Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır?

1

Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır?

Tarhana Çorbası çoğumuzun severek tükettiği bir besin.  Uşak tarhanası ise çok sevilen ve Uşak yöremize ait bir tarhana çeşidi. Yapımı biraz zor olsa da hobi anlamında keyifli bir uğraş.

Uşak Tarhanası Tarifi için Malzemeler

1,5 Kilo arası kuru soğan
1 demet taze nane
1 kilo taze biber ( yeşil, kırmızı, tatlı, acı olabilir veya bunların karışımı olabilir.)
1 kilo yoğurt
1,5 kilo tam tahıl unu
Yarım maya
Tuz

Evde Uşak Tarhanası Yapımı

Biberler, nane ve soğanlar rondoda çekilerek püre haline getirilir. Temiz ve tercihen çelik bir kap içerisine alınan püre içerisine yoğurt ve tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Karışım bu şekilde 1 gün bekletilir.  Bu karışıma Tarhana Ezesi adı verilir. Ertesi gün uygun büyüklükte bir kap içerisine tüm malzeme alınır. Üzerine yavaş yavaş un ilavesi yapılmaya başlanır. Un eklendikçe karışım iyice birbirine karıştırılmalıdır. Eğer kıvam çok cıvık olduysa bir miktar daha un ilavesi yapılabilir. Hamurun kıvamı kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır.  Daha sonra tarhananın mayalanacağı kabın altına bir örtü serilir ve hamurlu karışım kaba eklenir ( Not: Hamur mayalanma esnasında kabaracağı için biraz büyük bir kap kullanılması önerilir.) Ardından kabın üzeri örtü ile örtülür. Artık uşak tarhanası mayalanma aşamasına geçmiştir. 3-4 günde bir kap açılarak karışım tahta bir kaşıkla iyice karıştırılır ve toplamda 21 gün direk gün ışığı görmeyen serin bir yerde bekletilir. 21. günden itibaren tarhana mayalama işlemine son verilebilir. Geleneksel yöntemlerde hamurun tamamen mayalanması için iki kez kabarıp sönmesi gibi bir deneyimden söz edilmiştir. Bu aşamada yine yaklaşık olarak 21 güne tekabül ediyor. Bu aşamada tarhana içinde faydalı bakteriler büyüyor.

Bu aşamadan sonra tarhanadan avuç içi büyüklüğünde parçalar alınır, temiz bir bez üzerine çok ince tabakada un serpilir ve bezin üzerine tarhanalar dizilir. 2 gün ışığında iyice kuruması beklenir. 1. günün sonunda tarhanalar ters yüz edilebilir. Bu aşamadan sonra tarhanalar el ile ovularak parçalanır. Tekrar bez üzerine serilir. Tarhanalar kerpiç kıvamını alana kadar kurutulmalıdır. Yani havanda dövülünce un haline gelebilmelidir. Kurutma işlemi bittikten sonra bez keselerin içerisine konur ve ağzı bağlanarak saklanabilir. Uşak tarhanası tüketim için hazır.

Sağlıcakla Kalınız..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here