için kullanılacak kısım çıkan sudur, kalan protein açısından zengin posaya japonlar okara adını vermektedirler. Okara ile de çeşitli tarifler yapmak mümkün. Tencerede posadan kalan su ( soya sütü ) orta ateşte sürekli karıştırılarak 10 dakika pişirilir. Sonra ocağın altını kısılır ve kendi halinde kaynayana kadar pişirmeye devam edilir. Kaynama işleminden sonra ocağın altı kapatılır ve el değdiğinde sıcak fakat  eli çok yakmayacak ısıya gelene kadar soya sütünü bekletin ( Norma sütten yoğurt mayalarken beklenilen sıcaklık – 40 derece civarı.) Limon suyu genişce bir kaba alınır. 40 dereceye yakın sıcaklıktaki  soya sütü biraz yüksekten kaba dökülür ve köpürmesi sağlanır. Köpük oluşacak kadar yüksekten dökülmesi gerekmektedir. Dökme işlemi bittikten sonra 5 dakika boyunca karışımın iyice kıvama gelmesi/ kestirilmesi için kap yerinden oynaılmamalıdır.  5 dakika geçtikten sonra karışım yeniden tülbent üzerine  alınır ve altına bir tencere, üstüne ise ağırlık koyarak suyunu iyice süzdürülür.

Eğer 25 dakika bekletirseniz, yumuşak tofu – 30 dakika bekletirseniz orta sertlikte tofu, 35 dakika bekletirseniz sert tofu oluyor.

Ben sert tofu yaptım, kalıp halinde tülbentten ayrıldı. Bunu hemen yemeyecekseniz, bir kabın içine dilimleyerek aktarabilir ve üstünü su ile kaplamanız (ve arada bir suyunu süzdürüp taze su koymanız) kaydıyla 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here