Üvez Ağacı ve Üvez Kurusu Hakkında

0

Üvez Ağacı Nedir? Üvez Çeşitleri Nelerdir?

Üvez ağacı, gülgiller familyasından bilimsel adı, “Sarbus aucuparia” olan meyveleri buruk bir tada sahip Karadeniz ve Kuzey Batı Anadolu’da yetişen meyvesi olan bir bitkidir. İngilizce de üvez ağacı ve taksonları “rowanberries” olarak bilinmektedır. Üvez kurusu ağacı atıl topraklar üzerinde yetişebilen ve su isteği az olan bir ağaçtır.  Meyvesinin hasadı kışa doğru yapılır.  Eski zamanlarda özellikle Avrupa’da bir takım kötü ruhları kovma ritüllerinde kullanıldığına dair veriler vardır. Daha sonraki dönemlerde ise haç yapımında bu ağacın kullanıldığı rivayet edilir.

Oldukça güzel bir görünümü olduğundan ve kolay yetiştiğinden parka ve bahçelerde ekiminin yapılması yönünde çalışmalar duyulmaktadır. Ancak bu çalışmalar yeteri kadar değildir. Oysa park ve bahçelere yabancı meşeili ve fiyatça yüksek bitkilerin ekiminde ısrar edilmesi, üvez ağacının bilinirliğine de engel oluyor.

Üvez Ağaçlarının Çeşitleri Nelerdir?

Aküvez Ağacı: Atıl tarım arazilerinin ağaçlandırması ve erozyonun önlenmesinde kullanılabilecek ve gelir elde edilebilecek mükemmel bir ağaçtır.  Özellikle Aküvez ağacı erozyona karşı mücadele yüksek yerlerde yetiştirilebilecek bir bitkidir. Aküvez ağacı türü kalkerli, susuz arazilerde yetişir ve meyvesi portakal sarısı rengindedir. Bu meyveler yenebilir. Çok güzel bir süs bitkisidir.

Akçaağaç yapraklı üvez ağacı: Diğer bir tür olan akçaağaç yapraklı üvez ağacının kerestesi oldukça değerlidir ve bu türün meyveleri kahverengi rengindedir ve meyveler yenebilir. Ayrıca, çiçekleri arıcılık için de önemli bir ağaç türüdür. Değeri bilindiği taktirde hem doğaya hem de ekonomiye katkı sunacak bir bitkidir. Ormanların hızla yok olması ve yanlış ağaçlandırma projeleri nedeniyle doğal ortamda yetişen üvez ağaçlarının sayısı gün geçtikçe hızla azalmaktadır.

Üvez Ağacı ( S. Domestica ): Kuraklığa çok dayanıklıdır. Sulanma isteği yok denecek kadar azdır. Bu tür de kalkerli arazileri sever. Karadeniz ve Hatay ile toroslarda bu ağaçlardan doğal ortamda görülür.

Bunlar dışında kuş üvezi adında bir türe de ülkemizde rastlanır.

Üvez ağaçları daha çok, kuşların ve diğer hayvanların meyvelerini yiyip dışkılaması neticesinde çoğalırlar.

Üvez Kurusu Nasıl Tüketilir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çiğ tüketildiğinde belirli bir miktardan sonra zehirli bazı etkiler gösterebileceği bazı kaynaklarda geçmektedir. Bu zehirli etki böbreklere zarar verebilir. Bu etkinin nedeni yüksek düzeyde parasorbik asit içermesinden ileri gelir.Bu nedenle çeşitli işlemlerden geçirilmiş hali güvenle tüketilebilir. Buna göre tüketim amacına göre ısıtılma veya dondurulma gibi işlemlere tabi tutulur.

Üvez Kurusu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez meyveleri de sağlık açısından oldukça faydalı. İçerisinde pek çok etkin madde bulunmakta. Vücut için antioksidan etki gösteren pek çok asit içerisinde bulunuyor. Örneğin yaban mersini gibi siyah-mor meyvelerde bulunan antosiyanin bakımından gayet zengin. Ayrıca, limon ve elmas asidi, C vitamini yönünden de zengin. Karaciğer, bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

* Bağışıklık sistemini güçlendirme, solunum ve sindirimi rahatlatma, bazı kanser türleri ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonları azaltma gibi etkileri vardır.

* Göz sağlığına faydalıdır. Bazı göz hastalıklarına karşı etki ettiği bilinmektedir. ( Makula dejenerasyonu gibi )

* Geleneksel olarak, solunum yollarından oluşan iltihaplanmaları azaltmak, boğaz ağrıları ve astımı hafifletmek için kullanılmıştır.

Ayrıca yaprakları da oldukça faydalıdır. Hem meyve hem de yapraklarının şeker hastalığına karşı iyi geldiği belirtilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here