Ülser Belirtileri Hakkında Bilgi

0

Ülser Nedir? Daha Çok Kimlerde Görülebilir?

Mide veya oniki parmak bağırsağının; sindirim sıvılar ve mide asidi tarafından tahriş edilmesi nedeni ile meydana gelen doku kaybıdır. Sindirim sıvılarından olan ”Pepsin” etkisi ile bu tahriş daha derinlere inerek enflamasyonu arttırmaktadır. Ülserin görülme sıklığı toplumda ortalama % 4 civarındadır. Erkeklerin ülsere yakalanma oranı kadınlara göre yaklaşık 3 kat daha fazladır. Genel olarak yetiştin ve yaşlı bireylerde görülür.

Ülser’in Nedenleri Nelerdir?

* Çok sık veya düzenli aspirin ve antiromatizmal ilaçlar gibi Non steroidal antienflamatuar ilaçlar ( NSAİ ) kullanmak.
* Helicobacter Pylori adlı bir bakteri ise ülserin en önemli nedenlerinden biridir. Hatta yapılan araştırmalarda mide kanserinin de en büyük sorumlularından biridir.

Ülser belirtileri nelerdir?

En sık görülen ülser belirtileri; karın bölgesinde yanma ve ağrı olmasıdır.Onikiparmak Ülserinde ( duedenal ülserde ) gece uyanmaları yaşanabilir. Mevsimlere göre de ülserin şiddeti değişebilir. Sonbahar ve ilkbahar gibi mevsim geçişlerinin olduğu zamanlarda ülser belirtileri şiddetlenebilir. Daha az kendini gösteren ülser belirtileri ise; bulantı, ağrılı kusma, kilo kaybı, iştah kaybı gibi sayılabilir.

İlerlemiş vakalarda Ülser tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar; Mide Delinmesi, kanama, tıkanma gibi tehlikeli durumlardır.

Ülser tedavisi

1980 li yıllardan önce yani; helicobakter pylori bakterisinin keşfinden önce; ülserin nedeninin; acı, ekşi, baharatlı, asidik ve yağlı gıdalar olduğu bilinirdi. Yapılan çalışmalarda Ülser için özel bir diyetin var olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak; bilinen şu ki sigara içmek ülser hastalığını tetikliyor, müzmin hale getiriyor. Aynı şekilde; aspirin ve romatizmal ilaçların kullanımında da bu hastaların dikkat etmesi gerekiyor. Alkol alımı yine ülser için olumsuz bir durum.

Ülser genel olarak ilaçla iyileşen bir hastalık olup; kanama, tıkanma, mide delinmesi gerçekleşirse ameliyat gerekebilir.

Ülsere İyi Gelen Besinler, Meyan Kökü Ülsere İyi Gelir mi?

Daha çok bilimsel araştırma gerekmekle birlikte; makul ölçülerde tüketilen bira ve şarabın; ülser gelişimini durdurduğu söylenmektedir. Bira ve şarabın, Helicobakter Pylori bakterisini öldürdüğü dile getirilmektedir.

Bunun dışında; etkisi hem bilim adamlarınca hem de geleneksel kullanımlarda kanıtlanmış bitki meyan köküdür. Meyan kökünün ülser tedavisi amacıyla kullanılabileceği belirtilmektedir.

Ülkemizde bolca yetişen ve bulunması kolay olan; meyan kökü; sadece ülser için değil pek çok hastalık için şifa kaynağıdır. Üzerinde yapılan yüzlerce deney ile kanıtlanmıştır. Ancak fazla tüketimi de sakıncalı olup; tansiyona, ödeme ve potasyum kaybına neden olmaktadır.
Meyan kökü içerisinde glisirizik asit gibi ülser karşıtı bileşikler vardır. Günde 3-4 fincan meyan kökü içerek ülserden korunmak mümkündür. Hatta bazı araştırmalara göre pek çok ülser ilacından daha etkili ve yan etkisizdir.

Kaynaklar:

http://www.medicalpark.com.tr/web/163-17508-1-1/medical_park__tr/medical_park/saglik_bilgisi/ulser_nedir_

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here