Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

0

Üzüm Çekirdeği Hakkında

Üzümün anavatanı olduğu kabul edilen ülkemiz, FAO verilerine göre 2013 yılında Dünya üzüm üretiminde 6. sırayı almıştır. 2013 yılında ülkemizde 4 milyon ton üzüm üretildiği hesap edilmiştir. Ülkemizde yaklaşık 1200 çeşit üzüm yetiştirilmektedir.

Son yıllarda üzüm çekirdeğinin faydaları hakkında yapılan yayınlar nedeniyle artık üzüm çekirdekleri de önemli bir üretim maddesi oldu.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Üzüm Çekirdeği içindeki Resveratrol Maddesi

Üzüm çekirdeği bu gün bilimsel olarak en etkili antioksidan kaynaklarından biri olarak sunulmaktadır. İçeriğinde prosiyanidin adı verilen antioksidan madde açısından çok zengindir. Bazı verilere göre prosiyanidin maddesinin saç dökülmesine neden olan saç bölgesinde oluşan serbest radikalleri yok ederek saç dökülmesini engellediği hatta saç miktarını arttırdığı belirtilmektedir. Üzüm çekirdeği gibi elma, yaban mersini, kuşburnu, yeşil çay gibi gıdalarda belirli oranlarda prosiyanidin içermektedir. Üzüm çekirdeği içindeki resveratrol maddesi daha üzümün fermantasyonu sırasında oluşmakta özellikle fermantasyon sırasında üzüm kabuklarında yoğun miktarda resveratrol oluştuğu bazı uzmanlarca dile getirilmiştir.  Mayalanma sırasında üzüm çekirdeğinde bulunan stilben maddesinin resveratrol maddesine dönüştüğü belirtilmiştir. Ancak bazı üzümler, tabii halde de bir miktar kendiliğinden fermente olabileceğinden bu üzüm türleri içerisinde bir miktar resveratrol oluşabilmektedir.  İster mayalanmış çekirdek isterse normal çekirdek olsun her ikisi de antioksidan açısından oldukça zengindir.

Resveratrolün ilk bulunuşu,  Bordeaux paradoksunun da açıklanmasını sağlamıştır. Fransa’nın Bordeaux bölgesinde yaşayan insanların doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksek besinlerle beslenmesine rağmen kalp hastalıklarının yok denecek kadar az görünmesi o bölgenin rutubetli havasında yetişen “cabernet sauvignon” cinsi üzümlerin kabuğunda oluşan küf mantarına karşı kabukta oluşan resveratrol maddesine bağlanmıştır.  Ayrıca, bazı bölgelerde kanser oranının çok düşük olmasının nedeni de üzüm çekirdeğine bağlanmıştır. Dünyada bazı bölgelerde üzüm çekirdeğinden kahve yapılmakta, ekmeklere ve tatlılara eklenmektedir.

Siyah üzüm çekirdeği, kalp damarlarını güçlendirmekte, damarlarda yağ birikmesini engellemekte ve kolesterole karşı faydalı olmaktadır.  Yağ yakıcı etkisi nedeniyle organ yağlanmasını, bağırsak tıkanmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra saç dökülmesini engellemekte, cildi sıkılaştırmakta ve yaşlanmayı engellemektedir.

Alerji, ürtiker, egzama gibi problemlere karşı da siyah üzüm çekirdeği oldukça faydalıdır. Üzüm çekirdeği, alerjiye karşı vücudun direncini arttırmaktadır.

Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidan aktivitesi, C vitamininden 20 kat E vitamininden ise 50 kat daha etkilidir. Bu etkisi ile vücudu kanserden korumakta, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Yapılan araştırmalarda, üzüm çekirdeği içindeki resveratrol maddesinin yaşlanmayı geciktirdiği belirtilmiştir.

Üzüm çekirdeğinin faydaları arasında, romatizmal sorunlara, eklem ağrılarına faydalı olması da sayılabilir.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, üzüm çekirdeğinin meme, mide,koloni prostat ve akciğer kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceği bulunmuştur. Bununla birlikte, insanlarda durumun ne olduğu henüz netlik kazanmasa da önemli bir bulgudur.

Üzüm çekirdeğinin; eklem, kalp, damar, cilt dokularında esnekliği arttırdığı saptanmıştır. Bu durum ise gerek yaşlanmanın gerekse kalp damar hastalıklarının önlenmesi için önemlidir.

Yapılan çalışmalarda üzüm çekirdeğinin faydaları arasında ödeme karşıda etkili olduğu, diş çürümelerini önlediği, diyabete fayda sağlayabileceği, kemikleri güçlendirdiği saptanmıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here