Uykusuzluk İnsanı Nasıl Etkiler?

1

Uykusuzum Ne Yapabilirim?

Uykusuzluk Çekiyorum Diyorsanız…

Günlük kaç saat uyuyoruz?  Günlük altı saatten az uyuduğunuz bir hafta boyunca bile 700’ün üzerinde gen değişimi dahil  ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.
İnsan metabolizmasının işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için günlük 7-9 saat arası uykuya ihtiyacı vardır.  2013’te Gallup adlı Amerikan sitesinde yapılan bir araştırma sonuçlarına göre yetişkin Amerikanların sadece %59’u yeterli uyuyabiliyor. Katılımcıların %14’ü ise gecede 5 saat ya da daha az uyuyabildiklerini ifade ettiler.
Acenta tarafından yürütülen bir ankette ise , insanların %35,3’ü geceleri ortalama 7 saatten az uyuyor.  Katılımcıların %37,9’luk kısmı  gün ortasında uyuklayacak kadar kendilerini  yorgun hissettiklerini belirttiler. Öyle ki % 4,7 si direksiyon başında uyuduklarını itiraf ettiler.

Geceleri Az Uyuyanlar Obeziteye Daha Yatgın: Uykusuzluk ve Obezite

WebDM ise az uykunun konsantrasyon eksikliğine, kaza riskinin artmasına, zeka eksikliğine, cinsel isteksizliğe, hafıza zayıflığına, depresyona neden olduğunu ve kilo alımına sebep olduğunu iddia ediyor. 2005 yılında 32-49 yaş grubu arasındaki 10.000 kişi ile yapılan ankette geceleri 7 saatten az uyuyan insanların  obeziteye daha yatkın oldukları tespit edildi. Journal of Neuroscience’da yayınlanan bir araştırmada çeşitli stres ve uyarıcı faktörlerle uyanık tutulan farelerin,  uyanık ve tetikte tutmakla sorumlu beyin köklerinin bir parçası olan “locus cerelius” hücrelerinin kalıcı olarak zarar gördüğü belirlendi.
Araştırmanın baş yazarı Pensilvanya Üniversitesi’nden Tıp Doktoru olan Sigrid Veassey ise şöyle söylüyor:
“Uyku kaybının telafisi imkansız hasara yol açabileceği konusunda şimdi çeşitli kanıtlara sahibiz. Bu deney basit yapılı bir hayvan üzerinde yapılmış olmasının sonuçları bu ise, biz insanlar olarak buna daha fazla dikkat göstermeliyiz şeklinde konuştu.

Uzun Vadede Az Uyumanın Vereceği Zararlar

İnme ve Kalp Krizi riski 4 katına çıkıyor. Obezite riski artıyor ve bazı kanser türlerinin riski artabiliyor. Ayrıca uzun süre uykusuzluk durumlarında yine diyabet riski, genç ölüm riski artıyor. Sperm kalitesi ve sayısı düşüyor. Erken yaşlanma belirtileri başlıyor.

Erken yaşlanma veya yaşlı gösterme

Özellikle uyku ile geçmeyen gece saatlerinde alınan sigara, alkol yada yemek yeme gibi alışkanlıklardan bir tanesi dahi olsa bu etkiler katlanarak zarar verecektir.

Gece Rahat Uyumak İçin Öneriler

Başkaca bir rahatsızlığınız yoksa melisa çayı ve sarı kantaron çayı uykusuzluk için iyi gelebilir. Uykusuzluk probleminiz varsa akşamlar çay, kahve ve kola içmekten uzak durun. Ayrıca gece geç saatlerde yemek, tatlı ve meyve türü yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Bu arada uyuyacağınız odanın tam karanlık ve havalandırmasının iyi yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here