Trigliserid Nedir Nasıl Düşürülür?

1

Trigliserid Nedir? Trigliserid Nasıl Oluşur?

Trigliserid, hayvansal yada bitkisel kökenli yağların yapıtaşıdır. CH2COOR-CHCOOR’-CH2-COOR” ile formulize edilir.

Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri Nedir?

* Karbonhidrat bakımından zengin beslenme ( şeker, un, nişasta vs)
* Alkol Tüketimi
* Hareketsiz Yaşamn

Aşırı karbonhidrat yada alkol tüketimi sonucu karaciğer bunlardan elde ettiği besin öğelerini, bu öğelerin kalori değeri ihtiyaç fazlası olduğundan trigliseride dönüştürerek depolar. Bu devamlı alışkanlık şeklinde seyrederse trigliserid oranı aşırı oranda artar. Kilolu insanların yaptığı bir diğer davranış tembel diyet uygulamalarına yönelmek. Bu uygulamada kişi sadece yediklerinden kısarak vücudunda yağ yakımını sağlamaya çalışır. Bu diyet esnasında kişi egzersiz yada spor yapmıyorsa ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsa kanda trigliserid oranı önemli oranda artmaktadır. Bu durumda damar tıkanıklığı, inme ve felç gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu nedenle özellikle vücutta yağ yakımının arttığı zamanlarda egzersiz yada spor yapmak önemlidir.

Vücutta normal trigliserid seviyesi 150 mgr/dl’dir. Kanlarında 200 mgr/dl değeri üzerinde trigliserid bulunan kişiler risk altındadır ve çeşitli hastalıklara yakalanma ( inme, felç gibi) oranları % 30 oranında artabilmektedir.

Trigliseridi Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

* Yemeklerde zeytinyağı gibi doğal yağlar kullanmak ve margarin gibi yağlardan uzak durmak gerekir.

* Hareketli yaşam, egzersiz veya spor pek çok hastalığı önlediği gibi trigliseridi düşürmenin en önemli yoludur.

* Şekerden özellikle fruktoz şurubu içeren hazır meyve suları ve kolalardan uzak durmak gerekir. Fruktoz, çay şekerine göre vücut tarafından hızla yağa dönüştürülür.

* Bol yeşil yapraklı sebze tüketmek ve uygun porsiyonlarda doğal meyve tüketmek. Meyve tüketirken aşırı şekerli meyveleri daha az tüketmek orman meyvelerine ağırlık vermek daha sağlıklı olabilir. Doğal olandan aşırı büyük, aşılanmış, fazla şekerli meyveleri az tüketmek gerekebilir. Ayrıca yemeklerden hemen önce veya sonra meyve yememek gerekmektedir.

* Kullanılıyorsa alkol kesilmelidir. En azından; sert alkoller yerine makul oranda kırmızı şarap gibi vitamin ve antioksidan oranı zengin içkiler tercih edilebilir.

* Her türlü kızartmadan uzak durmak gerekir. Özellikle patates kızartmasından. Patatesin kendisi nişasta deposu iken bir de buna yağ emdirip tüketmek çok zararlı bir davranıştır.

* Tahılın her türünün özellikle işlenmiş, lif oranı az tahıl ürünlerinin kısıtlanması gerekir. Tahıl gibi gıdalar acil enerji ihtiyacının olması gereken durumlarda çok iyi kaynak olmalarına rağmen günümüzde daha iyi kaynaklar bulunduğundan aşırı tüketilmemesi gereken gıdalardandır. Beyaz pirinç, beyaz un vs kesilmeli. Özellikle tatlı hamur işleri tüketilmemelidir. Patates tüketilecekse haşlanarak tüketilmesi yada kızartılmadan tüketilmesi önerilir.

* Yeterli miktarda omega-3 kaynaklarından faydalanmak.

Trigliseridi Düşürmek İçin Alınabilecek Gıdalar

Balıklar, kuru baklagiller ( fasulye, mercimek, nohut gibi), her tür yeşil yapraklı sebzeler, soğan, sarımsak, böğürtlen, erik, elma, alıç, çilek, dut, ahududu, karadut gibi meyveler ile  tuzsuz ay çiçeği, kekik, nane, adaçayı, haşhaş tohumları, kabak çekirdeği, ceviz, keten tohumu gibi tohumlular sayılabilir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır herhangi bir rahatsızlık için teşhis ancak hekim tarafından yapılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız.

1 YORUM

  1. Çok önemli bilgiler verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
    Özellikle de bana çok fayda sağlayacağını umuyorum.
    Çalışmalarınızda başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here