Üzerlik Tohumu – Mistik Bitkiler

2

Üzerlik Tohumu Hakkında Bilgi

İngilizcede Harmal olarak bilinen üzerlik otu, halk arasında nazar otu diyede bilinir.
Hayli ilginç özellikleri olan bir bitkidir üzerlik otu. En ilginç özelliklerinden birisi oldukça bilimsel nitelikte olup, arkeologların işine yaramaktadır. Arkeologlar, üzerlik otunun bulunduğu yerlerin altında mutlaka arkeolojik buluntu vardır teorisiyle kazıya başlarlar. Bunun nedeni ise üzerlik otu’nun en çok fosforik asit yönünden zengin toprakları tercih etmesi. Fosforik asit ise eski yerleşim yerlerinin olduğu alanlarda yoğun olarak görülür. Nedeni ise insan vücudunda kalsiyum mineralinden sonra en fazla bulunan elementin fosfor elementi olmasındandır. İşte bu nedenle üzerlik otu denen ot, eski harabelerde, höyüklerde, mezarlıklarda hatta yok olmuş mezarlıklarda çokca yetişen bir bitkidir.

Fosfor elementi insan vücudunda en fazla kemik ve dişlerde bunlar dışında ise kas ve beyinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi fosfor eksikliği bir takım bilişsel ve psikolojik sıkıntılara yol açmaktadır. Fosfor eksikliği olan kişilere balık yemelerinin önerilmesi balığında önemli bir fosfor kaynağı olmasından ileri gelir.

Bol fosforlu topraklarda yetişen üzerlik otu haliyle bol fosfor içermektedir. Kadim tarihte; üzerlik otunun yakılması eşliğinde yapılan ayinlerin; insanı ruhsal açıdan arındırdığına inanılırdı. Günümüzde ise üzerlik otu gerek yakılarak gerekse kaynatılıp solunarak bir takım şifa özellikleri aranmaktadır. Eski şamanların, üzerlik otunu yakarak dumanının solumalarının nedeninin, üzerlik dumanının dimetiltriptamin ( DMT ) adlı bir hormonu arttırıcı özelliklerinin olması ve bu hormonun sodyum floridin denen beyin için zararlı bir bileşiği dengelemesi ile yaşanan rahatlamadan kaynaklandığı düşünülmüştür. Eski inanışlarda, bu otun dumanının insanın üçüncü gözünü açtığı ve şamanları transa geçirdiğine inanılmıştır. Tabi ki böylesi bir davranışın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri olabileceği göz ardı edilmemeli ve denenmemelidir. Yukarıda söylenenler ancak bir genel kültür bilgili olarak değerlendirilmelidir.

Bizdeki geleneksel inanışlarda ise üzerlik tohumu yakılarak nazar, büyü vs. gibi inanışlarda koruyucu etkisinin olduğuna inanılmıştır. Ayrıca eski zamanlarda, ölen insanların cesetlerinin kokmaması için üzerlik tütsüsü kullanıldığı bilinmektedir.

Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

Üzerlik tohumu özellikle alerjik rinit, saman nezlesi gibi problemlerde kullanılabilmektedir. Özellikle burun akıntısına karşı kullanılır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’da üzerlik tohumlarının bu sorunlara karşı etkili olabileceğini belirtmiştir.

İki bardak su kaynatılır ve üzerine 3-4 yemek kaşığı üzerlik tohumu ilave edilir. Çıkan buhar solunduğunda alerjik rinit problemi olanlarda rahatlama sağlayabilmektir. Bu uygulama, hapşırma, göz sulanması, göz kaşıntısı, burun akıntısı gibi sorunlara karşı etkili olabilir. Polen alerjisine karşı, alerjik astıma karşı kullanılabilir, nefes ve bronş açıcı olup balgam söktürücü özellikleri bulunur.

UYARI: Alerjik astım problemi olanlar için fayda sağlamaktadır ancak bazı insanların üzerlik bitkisine karşı alerjisi bulunabilir. Bu nedenle alerjik astım hastaları öncelikle, üzerlik suyundan çıkan buharı çok az denedikten sonra eğer şikayetleri artıyorsa mutlaka bırakmaları, bu yöntemi uygulamamaları gerekir. Ayrıca, bu yöntem tıbbi tedavi yerine geçmez. AYRICA İÇİLMEZ. Üzerlik tohumunun yiyilmesi veya çay olarak içilmesi pek önerilmez.

Sağlıcakla Kalınız….

Kaynaklar:

http://arkeotekno.com/hbr_57_uzerlik-otu-ve-arkeoloji.html#.VrT7F1SLTIU

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

www.wisegeekhealth.com

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here