Tonka Fasulyesi-Yasaklı Fasulye Nedir?

0

Cumaru Ağacı-Tonka Fasulyesi Nedir?

Tonka fasulyesi; yasaklı fasulye olarak da bilinir. Koku bakımından vanilyanın en iyi doğal alternatifi olmasının yanı sıra içerisinde pek çok koku bileşenini barındıran bir bitkidir. Tarçın ve çimen aromalarını da içerir.  Bu nedenle bazı özel parfüm çeşitlerinin bileşiminde yer bulmuştur. Dünyada en çok Güney Amerika (Venezuela)’da yetiştirilir.  Bu bitki; Cumaru (dipteryx odorata) isimli ağacın tohumlarıdır.

Tonka Fasulyesi Nasıl Kullanılır? Tonka Fasulyesi İçeren Bazı Parfümler

Bu bitkiye yasaklı fasulye denmesinin nedeni ABD gibi bazı ülkelerde tüketilmesinin yasak olmasıdır. Belli bir miktarın üzerinde tüketilmesi, aşırı kumarin içerdiği için kalp krizine neden olmaktadır. 4 gramdan fazla tüketilmesi halinde kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi etkiler görülür. Kumarin maddesi kanın pıhtılaşmasını önleyen bir maddedir. Bu nedenle yiyecek olarak tüketilmemektedir. Bazı özel aşçılar tarafından tatlıların üstüne çok az miktarda rendelenmektedir. Çok yoğun bir tada sahip olduğundan tatlılara mükemmel bir lezzet verdiği söylenir.

Tonka fasulyesi; pek çok özel parfümün dip notasında yer bulmuştur. Burbery Brid, Armani Code Profumo, Guerlain L’art La Matiere gibi özel parfümlerde bulunmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here