Türkiye’de ve Dünyada Sepsis

0

Sepsis nedeni ile dünya üzerinde her 3 saniyede 1 insan hayatını kaybediyor. Sepsisin Türkiye’deki durumu ile ilgili net bir bilgi yok ancak her yıl ortalama olarak 175 bin kişinin sepsis nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bu yıl Uluslararası Yoğun Bakım Sempozyumu’nun 20.’si düzenlendi.

Sempozyum’da Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Jean-Louis Vincent, Küresel Sepsis Birliği (GSA) Başkanı Prof. Dr. Konrad Reinhard ve Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal’ın katılımlarıyla bir basın toplantısı yapıldı.

Prof. Necmettin Ünal, sepsisin halk tarafından “kan zehirlenmesi” olarak  adlandırıldığına değinerek bu adlandırmanın yanlış olduğunu belirterek, sepsisi, “enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği kontrolsüz tepkinin kendi doku ve organlarında zarar verip, ölüme kadar varan organ disfonksiyonları meydana getirmesi” şeklinde tanımladı.

Erken tanı ve tedavinin yapılamaması, kaçınılmaz olarak çoklu organ yetmezliğine, ardından ise ölümle neticelendiğini söyleyen Ünal, alınan önlemlere rağmen ülkemizde sepsisin görülme oranının her yıl yaklaşık yüzde 13  artış gösterdiğini söyledi.

Ünal; dünya çapında sepsisin 30 milyon civarında insanı etkilediğine ve 8 milyondan çok insanın ölümüne yol açtığına dikkati çekti, Ünal konuşmasında “Dünyada sepsis nedeniyle her 3 saniyede 1 kişi hayatını kaybediyor ve gözlemlere göre yoğun bakım ünitelerinde sepsis sebebi ile tedavi gören hastaların üçte birinden fazlasının hayatını kaybettiği görülüyor” diye devam etti.

“Antibiyotik Direnci Çok Önemli Bir Sorun”

Prof. Dr. Jean-Louis Vincent ise konuşmasında yoğun bakım ünitelerine kabul edilecek hasta türlerinin seçilirken dikkatli olunması gerektiğini dile getird.

Yoğun bakımı antibiyotik direncinin nasıl etkilediğiyle ilgili bir soru üzerine Vincent, antibiyotik direncinin dünya genelinde hala çok önemli bir sorun olduğuna dikkati çekerek, antibiyotiklerin çok aşırı kullanıldığını ve  sadece yoğun bakım ve doktorlar tarafından değil, veterinerler tarafından dahi gereğinden çok kullanıldığını dile getirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here