Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır? Tuz Sabununun Faydaları

16

Tuz Sabunu Nedir? Tuz Sabununun Faydaları?

Tuz sabunu veya (Tuz Sabun, kaya tuzu sabunu) ibaresi aslında kaya tuzunun klasik sabun kalıbında satışa sunulmasından başka bir şey değildir. Piyasada Çankırı Kaya Tuzu Sabunu ve Himalaya Tuzu Sabunu gibi çeşitleri bulunur.

Kaya Tuzu sabunu, kaya tuzundan yapılan ve içerisinde yaklaşık 80 tane mineral bulunan antibakteriyel etkili bir üründür. Bildiğimiz sabunlar gibi değildir, yani köpürmez. Özellikle yaz aylarında terleme sonucu oluşan ter kokusu için etkili olduğu söylenmektedir.

Bilindiği eski zamanlarda, bebekler tuzlu su ile yıkanır veya tuz içerisinde bir miktar tuz banyosu yaptırılırdı. Bu çocuk sağlığı açısından ne derece doğrudur bilinmez ama yetişkinler için tuz sabunu uygulaması ile hem bakterilere karşı etki sağlanmakta hemde tuz sabununun ham maddesi olan kaya tuzu içerisindeki minerallerden cildin faydalanması için etkili bir yöntem olabileceği açıktır. Tuz sabununun doğal molekül yapısı gereği gözeneklerin içerisine kadar girerek gözeneklerde bulunan bakterilerin yok olmasını sağlayabilir ve derinin mineral ihtiyacını sağlayabilir. Tuz sabunu; sivilce, siyah nokta ve kepeklenme gibi sorunlar içinde etkili olabilmektedir. Ayrıca, tuz sabunu diğer koku giderici deodorantlar veya roll-on ürünleri gibi deri gözeneklerini tıkamaz. Bu nedenlerle son zamanlarda kullanımı artmış popüler bir ürün haline gelmiştir.

Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır?

Islatılan sabun, ıslak saça veya vücuda bir miktar sürülür ve bir kaç dakika bekletilerek durulanır. Dikkat edilmesi gereken nokta, sert ve pütürlü yapısı nedeniyle cildi çizebilir bu yüzden cilde uygularken bir miktar sabunu suda eritip vücuda uygulamak gerekmektedir. Özellikle yüze uygulandığı zaman bu kurala dikkat etmek gerekir.

Tuz sabun üreticilerinin iddialarına göre ise tuz sabunu, özellikle ciltteki gözenekleri açtığından lenf bezlerinin iltihaplanması gibi problemlere iyi gelmekte hatta meme kanseri riskini düşürebilmektedir. Tabi ki bunun bilimsel dayanağı hakkında veri yetersizliği mevcuttur. Sedef, mantar, sivilce ve egzamaya da iyi geldiği iddia edilmiştir.

Yukarıda bahsi geçen etkilerin aynısı, tuz banyosu içinde geçerlidir. Yani hakiki kaya tuzu ile hazırlanacak oturma banyoları da aynı etkiyi fazlasıyla gösterecektir.

Tuz Sabunu Nerede Satılır? Kaya Tuzu Sabunu Fiyatı Ne Kadar?

Hemen her aktarda ve markette, internette özellikle kaya tuzunun ülkemizdeki en önemli temsilcisi olan Çankırı ilinizde kaya tuzu sabunu satışı olmaktadır. 300-400 gramlık kalıplar halinde tane fiyatı 4 TL ile 7 TL arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Sağlıcakla Kalınız…

16 YORUMLAR

  1. Merhaba. Ben Tirilye den almıştım. Çıktım için kullanıyorum. İnanılmaz derece de de yararını görüyorum. Cildi gençleştirme özelliği var. Sedef,egzama,siyah noktalar sivilce problemleri ve daha saymakla bitiremeyeceğim faydası var.

  2. Çankırıdan tuz sabunu aldım. Sakın sabunu vücudunuza direk sürmeyin. Taş etkisi yaparak zarar verebilir. İlk önce sabunu elinizle birlikte sulandırarak tuzun özünü elinize alın. Daha sonra elinizdeki Özü vücudunuza sürünüz mütakiben vücudunuzda üç ila 5 dakika kaldıktan sonra suyu ile temizleyin. Ben de bacak aramda egzama vardı kaşıntı ve batmaya karşı çok faydalı olduğunu test ettim tavsiye ediyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here