Tuzun Zararlarından Korunma

2

Tuzun Zararlarından Korunma Nasıl Olmalıdır? Tuz elimizde olmadan her gün dışarıdan aldığımız bir madde. Aşırı tuz alımı adeta bir intihar demek. Nasıl mı?

Tuzda Bulunan Sodyumun Görevleri- Sodyum-Potasyum Dengesi

Vücudumuz hassas dengeler üzerine kurulmuş sistemler ve sistemler arası ilişkiler bütünüdür. Bu sebeple bir sistemde meydana gelecek etki diğer sistemleri etkilemektedir. Tuzun içeriğindeki sodyum minerali ( Na)  vücut sistemimiz içinde pek çok faaliyette kullanılan bir elementtir. Vücudumuzda belirli oranlarda sodyum bulunması hayati önem arz etmektedir. Hücrelerimizin canlı kalması aslında sürekli olarak çalışan sodyum-potasyum pompasının varlığına bağlıdır. Ancak günümüz beslenme kültürünün bir sonucu olarak vücudumuza aşırı sodyum ( tuz ) içerikli besinleri alıyoruz. Oysaki insanlık tarihinin ilk çağlarında sodyum içerikli besinlerin zor bulunmasından dolayı böbreklerimiz sodyumu dışarı atma konusunda biraz cimri davranacak şekilde gelişmiştir. Yine insanlık tarihinin başlangıcındaki doğa koşullarında potasyum içeriği bol besinler doğada bolca bulunduğundan böbreklerimiz potasyumu, sodyuma oranla daha kolay  dışarı atma eğilimi göstermektedir. Kısacası günümüz hazır beslenme koşullarında yetersiz potasyum alırken, market ürünleri sayesinde yoğun bir sodyum bombardımanına maruz kalıyoruz. Buda bizi tuzun zararlarından korunma konusunda ciddi araştırmalar yapmamıza neden oluyor

Aşırı Tuz Tüketimi ve Potasyum Eksikliği

Yine günümüz koşullarına dönecek olursak; beslenme kültürümüze Potasyum içeren besinler azaldığından ve Sodyum içeren besinler arttığından, vücudumuzda çalışan pek çok sistem bundan olumsuz etkilenmiştir. Bu sebeple beslenme sistemimizi gözden geçirmemizde fayda vardır çünkü sodyum fazlalığı pek çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi potasyum eksikliği de davetiye çıkarılan hastalıkların oluşmasını hızlandırmaktadır.

Tuzun Zararlarından Korunma İçin Bilinmesi Gerekenler

Fazla Tuz Böbreklere Zarar Veriyor

Türkiye’de her 7 kişiden birisi böbrek hastası. Bu oranda en büyük sorumlu fazla tuz tüketimi ve az su tüketimi. Hele bu iki davranışın ikisini birlikte uygulamak böbrek hastası olmanız için yeterli bir sebep. Kronik Böbrek Yetersizliği gibi sorunları önlemenin ilk yolu tuzu azaltmak ve yeterince su almaktadır.

Fazla miktarda tuz tüketimi hipertansiyona, inme ve felç riskine, kemik erimesi ( osteoporoz ), ödem oluşumu, dehidrasyon ( sıvı kaybı ),  sindirim hastalıkları gibi pek çok ciddi hastalığa davet çıkarmaktadır. Bunun yanında baş gösteren potasyum eksikliği ile bu hastalıkların etkisi ve oluşma ihtimali kat be kat artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı tuzun zararlarından korunma sağlığımız için önemlidir.

Potasyum İçeren Gıdalar Nelerdir?

Potasyum içeren gıdaların en bilinen özelliği tansiyonu düşürmesidir. Ayrıca vücutta elektrolit dengesi ve kas sistemi açısından önemli bir mineraldir. Potasyum ihtiyacını vücudumuz; limon, kayısı, muz, domates, balık, fasulye, patates, ıspanak gibi besinlerden alabilir. Özellikle yemeklerde tuz yerine limon kullanımı tavsiye edilmektedir.

Vücudun İhtiyacı olan Tuz miktarı ne kadardır?

Uzmanlara göre vücudun günlük tuz ihtiyacı sadece 5-6 gram civarındadır. Ancak ülkemizde günlük ortalama tuz tüketimi 16 gramı bulmaktadır. Bu oran ülkemizde yaygın olarak görülen  yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarını açıklamaktadır. Yapılan araştırmalarda her 6 gram tuz alımı kan basıncını 8,2 mm civarında arttırmaktadır.İhtiyacımız olan tuz miktarı doğal gıdalardan sağlanabilir. Bu sebeple mümkünse hiç tuz tüketmemekte fayda vardır. Ancak iyot eksikliği riskini göz önüne alırsak günde en fazla 1 gr iyotlu tuz kullanılabilir.

Tuzun zararlarından korunma yada zararlarını en aza indirgemek için yemeklerde rafine yani işlenmiş tuz yerine, bir miktar kaya tuzu limon, zerdeçal, biberiye, kişniş, pul biber gibi baharatları kullanabiliriz. 

Not: Tuzsuz bir hayat sürmekte mümkün değildir ancak ihtiyacımız olan tuz miktarı oldukça azdır. Rafine Tuz yerine doğal kaya tuzu tüketmenizi öneririz. Bknz: Kaya Tuzunun Faydaları ve Çankırı Kaya Tuzu 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here