Ülsere ve İdrar Yollarına Karnabahar

0

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar bitkisi,  kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi için  kullanılan en etkili sebzedir. O kadar etkilidir ki antibiyotik tedavilerinin dahi  fayda etmediği idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanan karnabahar kürü kısa zamanda hastalığı geçirmiştir.

Kronik idrar yolları enfeksiyonu için karnabahar kürü uygulamasında aşırıya kaçmamak gerekir ve bu kürü uygularken bir miktar C vitamini desteği yapmakta fayda vardır. C vitamini ile idrar asidik hale geleceğinden, enfeksiyona neden olan bakterilerin daha hızlı yok olmasını sağlayacaktır.

Karnabaharı kullanırken karın bölgesi etrafında bulunan 4-5 adet yaprağı da karnabaharlapişirmenizde fayda vardır. Karnabahar yapraklarında bol miktarda anti-kanserojen olan beş tane koruyucu etkin madde bulunmaktadır. Bu maddeler, phytic asit, caffeic asit,  alfa-tokoferol (E-vitamini), kaempferol, ve rutindir. Bilhassa E-vitamini ve caffeic asit, karnabaharın yapraklarında daha boldur.  Ayrıca  yapraklar içerisinde yedi tane kataraktı önleyici etkin madde de vardır.

Karnabahar yapraklarında bilinen dokuz tane kadar tansiyon düşürücü aktif madde bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar, kansere karşı koruyucu olarak özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, karnabahar kürü uygulanırken bir miktarda yapraklarının kullanılması önerilmektedir.

Bu bitki enfeksiyonlara ve bakterilere karşı etkin olan pek çok aktif bileşim içermektedir. Karnabaharda çok az miktarda var olan ferulik asit çok yönlü etkin bir maddedir. Bu yönlerinden en önemlileri antibakteriyel, antikanserojen (kansere karşı koruyucu), antialerjik ve antiviral olmasıdır.Ferulik asit daha az olmasına rağmen, etkisi diğer bitkilere nazaran fazladır. Çünkü içerisinde bulunan diğer etkin maddeler, ferulik asit’in etkisini arttırmaktadır.

Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı karnabahar kürü:

250-300 gram taze karnabahar ve birkaç tane yaprağı takriben 750 ml kaynamakta olan suya ( klorsuz )eklenir. Ağzı kapalı vaziyette beş-altı dakika kadar kısık ateşte bekletilir. Ilıtılıp süzülür. Haşlanarak elde edilen bu suyun yarısı sabah, diğer yarısı ise akşam içilir. Aç veya tok karna içebilirsiniz. Ayrıca bu suyu her gün taze olarak hazırlamanız gerekir. 7 gün uygulayıp 3 gün ara vererek toplamda 21 günde kür yapılır. Haşlanmış karnabaharı ise salata olarak gün içinde tüketebilirsiniz

 

Dikkat :  Aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Tiroit hastaları Karnabahar kürü önerilmemektedir.

Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu