Türk Mutfağında Kullanılan Baharatlar

2

BaharatlarBaharatlar’ın Kullanıldığı Yerler. Türk mutfağının damak tadını oluşturan tüm baharatlar hakkında bilgi. 

Türk Mutfağında Kullanılan Baharat Çeşitleri

Acı Kırmızı Biber : Acı veya tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesiyle birlikte kavrularak yada kavrulmadan yapılır. En popüler baharatlar arasındadır. Acı kırmızı biber C vitamini açısından zengindir.

Adaçayı : Ballıbabagiller ailesinden kokulu bir bitkidir. Adaçayı çayı uyarıcıdır. Baharat olarak özellikle Avrupa ülkelerinde kızarmış patateslerin ve hamurlara eklenen yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin terbiyelenerek dinlendirilmesinde kullanılır. Kokusu böcekleri ve parazitleri rahatsız ederek uzaklaştırmaktadır. Adaçayı eski tarihlerde zirai ilaç yerine kullanılmıştır. Adaçayı doğal bir böcek kovucudur.

Anason : Anason, maydanozgillerden bir bitkinin küçük ve yeşilimsi tohumudur. Çöreklerde, gevreklerde, rakı gibi içeceklerde kullanılır.

Ardıç : Etlerin terbiye edilmesinde kullanılır.

Beyaz Toz Biber : Karabiberin dış kabuğu alınmış ve dövülmüş olanıdır. Karabiberden daha keskin kokusu vardır, tat olarak karabibere göre hafiftir.

Biberiye : Taze ve kurutulmuş olarak tüm yemeklerde kullanılır. Pek çok şifası vardır. Biberiye yağı kokusunun insanı rahatlattığı ve performansını arttırdığı bilinir. Baharatlar arasında önemli bir yere sahiptir. 

Çemenotu : Sert, kahverengi-sarımsı renkli bir tohumdur. Öğütülmüş halde çeşitli sos,turşu, çorba, pastırma ve yemeklerde kullanılır. Türkiye’de oldukça popüler baharatlar arasındadır.

Cevz-i Bevva :  Endonezya civarlarında yetişir ve Muskat cevizi yada Hint Cevizi olarak da bilinir. İçindeki çekirdeği rendelenebilir, beşamel sos ve çeşitli yemeklerde kullanılır. Mace Baharatı’da bu bitkiden elde edilir.

Çörekotu : Kullanım alanı çok geniştir ve geleneksel ilaç olarak kullanıldığı gibi çeşitli tuzlu pastaların ve ekmeklerin üzerine dökülür. Kahvesi yapılır.

Defne : Her tür et yemeklerinde, soslarda, konserve ve turşularda kullanılır. Eti marine etmede kullanılabilir. Ayrıca tütsü şeklinde de kullanılır.

Dereotu : Sindirimi kolaylaştıran bir bitkidir. Pek çok salata ve yemekte kullanılır. Ayrıca salamurası da yapılabilir. Tohumu ve yaprakları en çok kullanılan baharatlar arasındadır.

Dolmalık Fıstık ( Çam Fıstığı ):  Değerli bir bitkidir. Pastacılıkta ve yemek sanayisinde kullanılır. Güneriçi olarak da bilinir. Pilavlarda özellikle iç pilavda ve dolmalarda kullanılır.

Frenk fesleğeni : Nanegiller ailesinde tropik kökenli bir bitkidir. Domatesle uyumlu olup, patlıcanlı, biberli yemeklerle önerilir. Sarımsak ile pişirildiğinde biber lezzeti kazanır.

Hardal : Hardal bitkisinin tohumları övütülür ve sirkeyle karıştırılarak macunumsu bir kıvam bir kazanır. Izgara etlerde ve bazı soslarda kullanılır. Patates kızartması ile güzel bir uyumu vardır.

Haşhaş Tohumu : Haşhaş bitkisinin tohumu olup mavi, siyah veya beyaz renklerde olabilir. Hamur işi fırın ürünlerinde kullanılır.Aynı zamanda kavrulmuş haşhaş tohumları salata, meze ve sebze yemeklerine de katılır. Haşhaş ezmesi de çeşni ve kahvaltılık olarak kullanılır.

Karabiber : Kuru ve siyah renkli tane biçiminde baharlı ve acı bir tadı vardır. Genelde toz halinde, tüm yemeklerde kullanılabilir. Türkiye’de en çok kullanılan baharatlar arasındadır.

Kakule : Sıcak iklimlerde yetişir. Kakule tohumları küçük ve beyazımsı renge sahiptir. İştah açıcıdır ve mide sorunlarına iyi geldiği söylenir. Çay ve kahveye eklendiğinde harika bir lezzet katar. Artık pek çok kahvecide kakuleli kahve menülerde yerini almıştır.

Karanfil :  Kompostolarda, tatlılarda, şerbetlerde, çaylarda, keklerde, dondurmalarda, soğanla birlikte bazı yemeklerde kullanılır. Elma ile değişik bir tat kazanır.

Kerbel : Bir tür maydanozdur ve genelde salatalarda kullanılır.

Kereviz : Kökleri , sapı ve yaprakları yemeklerde kullanılır. Ayrıca kereviz tuzu baharat olarak Avrupa’da çok yaygındır.

Kekik : Et ve ızgara yemeklerinde, çorbalarda sıkça kullanılır. Antiseptik özelliği vardır. Besinleri uzun süre saklanmasında kullanılır.

Kimyon : Genel olarak toz halinde kullanılmaktadır. Türk mutfağında, köftelerde, bazı et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır.

Kişniş : Kişniş genel olarak şuruplara ve likörler katılmaktadır. Kişniş pastalara ve et yemeklerinde kullanılır. Bitkinin yaprak ve filizleri ise çorba ve salatalara doğranır. Köfte baharı karışımının ağırlıklı oranı kişnişten oluşur.

Köri : Kimyon, kişniş, biber, kakule, zencefil, karanfil, hintcevizi, acı kırmızı biber ve demirhindi baharatlarından oluşan bir karışımdır. Soslarda ve et yemeklerinde kullanılır. Tavuk eti ile köri artık ikiz gibidir. Patatesli yemeklerde ve patates kızartması ile harika gider.

Kuşüzümü : Pilav, dolma içi ve bazı tür tatlılarda kullanılır.

Limon: Salata ve çorbaların olmazsa olmazı olan limon baharat olarak da kullanılıyor. Kurutulmuş kabukları yemeklere lezzet katıyor.

Maydanoz : Her türlü salata ve yemeğin vazgeçilmezi olan, dünyanın en çok tüketilen yeşilliği.

Melisotu, melisa otu : Salata veya taze meyvelerde kullanıldığı gibi çayı çok meşhurdur. Melisa Çayı, hafif bir antidepresan ve uyku verici çaydır.

Mercanköşk : Kekiğe çok benzer. Salatalarda, et yemeklerinde ve sebzelerle kullanılır. Yemeğin pişmesine az bir zaman kala eklenir. Genelde av etlerinin yumuşaması için kullanılır.

Miskotu : Av hayvanları, balık gibi yağlı yiyeceklerde ve yemeklerde kullanılır. Vermut tipi bir kısım şarapların yapımında kullanılır.

Nane : Nane, çorbalardan sebzelere ve et yemeklerine kadar birçok yemekte kullanılır. Salatalarda tüketilir ve çayı da yapılır.

Pembebiber : Özellikle soslarda, et ve balık yemeklerinde kullanılır.

Pimpinel : Bir anason türü olup genelde çorba, sebze ve balık yemeklerine eklenebilir.

Pul Kırmızı Biber : Acı taze biberlerin kurutulup pul görünümü kazandırılması ile yapılır.

Rezene : Anason kokulu bir ot. Yaprakları dereotuna benzeyen, kökü de sümbül soğanını andıran bu bitkinin yemeği ve salatası yapılır.

Roka :  Salata olarak veya ızgarada ve tavada pişirilmiş balık yemekleriyle yenir.

Safran : Safran, kullanıldığı yemeğe sarı renk verir. Keskin kokulu ve acımsı bir tada sahiptir. Safran pilavı meşhurdur. Bazı  deniz mahsulleri yahnilerinde ve balık yemeklerinde, çeşitli sütlü tatlılarda kullanılır. Zerde tatlısına safran konur. Hakiki safran pahalı baharatlar arasındadır. Safranın kilo fiyatı 20 Bin TL kadardır.

Sumak : Toz halinde kullanılmaktadır. Ekşimsi bir tada sahiptir. Kebaplarda ve bazı salatalarda limona alternatif veya limonla birlikte ekşilik vermek için kullanılır.

Susam : Simit gibi çeşitli hamurlu yiyeceklerde ve tahin yapımında kullanılır.

Tarçın : Bazı hamur işlerinde ve sütlü tatlılarda ayrıca salep ve boza gibi içeceklere serpilerek tatlandırıcı olarak kullanılır.

Tarhun : Bazı soslarda, et yemeklerinde ve salatalarda kullanılır.

Tere : Tere yaprakları genelde salata olarak yenir.

Vanilya : Meksika kökenli bir baharattır. Pastacılıkta ve çeşitli meyveli ve sütlü tatlılara kendine has lezzet vermesi için kullanılır. Sakinleştirici, mutluluk verici etkisi vardır. Ayrıca parfümlere konulmaktadır. Vanilya dünyanın en pahalı baharatlar arasında ilk sıralardadır.

Zencefil : Çeşitli şerbet, meşrubat, likör gibi içecek yapımında kullanılmaktadır.

Zerdeçal : Aroma arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Genelde tozu kullanılır. Karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. En popüler baharatlar arasındadır.

Comments are closed.