Turpun Faydaları ve Turp Yaprağı

1

Turpun Faydaları Nelerdir? Turp Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Beyaz, mor ve siyah renklerde köklere sahip olabilen turp bitkisi; çiğ, pişmiş ya da salamura edilerek tüketilebilir.

Turp; sebzeler arasında en faydalı sebze arasındadır. Öyleki; kalorisi çok çok az, glisemik indeksi düşük ve alkali karakterde bir sebzedir. Bu sebeple; mutlaka tüketilmesi gerekir. Özellikle fırın yemeklerinde, tıpkı soğan ve patates gibi dilimlenerek, pişirilip yenebiliyor. Tereyağı ile turp çok güzel yakışıyor.

Turpun Faydaları Nelerdir?

Sarılık için turpun faydaları: Karaciğer ve mide için çok iyi ve güçlü bir detox sağlamaktadır. Kandaki toksinleri ve atık maddeleri arındırır. Kırmızı kan hücrelerinin yıkımını azaltarak sarılık tedavisine destek sağlar. Sarılık için genel olarak siyah turp ve turp yaprakları tercih edilmektedir.

Kabızlık için turpun faydaları: Turpun bir kısmı sindirilemeyen karbonhidratlardan oluşmaktadır. Bu lifler su tutarak, kabızlığa karşı iyi gelmektedir. Sindirim ve boşaltım sistemlerini rahatlatmaktadır. İdrar yolları sorunlar için de turp faydalıdır. Diüretik bileşikler içeren turp aynı zamanda böbrekleri temizler.

Zayıflamak için turpun  faydaları: Turp düşük kalorili bir sebze olup, 100 gramı sadece 14 kcal’dir. 100 gram elmanın 52 kcal, 100 gram etin 270 kcal olduğu düşünüldüğünde; mükemmel derecede etkili bir diyet besinidir. Ayrıca lifli yapısı tok tutmaya yardımcı olur. Ayrıca bağırsak hareketlerini arttırması, glisemik indeksi’nin düşük olması da turpu cazip bir besin haline getirmektedir.

Kanser için turpun faydaları: Vitamin C, folik asit ve antosiyaninler açısından zengin olduğu için kanser, özellikle kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanserinin önlenmesi için yararlı besinler arasındadır. Turp, Brassica ailesinin diğer üyeleri gibi, antioksidanlar  ve kanserli hücrelerin çoğalmasını durduran bileşikler bakımından zengindir.

Leucoderma ( lökorderma ) için Turp tohumları kullanılabilir. ( Araştırma gereklidir )

Solunum Bozuklukları, bronşit ve astım: Turpun; solunum bozuklukları ve astım gibi rahatsızlıklar içinde kullanılabilir.  Burun tıkanıklığını giderici etkileri vardır.

Kan Basıncı ve Diyabet için turpun faydaları: Potasyum açısından zengin olan turp, yüksek tansiyon sorunu içinde faydalıdır. Glisemik indeksinin düşük  olması ve lifli yapısı nedeniyle kan şekerinde meydana gelecek ani dalgalanmaların da önüne geçtiği için diyabet hastaları için de tüketilmesi gereken bir besindir.

Deri Hastalıklarında turpun faydaları: Vitamin-C, fosfor, çinko ve B vitaminleri tuprun içinde mevcuttur ayrıca turpun büyük kısmı sudan oluşmaktadır. Bu sebeple aynı zamanda ciltteki sağlıklı nem seviyesinin korunması içinde tüketilmelidir. Ezilmiş bir miktar çiğ turp; cilt temizleyici olarak cilde uygulanabilir. ( Sabun kullanılmadan 2-3 dakika yüze ezilmiş turp ile masaj yapılabilir. )

Turp Yaprağı Faydaları ?

Turp yap­ra­ğı; be­ta-ka­ro­ten ( A vitaminin bitkisel kaynağı ), B6, B9 C, E vitaminleri ile kal­si­yum mi­ne­ra­li açı­sın­dan çok iyi bir kay­nak­tır. Çok besleyici olan turp yaprakları sebze olarak kullanılabilmektedir. Salatası ve çok lezzetli olduğu söylenen kavurması, böreği, çorbası vs. yapılabilmektedir. Tüketim şekli ıspanak ile aynıdır.

Not: Turp çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişirilerek de tüketilebilir. Hatta çiğ olarak tüketilmesi, turpa karşı hazım zorluğu yaşayanlara tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here