Uçkun, Işkın Otu Faydaları ve Uçkun Otu Yemeği-Reçeli-Çayı

4

Işgın, Işkın, Uçkun Otu Nedir? Uçkun Otunun Faydaları

Uçkun bitkisi ( ışgın yada ışkın ) bir ravent türü olup Türkiye’de yetişen tek ravent türüdür. İngilizce’de Rhubarb olarak bilinir. Uzaktan görünüşü bir nebze tilkişen bitkisini ( kuşkonmaz) andırır. Işkın, uçgun, ışgın, dağ muzu gibi isimleri de vardır.

Reun Ribes yani uçkun otu  kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir. Nisan sonu ve mayıs haziran aylarında toplanan bu bitki genel olarak 1000 metreden 4000 metreye kadar yüksek dağlık alanlarda yetiştirilir. Dağılım alanı; Erzurum, Muş, Bingöl, Malatya, Sivas yörelerinden Afyona kadar uzanmaktadır. Özellikle Erzurum yöresi, bu bitkinin yetişme ve toplama alanları olarak bilinmektedir. Rüzgar tarafında tozlaşabilen ve sadece kendi türleri ile melezleşebilen ışgın yada ışkın bitkisi taze olarak tüketilmektedir. Ekşimsi olan tadı kivi tadını anımsatmaktadır. Fil kulağına benzeyen yapraklarının zehirli olduğu söylenmektedir. Kullanılan kısımları gövdesi ve köküdür.  Çiçekleri hoş kokuludur ve bazı özel alkollü yada alkolsüz içeceklerin yapımında kullanılır.

Uçkun Fiyatı Ne Kadar? Uçkun Nerelerde Satılır?

Ülkemizde pek revaçta olmasa da Avrupa’da özellikle İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde Reun Ribes ( Ravent ) olarak bilinen uçkun otu pahalı sayılabilecek bir sebzedir. Avrupa ülkelerinde bazı özel türleri 30 euroya kadar satılmaktadır. Resimdeki ravent türü uçkunla aynı türdedir ve fiyatı 3-5 euro arasındadır. Pek çok özel reçeli, tatlısı ve yemeği yapılabilmektedir. Ülkemizde ise çok ucuz fiyata satılmaktadır. Ülkemizde uçkunun fiyatı 1 kilosu 5-15 TL arasında değişmektedir.  Nisan-Haziran ayları arasında köylüler tarafından toplanır ve semt pazarlarında satılır.

Uçkun Faydaları Neler? Uçkun’un Kansere Etkisi

İngiliz bilim adamları yaptıkları araştırmada, Işkın’ın (Reun Rıbes) kanserle mücadelede etkili olabileceği ve bu bitkinin kanserli hücrelerin gelişmesini önleyebileceğini ortaya çıkardı. Sheffield Hallam Üniversitesi’nin çalışmasına göre, Işkın’da kırmızı sebzelerde olduğu gibi kanseri önleyici maddeler olan polifenoller bakımından zengin olduğunu ortaya koydu.  Araştırmayı yürüten Sheffield Hallam Üniversitesi Biyomedikal Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Nikki Jordan-Mahy’in Daily Telegraph gazetesine verdiği demeçte, “Araştırmalarımız  sonucunda Işkın’ın özellikle pişirildiğinde polifenol miktarı bakımından etkili hale geldiğini belirtti.Bu bitkiden elde edilecek bir ilacın da kanserle mücadelede kullanılabileceği” şeklinde konuştu.

ABD’de yapılan bir çalışmada ise “ışgın”  otu’nun kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Atlanta Üniversites’nde yapılan araştırma fareler üzerinde yapıldı ve ışgın otu içinde bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanserli hücrelere enjekte edildi ve 2 gün gibi kısa bir sürede kanserli hücrelerin yaklaşık yarısı yok oldu. Öyleki bir kaç yıla kadar ışgın ( uçkun ) ile kanser ilacı üretimi başlayacağı dile getirildi.

Bazı araştırmalarda, asetilkolin mekanizmasına etkisinden dolayı Alzheimer hastalığına karşı önleyici olduğu bildirilmiştir.

Ayrıca uçkun kökleri bazı yörelerde sivilceler için yoğurt ile karıştırılarak cilde sürülmektedir. Uçkun köklerinden çay da yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra, Uçkun bitkisinin sindirimi kolaylaştırdığı, mideyi rahatlattığı ve mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Afrodizyak özelliği olan uçkun aynı zamanda şeker ve tansiyon hastalıkları içinde iyi geldiği söylenmekte. Kanı temizler, sivilcelere iyi gelmektedir.

Uçkun Otu Yemeği-Sosu-Reçeli Nasıl Yapılır?

Işkın Sosu Tarifi

Uçkunu yemeklerimize ekleyebiliriz, fırın yemeklerine oldukça güzel yakışmaktadır. Et yemeklerinde et pişmeye yaklaştığı zaman doğranabilir. Fırın yemekleri yaparken bir iki tane uçgun doğranmadan ve soyulmadan yemekle birlikte pişirilir. Yemek piştikten sonra uçkunlar da çıkarılır ve soyularak bir kaseye alınır. Yemyeşil kıvamlı, oldukça mayhoş tatlı bir sos elde edilecektir. Bu sos et yemekleri ile oldukça uyumludur.

Uçkun Tatlısı Tarifi

Yarım kilo ışkın
isteğe bağlı 250 gr çilek veya böğürtlen
1 paket vanilya
2 yemek kaşığı tereyagi
2-3 yemek yaşığı şeker
2-3 yemek kaşığı gr un

1- Işkınlar iyice yıkanıp irice doğranırlar. Bir tencereye yarım bardak su, bir yemek kaşığı seker ve vanilya ile birlikte konup kısık ateşte 20 dk kadar pişirilir.
2- Kalan şeker ile birlikte un ve tereyağı birlikte ovularak krambili elde edilir.
3-Bir fırın kabı yağlanır ve dörde bölünmüş çilekler veya böğürtlenlerle birlikte ocaktan alınan ışkın eklenir. Daha sonra üstüne hazırlanan krambil parmak uclari ile dağıtılır.
4-210 derece firinda yarım saat pişirilir. Soğuyunca servis yapılır ve dondurma ile güzel gider.

Uçkun Reçeli Tarifi

3 tane 250 grlik kavanoz
1  kilo isgin
750 gram seker
yarim limon
2 adet karanfil
2 cm kadar taze zencefil

Işkınlar yıkanıp doğranır ve bir tencereye konur, üstüne şeker eklenir ve tam hizalayacak şekilde su eklenir. Karanfil ve taze zencefil ilave edilerek kısık ateşte 20 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınır ve 5 dakika dinlendirilir. Bu işlemden sonra kavanozlara doldurulur ve kavanoz kapakları kapatılarak ara sıra ters yüz edilir.
Isginlari yikayip dograyip bir tencereye koyun, ustune tum sekeri boca edin. Karanfili ve rendelenmiş taze zencefili ekleyin. Kısık ateşte kaynama noktasına getirin ve  20 dk kaynatın. Altını kapatın, 5 dakika sonra kavanozlara doldurun. Kavanoz kapaklarını kapatın ve arada sırada ters yüz edin.

Uçkun Şurubu Tarifi

1 kilo yıkanmış ve doğranmış ışkın
yarım kilo seker
yarım limon
1- uçkun,  seker ve limon suyu birbirine karıştırılır ve 30 dk kaynatılır.
2- Daha sonra bir kevgirden süzülür, süzme işleminden sonra bir tülbentten daha süzülmesi güzel renk oluşturacaktır.
Buzdolabına kaldırılır, içileceği zaman su ilave edilebilir ve bol buzla içilir. Tadı benzersizdir. Bunun yanında maden suyu veya başka içeceklerle de denenebilir.

Benzersiz bir Uçkun ( Işkın )Yemeği

Malzemeler (4 kişi)

4 parça uskumru veya başka bir balık filetosu

4-5 parça uçkun

1 tane soğan

1 tane portakal

3 çorba kaşığı kadar tereyağı

3 çorba kaşığı zeytinyağı

Dereotu

Marul

1 tane limon

Az tuz

Yapılışı:

Sap şeklindeki temizlenmiş uçkun 1 adet soğan ile doğranır. Bir tavaya tereyağı konur. Soğan ve uçkun birlikte kavrulur. Tavaya azcık portakal veya limon suyu eklenir. 10 dakika kadar pişirilir. Soğuyunca mutfak robotu yardımıyla ezilir ve eşsiz bir sos elde edilir. ( Bu sos hazır olarak ülkemizde bulunmaz ve çok pahalıdır )

Portakalı soyulur ve parçalanır. Dereotunu ve marul elle parçalara ayrılır üzerine bol limon sıkılır ve az tuz serpilir

Balık filetosu bir tavada biraz tuz ve zeytinyağıyla kızartılır.

Büyük bir servis tabağı içine uçkun sosu yayılır. Sosun üzerine kızarmış uskumru eklenir. Çok farklı ve değişik bir lezzettir.

Yemek tarifleri Kaynak: www.bestebonnard.blogspot.com.tr teşekkür ederiz

Not: Uçkun bitkisi ülkemizde yetişen tek ravent türüdür. Aşırı toplanması bulunduğu yörede neslinin tükenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle uçkun bitkisini topladığımız alanda hepsini değil, aşamalı olarak geniş bir alanda seyrek toplama işlemi yapmalıyız.

Sağlıcakla Kalınız…

Comments are closed.