Uyku, Fazla Kilo ve Diyabet İlişkisi

0

‘Uykuyu ertelemek fazla kilo ve Tip 2 diyabeti risklerini arttırıyor’

Yeterli uyku demek zamanında alınan  uyku demektir. Uyku depolanamayan, başka zamana ertelenemeyen ve telafi edilmeyen bir insan davranışıdır. Bu sebeple örneğin hafta içi yetersiz uyuyup, hafta sonları fazla uyuyarak bunu DENGELEYEMEZSİNİZ.  Yaklaşık 520  insan üzerinde yapılan ve  uyku alışkanlıklarınin incelendiği bilimsel bir araştırmada, hafta içinde yeterli uyuyamayanların bu sorunları yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Endokrin Derneği yıllık toplantısında gündeme getirilen verilere göre uyku süresinin bir miktar arttırılmasıyla bazı hastalıkların önüne geçilebileceği bildirildi.

Daha önce bilimsel araştırmalarda; vardiyalı çalışma sisteminin, sağlıklı insanların dahi diyabet hastalığına yakalanması riskini arttırdığı gözlemlendi. Uyku, Fazla Kilo ve Diyabet İlişkisi artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir olgu.

Uyku Ertelemek için Zararlı?

Vücut saatinde meydana gelen bozulmanın bedendeki hormonların çalışma sistematiğini bozduğuna ve bunun bir dizi sağlık sorununa neden olduğuna inanılıyor.

Bristol Üniversitesi ile Katar’daki Weill Cornell Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları  “uyku alacağı” kavramını inceledi.

Weill Cornell Tıp Fakültesinden Prof. Shahrad Taheri, “Günde sadece 30 dakikalık bir uyku alacağının dahi ( uyku eksiliği ), kilo problemi ve insülin direnci üzerinde önemli etkileri olduğunu tespit ettik.  Modern toplumda uyku kaybı, sosyal hayhat ve çalışma sisteminden dolayı çok sık görülmekte. Fakat bunun metabolizmaya olan etkilerini ancak son 10 yılda farkedebildik.” dedi.

Prof. Taheri, hafta içinde de yeterli uykunun metabolizma üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu kaydederek, obezite ve diyabetle mücadele programlarına uykunun da dahil edilmesinin tedavi sürecine olumlu yansıyacağını belirtiyorlar.

 Uyku, Fazla Kilo ve Diyabet İlişkisi Hakkında Öneriler

Sağlıklı uyku, havadar ve karanlık bir odada mümkündür. Yatmadan önce mutlaka 10 dakika kadar odanızı havalandırın ve gece ihtiyacınız olan oksijeni odazına almış olun. Karanlık bir odada uyumak çok önemli bir kavramdır. Çünkü melatonin adı verilen hormon sadece karanlıkta istenilen oranda salgılanıyor. Bunun yanısıra her zaman önerdiğimiz gibi; melisa çayı ve sarı kantaron da uyku problemlerinizin çözümünde ve hafif psikolojik sorunlarınızda yardımcı olabilir. Ayrıca geç saatlerde çay, kahve, kola gibi içecekleri tüketmemeniz, akşamları yağlı, tuzlu yemek yememeniz önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here