Tuz Kaybı Nedir ? Sorular ve Yanıtlar

0

Tuz Kaybı Nedir? Tuz Kaybı Hangi Şartlarda Gerçekleşir?

Tuz eksikliği çeşitli sağlık problemlerine yol açıyor ancak günümüz beslenme koşullarında tuz eksikliği pek mümkün değil daha çok aşırı tuz alımına maruz kalıyoruz. Vücutta tuz kaybı belirtileri Nelerdir? 1organik Gönüllümüz Dr. Nevin Çalışlar ile Tuz Kaybı Nedir konusu etrafında Soru ve Cevap yöntemiyle ilerleyeceğiz… Bugünkü yazımızda tuz hakkında karşılıklı konuşmayı hedefledim. Tuz hakkında o kadar çok bilgi var ki hangisine inanacağını şaşırıyor insanlar. Genel anlamda tartışmalara girmeden sizlere tuz hakkında en çok sorulan soruları ve tuzun vücut için öneminden bahsedeceğim. Umarım tuz hakkında ki bu yazımızdan sonra kafanızda bir şeyler şekillenecektir. Bedenin temel bileşiklerinden olan su ve tuz, yaşamsal önem taşır. Tuz, bedendeki sıvı düzeyinin düzenlenmesinde rol oynayarak, çeşitli mekanizmaların denetlenmesini sağlar.

Çok Fazla Tuz almak Tansiyonun Yükselmesine Neden olur mu?

 Yaygın hipertansiyon türünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak büyük olasılıkla tek bir neden değil birden çok etkenin rolü vardır, Bunlardan birinin kalıtım olduğu düşünülmektedir. Ancak yine de tuzun önemli bir etken olduğunu ortaya koyan bazı kanıtlar vardır, Sözgelimi yüksek tansiyon, fazla tuz alımının yaygın olduğu toplumlarda sık görülen bir sorundur. Ayrıca bedendeki tuz tutma mekanizmalarının tansiyonun yükselmesinde rol oynadığı aşağı yukarı kesindir. Öte yandan tuzun diyetten çıkarılmasının tansiyonun düşürülmesinde etkili bir yol olduğu göz önüne alınacak olursa, tuzun hipertansiyonda önemli bir rolü olduğu, ama tek neden olmadığı söylenebilir. Kısaca, daha az tuz alarak hipertansiyon riskini azaltabileceğiniz söylenebilir.

Babamda kalp yetmezliği var ve doktoru az tuzlu yemesi gerektiğini söyledi. Nedenini açıklayabilir misiniz?

Kalp yetmezliğine yol açan nedenler karmaşıktır, ancak dolaşımdaki kan miktarı azaltıldığında kalbin yükünün de azaldığı ve durumun iyiye gittiği bir gerçektir. Kalp yetmezliğinde bedenin tuz tutma eğilimi, diyetten tuzun çıkarılması yoluyla azaltılabilir. Tuz azaldığında dolaşımdaki kan hacmi de, büyük ölçüde bedendeki tuz miktarına bağlı olduğundan düşer.

Geceleri bacaklarıma kramplar giriyor. Nedeni, tuz eksikliği olabilir mi, Tuz Kaybı Nedir?

Herhalde değil. Ciddi ölçüde tuz yitimi krampa neden olabilir, ama ılıman iklimlerde bu ölçüde tuz yitirilmesine pek rastlanmaz. Sizin sorununuz büyük olasılıkla “gece krampı” olarak adlandırılan bir durumdur. 

Tuz Vücudumuzda Nerelerde Bulunur?

Bedende ki tuz bütün beden sıvılarına dağılmış durumdadır. Ancak hücre içi sıvısına göre, hücre dışı sıvıda ve kanda daha fazla miktarda bulunur. Bu dağılımın oldukça geçerli bir nedeni vardır. Sodyum içeren hücre dışı sıvısı ile potasyum içeren hücre içi sıvısı arasında bir denge vardır. Bütün hücrelerde, potasyumu içinde tutarken, sodyumu dışarıya pompalayan bir mekanizma bulunur. Bu da işleve uygun olarak “soydum pompası” diye adlandırılır. Söz konusu süreç, kendilerindeki tuz oranını deniz suyundakinden düşük tutmalarını sağlayan denizdeki tek hücreli canlılardaki gibidir.

Tuzun İşlevi Ve Kaynağı Nedir?

Tuzun, beden sıvılarının uygun düzeyde kalmasını sağlamak gibi önemli bir işlevi vardır. Bunun nedeni de suyun hacminin, içinde çözünmüş olan tuz oranına bağlı olmasıdır. Bedendeki tuz miktarı hassas mekanizmalarca oldukça sabit bir düzeyde tutulduğundan, buna bağlı olarak kan ve öteki sıvıların hacmi de ayarlanmış olur. Tuzu saf halde (sofra tuzu olarak) aldığımız gibi (ki biz kaya tuzunu öneriyoruz), etle ve sebzelerle de alırız. Ayrıca bazı işlenmiş besinlerle de (kavrulmuş kuruyemiş ya da cips gibi) büyük oranda tuz alınır.

Tuz Düzeyi Nasıl Kontrol Edilir?

Beden, ter ve idrarla tuz yitirir. Kanın sıvı kısmı böbreklerde süzülürken, önemli bileşenleri böbrek borucuklarında tutulur. Tuz böbrekte borucuklardan geri emilir ve bedene gerekli olan su da borucuklardan kana geçer. Bu nedenle böbrekler tuz düzeyinin ayarlanmasında büyük rol oynar. Böbrek işlevini etkileyen her hastalık tuz dengesinin bozulmasına neden olur.

Tuz Yitimi Nedir? Tuz Kaybı Nedir?

Tuz yitimi (tuz kaybı) söz konusu olduğunda, beden, kalbin etkili bir biçimde çalışabilmesi için yeterince sıvı tutmaya çalışır. Ancak sonunda bedenin gereksinimi karşılanamaz hale gelir ve kolaps (yani dolaşım şoku) kaçınılmaz olur. Terleme, kusma ve ishal nedeniyle ortaya çıkan ciddi sıvı yitimi aynı etkiye sahiptir. Özellikle bebekler bedenlerinde daha az tuz olduğundan daha kolay sıvı kaybına uğrarlar. Tedavi ise bedenin yitirdiği su ve tuzu yerine koymaya yöneliktir. Bu nedenle toplardamar yoluyla, belli oranda tuz içeren su verilir. Su ve tuz yitimi genellikle bir arada olduğundan birlikte tedavi edilir. Ayrıca tuz yitimi (kaybı) steroid hormon yetersizliğinde de ortaya çıkar. Bu durumda su kaybı daha az orandadır. Sağlıcakla Kalınız. Dr. Nevin Çalışlar (1Organik Gönüllüsü)