Türkiye’nin En Lezzetli Balıkları Nelerdir?

0

Türkiye’nin Yenebilecek En Lezzetli Balıkları

Ülkemiz balık zengini bir ülke olmasına rağmen yıllık ortalama balık tüketimimiz oldukça az. Oysa pek çok ülkenin ederinin onlarca katını verip temin ettiği lezzetli balık türlerini ülkemizde çok ucuz fiyata bulmak mümkün. Aşağıda Türkiye’nin en lezzetli balıklarının listesini sunduk. Nesli tükenmekte olan veya sayıları azalmış balık türlerini listeye koymamayı tercih ettik. Bu balıklar; kuzu balığı (akya balığı), uskumru, kolyoz, lahoz, orfoz gibi sayılabilir.

En Lezzetli Deniz Balıkları

Palamut

palamut balığı nasıl yenir

Ağustos ile Şubat ayları arası en lezzetli dönemi olan balıktır. Pulsuz, eti siyahtır. Karadeniz ve Marmara bölgelerimizde bolca bulunur. Boyutlarına göre çeşitli isimlerle adlandırılır (Çingene Palamudu, Palamut, Torik gibi). Boyu 51 cm’den yüksek palamutlar; boyutlarına göre sırası ile torik, sivri, altıparmak ve zindan delen olarak isimlendirilir. Torik ve daha uzun türleri lakerda yapımına elverişlidir. Türkiye’de yenebilecek lezzetli balıklardan biridir.

Mercan Balığı (Forgy Fish)

Türkiyede mercan balığı

Açık kırmızı renge sahip beyaz etli lezzetli bir balıktır. Marmara, Akdeniz ve Ege denizlerden yayılış göstermiştir. Ekonomik değeri yüksek bir balık çeşididir.

Mezgit (Haddock)

mezgit balığı

Ülkemizde; Karadeniz ve Marmara’da bolca yetişen bir balık çeşididir. Akdeniz ve Egede’de rastlanır. Hamsi ve sardalya gibi küçük balıklar ile beslenir. Eti çok lezzetlidir. Ülkemizde özellikle Şubat-Nisan aylarında avlanan mezgitler daha lezzetlidir. Mezgit yumurtası da çok lezzetli bir besindir. Küçük boyutları ile tüketmeye alışkın olsak da dev mezgitlerin ağırlıkları 9 kg’a kadar çıkabiliyor.

Pisi balığı (Flounder)

pisi balığı tarifleri

Kumlu deniz tabanlarında yaşayan bir balık türüdür. Karadeniz bölgesinde avlanan balık türleri arasındadır. Yassı şekli ile diğer balıklardan ayrılır. Kalkan balığına benzer bir şekli olsa da farklı türlerdir. Gövdesi düz olduğu için pişirilmesi kolaydır. Limon ve tereyağı ile mükemmel bir uyumu vardır. Osmanlı zamanında tüketimi yaygın olan hatta padişahların en sevdiği balık türlerinden biri olmuştur. Günümüzde ülkemizde pek rağbet edilmemesi lezzetinin beğenilmemesi değil balığın unutulmasıdır. Dünyanın en lezzetli balıkları arasında gösterilmiştir. Pisi balığının ağırlığı 7 kg’a kadar çıkabilmektedir.

Barbunya Balığı (Barbun)

barbun balığı, en lezzetli balıklar

Bardun olarak da söylenen barbunya balığı kırmızılı-sarılı-pembeli bir renge sahiptir. Tekir balığı ile aynı familyadan olsa da kafa bölümünün daha uzun olması nedeniyle ayırt edilir. Kaya barbunyası, ot barbunyası, paşa barbunyası, kum barbunyası gibi çeşitleri bulunur. Izgarada, tavada, fırında pişirilebilir.

Kılıçbalığı

kılıçbalığı lezzeti

Marmara, Ege ve Karadeniz’de eski zamanlarda çokça bulunan bu balık türü artık pek fazla görülmemektedir. 2 metreye kadar boylanabilen yırtıcı bir balık türüdür. Burnunun bir kılıç gibi görünmesi nedeniyle bu adı almıştır. En lezzetli balıklar arasındadır. Kılıçbalığının ortalama ağırlığı 100-150 kg arasındadır. Ancak bu balıkların ağırlıkları 650 kg’a kadar çıkabilmektedir. Boyları 3 metreden 4 metreye kadar çıkabilmektedir.

Çipura

Çupra, en lezzetli balıklar

Çupra balığı olarak da bilinir. Ülkemizde en çok bilinen ve tüketilen balıklardan biridir. Ülkemizde her denizde görülen bir balıktır ancak en çok Akdeniz ve Ege denizlerinde görülür. Karadenizde nadiren görülen bu balık Marmara’da kısmen görülebilir. Tadacaklar için hem çiftlik hem de deniz çipurası alternatifleri bulunur. Omega-3 açısından deniz çipurası tercih edilmelidir. 9.5 kiloya kadar büyüyebilen bir balıktır. Çipura balığı cinsiyet değiştirebilen bir balıktır. Eti beyaz, sert ve az kılçıklıdır ve çok lezzetlidir. Daha çok ızgarada pişen bir balıktır. 200 gramdan az ağırlığa sahip çipuralara lidaki adı verilir.

İskorpit Balığı (Scorpion Fish)

iskorpit balığı, en lezzetli balıklar

Çorbası, buğulaması, salatası, tavası, şişi yapılan bir balıktır. İskorpit balığı zehirli bir balıktır bu nedenle dış yüzeyini soyarken dikkat etmek gerekir. Zehirlenme belirtileri iğnenin değdiği bölgede ağrı ve kızarıklık şeklinde görülür. Hayati tehlike yaratma durumu pek yoktur ancak böyle bir durumda ilgili yere amonyaklı müdahale yapılması gerekir. Özellikle Karadeniz bölgemizde sıkça avlanan balıklardan biridir.

Kalkan Balığı (Turbot)

en lezzetli deniz balıkları

Kalkan balığı, yassı balıklar türlerinden biridir. Çok lezzetli bir balıktır. Ağırlığı 14 kilograma kadar çıkabilir. Kilogram fiyatı 100 TL ve üzerindedir.

Hamsi (Anchovy)

Hamsi, ançuez

Ülkemizde en çok bilinen ve tüketilen balık çeşidi olduğu kesin. Bol ve ucuz olması en önemli tercih nedeni. Kızartması, ızgarası, buğulaması, pilavı, turşusu yapılabilen küçük bir balık cinsidir. Sadece ülkemizde değil Yunanistan ve İtalya’da çokça tüketilen bir balık. Hatta İtalya’da hamsiler fıçılara tuz ile birlikte yatırılıp 2 sene bekletilmesi ile Colatura isimli efsane ve çok pahalı bir sos yapılmaktadır. Ayrıca ançuez salamura da hamsiden yapılmaktadır. Eski zamanlarda Karadeniz hamsisinin çok bol olması nedeniyle bahçe ve tarlalarda gübre olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Levrek (Bass fish)

levrek balığı, türkiyenin en lezzetli balıkları

Ülkemizde her denizde bulunan az yağlı ve lezzetli bir balıktır. Çiftlik levrekleri de yetiştirilmektedir. Buğulama, ızgara, tava ve tuzda fırında veya fırında pişirme seçenekleri bulunur. Yaz aylarında bolca ve makul fiyata bulunabilecek bir balıktır.

Lüfer

lüfer balığı, çinekop, sarıkanat

Türkiye’nin ve dünyanın en lezzetli balıkları arasında ilk sırada yer alabilecek bir balıktır. Ancak bilinçsiz avlanma nedeniyle sayıları oldukça azalmıştır. Büyüklüklerine göre defne yaprağı, çinekop, sarı kanat, lüfer, kofana ve sırtı kara olarak sınıflandırılır. Defne Yaprağı lüferi 10 cm uzunluğundaki lüferlere verilen isimdir. Çinekop 15-18 cm sarı kanat ise 18-25 cm arası lüferlerdir. Defna yaprağı, çinekop ve sarıkanatların avlanması yasaktır. Nispeten daha erişkin olan lüferin, kofana ve sırtıkaranın avlanması ve satışı serbesttir. Genellikle İstanbul Boğazında avlanan bir balıktır. Keskin dişlere sahiptir.

Bunların dışında Türkiye denizlerinde bulunan etleri yenebilen sardalya, istavrit, çaça, traça ve sinarit gibi balıklar bulunur. Somon balığı Türkiye denizlerinde doğal olarak bulunmaz ancak çiftlik üretimi yapılmaktadır (Karadeniz Somonu gibi.)

 

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here