Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Bilgi

1

 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm Çekirdeği yağı genel olarak mayalanmış üzümlerin çekirdeklerinden soğuk press yöntemi ile hafif tatlımsı bir yağ elde edilir. Sirke veya şarap yapımında kullanılan üzümlerin çekirdekleri bu şekilde değerlendirilir ancak mayalanmış üzüm çekirdeklerinin çok büyük bir avantajı vardır. Mayalanmış üzüm çekirdekleri içerisinde fermantasyon sırasında resveratrol adı verilen çok güçlü bir antioksidan madde oluşur. Özellikle üzüm kabuklarında oluşan bu madde çekirdeklerde de önemli oranda vardır. Bu madde güçlü bir kanser önleyici ve cilt yenileyici maddedir.

Soğuk Press Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

İbrahim Saraçoğlu Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları :

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’na göre Üzüm çekirdeği yağı, günde 1 tatlı kaşığı alınır.  Hem kolesterole karşı hem de trigliserite karşı oldukça faydalıdır. Hücre yenileyici özelliği vardır. Alerjiye karşı mükemmel bir koruma ve direnç kazandırır. Kaşıntı ve sedef gibi sorunlarda faydalı olduğu dile getirilmiştir. Ürtiker ( kurdeşen ) sorunu olanlara karşı önerilmektedir. Üzüm çekirdeği yağının faydaları arasında bağışıklık sistemini muazzam ölçüde güçlendirmesi de sayılabilir. Görme bozukluğu şikayetlerine faydalı olduğu bilinmektedir. Gerek siyah üzüm çekirdeği gerekse beyaz üzüm çekirdeği yağı damar sertliğine karşı oldukça faydalıdır. Üzüm çekirdeği yağı ciltteki kolajen maddesinin üretimini teşvik etmektedir.

Bilimsel araştırmalara konu olmuş üzüm çekirdeği yağının faydaları arasındadır

* Romatizmal artrit, çeşitli ağrı ve iltihaplar, yaralara karşı etkilidir. Yaraların çabuk zamanda iyileşmesini aktive ettiği belirtilmiştir.

* Prosiyanidin ve resveratrol adı verilen antioksidanlar, C vitamininden 20 kat daha, E vitamininden ise 50 kat güçlü antioksidan olarak bilinirler. Bu özellik ise vücutta biriken ve yaşlanmaya, kansere ve diğer sorunlara neden olan serbest radikallere karşı etkin bir koruma sağlar.

* Üzüm Çekirdeği yağı içinde bulunan antioksidanlar aynı zamanda damar çeperlerinden biriken ve damar tıkanıklığına neden olan kolesterole karşı etkin koruma sağladığı hatta iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterolü azalttığı iddia edilmiştir.

* Günümüzde saç kremlerinin içerisinde üzüm çekirdeği özü bulunmaktadır. Hem kepeği önlemesi hem de saç derisine doğrudan etki etmesi nedeniyle oldukça favori bitkisel özlerden biri artık.

* Üzüm Çekirdeği yağının faydaları arasında cilde olan etkisi de önemlidir. Gerek üzüm meyvesinin çekirdekleri gerekse bu yağ üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Sonuçlara göre; üzüm çekirdeği yağı içinde bulunan antioksidanlar ve linoleik asit ( Omega-6 ün bitkisel kaynaklarından biri ) ciltte meydana gelen kızarıklık, alerji, kırışıklık, sivilce, iltihaplı şişler gibi pek çok sorunda etkilidir.

Bunların dışında üzüm çekirdeği yağının faydaları arasında; hemoroit sorununa, varise faydalı olması sayılabilir. Ayrıca diyabet sorunundan gözlenen diyabetik nörapati sorununa karşı etkilidir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı yetişkinler için günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Salatalara, çorbaya üzerine dökerek, peynir veya zeytin üzerine dökerek tüketilebilir. Üzüm çekirdeği yağı yoğun miktarda omega-6 içermektedir. Fazla kullanımda omega-6’nın fazla alınmasına bağlı bir takım problemler görülebilir.

Haricen ise kullanım amacına göre durum değişebilir ama genel kural olarak cilde uygulanacak ise gündüz uygulanmaması yada uygulandıktan sonra güneşe çıkmamak gerekir.

Not: Bir hastalık için ilaç olarak kullanılamaz. Hekim tavsiyesi ile gıda takviyesi olarak alınabilir. Ayrıca alırken mutlaka soğuk press yazmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here